BTC : 65909 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.379 ₺ LTC : 320.4 ₺ USDT : 6.776 ₺ XLM : 0.5457 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Litecoin’in aksine, Bitcoin halvingin fiyata etkisi çok daha büyük

Litecoin’in aksine, Bitcoin halvingin fiyata etkisi çok daha büyük

Litecoin’in aksine, Bitcoin halvingin fiyata etkisi çok daha büyük
0
huobi_koinmedya

Bitcoin halvingin fiyata etkisi, Litecoin halving gibi olmayacak. Kripto para analisti “@100trillionUSD”, Litecoin kendi halvinginde sıçrama yapmadığı için Bitcoin’de halvingin fiyata etkisi olmayacağı düşüncesinin temelde yanlış olduğunu vurguluyor. Analiste göre, Litecoin’in Bitcoin’den farklı olarak “stock-to-flow” oranı ile önemli bir ilişkisi yok. Bundan dolayı da halvingin fiyata etkisi az oldu.


Bitcoin halvingin fiyata etkisi ve Litecoin ile kıyaslama

Bitcoin halving yavaş yavaş yaklaşıyor. Birçok kripto para analisti dört yılda bir tekrar eden bu olayın fiyata nasıl etki edeceği ile ilgili görüşlerini dile getiriyor. Bitcoin maksimalistleri halving sonrası azalan coin arzı ile fiyatın yükseleceğini düşünüyor. Yine de halving olayının BTC fiyatına büyük zarar vereceğini düşünen ve giderek büyüyen bir kitle var.

Özellikle de bunu göstermek için Litecoin örnek olarak seçiliyor. LTC, 5 Ağustos’ta tarihinin ikinci halvingini yaşadı, ancak fiyatı değişmedi. Bundan yola çıkarak birçokları Bitcoin halvinginin de fiyata etkisinin çok az olacağını kaydediyor.

Yine de önde gelen Twitter kripto para analistlerinden PlanB, bu mantığın yanlış olduğunu söylüyor. Bunu göstermek için de ilginç bir Bitcoin ile Litecoin kıyaslamasını öneriyor. Ona göre Bitcoin halvingi farklı bir sonuç ortaya koyacak.

koinmedya_brave

PlanB (@100trillionUSD) bunu şöyle açıkladı: “LTC fiyatının ‘stock to flow’ oranı ile önemli bir bağlantısı yok. Bundan dolayı halvingin de fiyata etkisi olmadı. BTC fiyatının ise ‘stock to flow’ oranı ile güçlü bağı var.”

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1167748861311541248?s=20

“Stock-to-flow” oranı, stoklarda tutulan bir emtianın toplamı, yıllık üretilen miktarına bölünerek hesaplanıyor.

PlanB bu konuda birkaç tweet daha yazarak, Bitcoin’in güçlü stock-to-flow oranı olduğunu belirtti. Bitcoin ayrıca daha önce tahmin edilen stock-to-flow değeri ile de güçlü bir bağ sergiliyor. Analiste göre 2012 stock-to-flow modeli hala “iyi çalışıyor” ve gelecek yıllarda da devam edecek.

koinmedya_brave

Diğer yandan ise analist PlanB, Litecoin’in stock-to-flow oranı ile herhangi bir bağlantı göstermediğine dikkat çekiyor.

Analist yine de Litecoin’de neden böyle bir durum olduğunu bilmediğini söylüyor. Onun tweetleri ise bu konuda bir tartışma başlattı. PlanB, halving ile Litecoin block değerinin yarıya inmesinden sonra fiyatın sabit kalmasına ağda “on/off ramps”, vadeliler, seçenekler ve likidite eksikliğinin sebep olma ihtimali olduğunu söyledi.

Bitcoin halving etkinliği ve sonrasında fiyat tahmini

Şimdi Litecoin’i bir kenara bırakalım ve Bitcoin’e dönelim. Peki, Bitcoin halving etkinliği fiyata nasıl etki edecek?

Twitter’de BTC ve kripto paralara destek tweetleri ile dikkat çeken Rhythm (@Rhythmtrader) adlı analist, ilginç bir tweet paylaştı. Tweette Bitcoin’in önceki block ödülü yarılama olaylarında fiyatın bir yıl önce ve bir yol sonra nasıl değiştiğini gösteriyor. Bu verilere göre BTC fiyatı sürekli yükselmiş.

Rhythm, Mayıs 2020’de olması beklenen Bitcoin halving etkinliği ile ilgili net bir tahmin yazmadı. Ancak olaydan bir yıl sonra için BTC fiyatı yerine altı haneli bir boşluk koydu. Buna göre Rhythm’ın Bitcoin fiyat beklentisinin en az 100,000 dolar olduğu tahmininde bulunabiliriz.

Kaynak