BTC : 83100 ₺ ETH : 2934 ₺ XRP : 1.934 ₺ LTC : 368.9 ₺ USDT : 7.579 ₺ XLM : 0.6033 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Litecoin hash oranları düşüyor: Yoksa madenciler çıkıyor mu?

Litecoin hash oranları düşüyor: Yoksa madenciler çıkıyor mu?

Litecoin hash oranları düşüyor: Yoksa madenciler çıkıyor mu?
0

Litecoin’de halving’ten sonra fiyat düşüşlerinin devam etmesi madencileri olumsuz etkiliyor. Bu nedenle Litecoin hash oranları düşüyor ve akla madenciler Litecoin gemisini terk mi ediyor sorusunu getiriyor.


Litecoin hash oranları düşüyor

Hatırlanacağı üzere 5 Ağustos tarihinde Litecoin blockchain ağında halving (yarılama) gerçekleşmiş ve Litecoin madencilerine verilen ödül sayısı 25 LTC’den 12,5 LTC’ye düşürüldü. Bu düşüşün ardından madencilerin Litecoin’e olan ilgisinin hala aynı seviyede devam edip etmediği ise merak ediliyordu. Litecoin yöneticileri ilk başta Litecoin blockchain’in de herhangi bir performans kaybının olmadığını iddia etmişlerdi. Ancak Bitinfocharts’ın verilerine göre Litecoin hash oranlarının düştüğünü görüyoruz. Bu oranlar akla Litecoin madencileri, Litecoin ağından çıkıyor mu sorusunu akla getiriyor. Bilindiği üzere hash oranları madencilik performansını yansıtıyor.

LTC hash orani

Lütfen Bkz: Litecoin’de dusting saldırısı: Bu ne demek?

koinmedya_brave

Litecoin yazının kaleme alındığı saatte 71,75 dolardan işlem görüyor. Litecoin madencileri 5 Ağustos 2019 tarihinde blok başına yaklaşık 2.565 dolar ödül alıyordu (25*102,6=2.565). Yazının kaleme alındığı saatte ise 1 blok başına kazanılan ödülün karşılığı yaklaşık 897 dolar (12,5*71,75=897). Ödül kaybındaki erime dolar cinsinden %50’den fazla. Eğer Litecoin hash oranlarının düşüşü madencilerin ayrılmasından kaynaklanıyorsa, Litecoin blockchain’inde tekelleşme sorunu yaşanabilir. Tekelleşme ise 51 atağı riskini doğurabilir. 51 atağında ağı ele geçiren madenciler, blockchain’i manipüle ederek haksız kazanç elde edebiliyor.

litecoin fiyat

Litecoin hash oranları Temmuz- Ağustos döneminde 450-480 TH/s arasında değişiyordu. Eylül ayında bu oran 300 bandına geriledi. Litecoin hash oranları 2018’in sonunda 150’lere kadar gerilemişti ve o dönemde Litecoin 30 dolardan işlem görüyordu. Kripto para madencileri elektrik ve madencilik donanımları gibi birçok maliyetlere katlanıyor. Bu maliyetlerini ise ancak elde ettikleri ödüllerle karşılıyorlar. Bu nedenle madenciler, ancak kârlı buldukları kripto paralara madencilik hizmeti sunuyor.

Lütfen Bkz: Litecoin Bitcoin paritesi kırmızı alarm veriyor

Kaynak

Etiketler: