BTC : 64088 ₺ ETH : 1457 ₺ XRP : 1.349 ₺ LTC : 300.5 ₺ USDT : 6.795 ₺ XLM : 0.4611 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Litecoin, Ethereum ve Bitcoin gizlilik özelliği sonrası DASH, Zcash ve Monero’nun kaderini mi paylaşacak?

Litecoin, Ethereum ve Bitcoin gizlilik özelliği sonrası DASH, Zcash ve Monero’nun kaderini mi paylaşacak?

Litecoin, Ethereum ve Bitcoin gizlilik özelliği sonrası DASH, Zcash ve Monero’nun kaderini mi paylaşacak?
0
huobi_koinmedya

Litecoin, Ethereum ve Bitcoin gizlilik özelliği kripto para alanında tartışılan konular arasında yer alıyor. Litecoin’deki MimbleWimble uygulaması, bir yıldan uzun bir süredir devam eden bir çalışma. Ekip tarafından gelişimi ile ilgili birkaç güncelleme paylaşılmış vaziyette.


Bitcoin gizlilik koini mi olacak?

Son zamanlarda yayınlanan bir podcast yayınında, Litecoin yaratıcısı Charlie Lee MimbleWimble protokolü hakkındaki düşüncelerini paylaşırken, ilk etapta koinin gizlilik yükseltmesi üzerinde çalışmaya karar vermesinin nedenlerini açıkladı.

Lee, Bitcoin ve Litecoin’in bir şey hariç sağlam para olduğunu iddia etti. Lee’ye göre hariç olan şey gerçek anlamda mislilik özelliği. Konu ile ilgili olarak Charlie Lee şu vurguyu yapıyor:

“Sana Litecoin gönderdiğimde, değişiklik adresini görebilirsin, geçmişi görebilirsin, ne kadar param olduğunu neredeyse anlayabilirsin, değil mi? Mali durumunuzu bir başkasına ifşa etmemeye dikkat etmelisiniz ve bu durum kullanımı gerçekten zorlaştırıyor.”

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: Kevin Pan: Şu anda gizlilik, Bitcoin’in en büyük sorunu

Lee ayrıca bunun, Litecoin ile ele almak istediği bir şey olduğunu ve Bitcoin’in sonunda daha mantıklı hale getirmek için böyle bir şeye ihtiyacı olacağını söyledi.

Bununla birlikte, Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi koinlerdeki bu yükseltmelerin gizlilik koinleri için bir tehdit haline gelebileceği düşüncesi göz ardı edilemez. Örneğin, Bitcoin’de Taproot / Schnorr, Ethereum’un PoS’ayükseltilmesi ve Litecoin’in MimbleWimble gibi gizlilik artırıcı teknolojiler gibi geliştirme protokollerinin uygulanmasında bir gecikme olsa da, hepsi çok umut verici görünüyor.

Gelişmeler gizlilik koinleri için endişe veriyor

Bu gelişmeler potansiyel olarak gizlilik koinlerin kullanımını, topluluk desteğini azaltabilir. Genel olarak gelecekte büyümelerini de engelleyebilir. Ek olarak, ölçeklenebilirlik, gizlilik koinlerinin karşı karşıya kaldığı bir diğer zorluktur. Aynı durum diğer kripto paralar için çok fazla sorun olmayan bir şey. Aynı konuda yorum yapan Lee, “Monero, Zcash ve Dash gibi gizlilik koinlerinin büyük bir gizliliği var, ancak hiç de ölçeklenmiyorlar, değil mi? Blok boyutu çok büyük olursa işlemler de çok büyük olacak.”

koinmedya_brave

Öte yandan, gizlilik koinleri  düzenlemelere yabancı değil. Gizlilik koinlerinin işlemleri, çoğu zaman mali düzenleyicilerinin engelleri ile karşılaştı. Bu nedenle kimi borsalar gizlilik koinlerini delist etmek zorunda kaldılar.

Şimdi, buradaki soru, Bitcoin ve diğer altcoinlerin gizlilik özelliklerini geliştirip gizlilik koinlerinden  daha iyi performans göstermeleri durumunda, bu düzenlemelere tabi olup olmayacakları şeklinde. Olursa, gizlilik özelliklerini ilk etapta geliştirmenin faydası nedir? Bunlar yakın gelecekte ele alınması gereken sorulardan bazıları olacak.

Kaynak