BTC : 87063 ₺ ETH : 3239 ₺ XRP : 2.22 ₺ LTC : 420.7 ₺ USDT : 7.395 ₺ XLM : 0.7741 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Litecoin’nin Mimarı Charlie Lee’ye Göre Bitcoin P2P Ödemeye Uygun Değil

Litecoin’nin Mimarı Charlie Lee’ye Göre Bitcoin P2P Ödemeye Uygun Değil

Litecoin’nin Mimarı Charlie Lee’ye Göre Bitcoin P2P Ödemeye Uygun Değil
0
huobi_koinmedya

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin.com’un CEO’su Roger Ver ve Litecoinin yaratıcısı Charlie Lee, Bitcoin’in çeşitli yönlerini tartıştı. Lee’ye göre Bitcoin P2P Ödemeye uygun değil !!


Bitcoin P2P Ödemeye Uygun Değil – Peki Neden?

Roger Ver, konuşmaya Bitcoin’nin artık eşler arası elektronik bir nakit sisteminin özelliklerine sahip olmadığını belirterek başladı. Ve dedi ki:

“Aslında BTC taraftarlarının çoğu, BTC’nin nakit olarak kullanılma fikrine karşı … Bitcoin ile kahve satın almanın aptalca olduğunu düşünüyorlar. “

Charlie Lee‘nin yanıtı şu şekildeydi:

“Bitcoin ile kahve satın almanın aptalca olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğru Bitcoin şuanda P2P ödeme sistemine çok uygun değil. Fakat aynı İnsanlar, lightning network (Yıldırım Ağı) ile birlikte, Bitcoinin sorunlarını çözmek için ikinci katman çözümler üzerinde çalışıyorlar. Yani hala Bitcoinin nakit olarak kullanılmasını istiyorlar. ”

Lee, yıldırım ağının eşler arası elektronik bir nakit sistemi olduğunu belirtti. Ek olarak Bitcoinin zincirleme ödeme işlemlerine kıyasla daha geliştirilebilir olduğunu iddia etti. Ayrıca, yıldırım ağı ile insanların bir ağa bağlandığını ve işlemlerin ağ içinde eşler arası düzlemler sayesinde yapıldığının altını çizerek şöyle ekledi: 

koinmedya_brave

“Bitcoin işlemleri şu anda eşler arası işlem değildir. Bu yüzden Bitcoin işlemleri düz bir yayın türü işlemi gibidir. ”

Ayrıca, Lee, Bitcoin blok zincirindeki ödemelerin göndericiden gönderilene gönderildiğini belirterek, bunun doğrudan ödemeye daha yakın olduğunun altını çizdi.

Lightning Network (Yıldırım Ağı) Nedir ?

Yıldırım Ağı, Bitcoin’in zamanla oluşan dezavantajlarından kurtulmasını sağlayan bir teknolojidir. Nedir bu dezavantajlar diyecek olursanız yüksek işlem ücretleri ve uzun bekleyişler diyebilirim. Bu teknoloji, Bitcoin’in işlem hacmini artırmak için tasarlanmıştır. Ağ, zincirden ödeme kanalları açarak bunu başarır. Bu yöntemin, Bitcoin işlemlerini saniyede yüz binlerce işlem hızlandırdığı söylenmektedir.

Lee’ye göre Lightning Network (yıldırım ağı) ödemeleri doğrudan ödemeler sınıfına giriyor. 

Roger Ver dedi ki:

koinmedya_brave

”Lightning network’ün bazı özellikleri insanların kullanımı için uygun değil. Bitcoin böyle bir ağa dahil olamaz. Kendi sonunu getirir. ”

Lee’nin Cevabı:

“İsteyen herkes yıldırım ağını kullanabilir…Size göre bu gidişle hiç kimse Bitcoin ile para transferi yapamayacak. Bu iddialarınız sadece gülünç. Lightning teknolojisi, Bitcoindeki bütün tıkanıklığı giderecek. Ve göreceksiniz Bitcoin fiyatları tekrardan fırlayacak.”

Charlie Lee, Bitcoinde ki tıkanıklığın tez zamanda çözüleceğine inanıyor. Bu tıkanıklığı geniş bir avluya çıkan bir kapı olarak görüyor. Evet bir avluya çıkmadan önce girişte biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Fakat Girişi geçtikten sonra önünüzde artık kocaman bir açıklık bulunur. Bitcoin de şuanda bu girişten girmeye çalışıyor. Genişliğe çıktığı anda Bitcoini kimse tutamayacak. Lee yapılan yeni ağın büyük ölçüde tamamlandığını ve önümüzdeki 18 ay içinde tamamen hazır olacağının da altını çiziyor.

Bakalım bu Lightning Network’le beraber Bitcoin’deki yüksek işlem ücretleri ve uzun işlem süreleri değişecek mi?

Etiketler: