BTC : 65737 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.385 ₺ LTC : 317.1 ₺ USDT : 6.786 ₺ XLM : 0.5421 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Libra whitepaperı dev ortaklıkları gözler önüne serdi

Libra whitepaperı dev ortaklıkları gözler önüne serdi

Libra whitepaperı dev ortaklıkları gözler önüne serdi
0
huobi_koinmedya

Libra whitepaperı dev ortaklıkları ile göz doldurdu. Facebook, merakla beklenen kripto parasının whitepaperını bugün yayımlandı. Whitepaperda, Facebook’un dijital parası ve blockchainin ortaklarının tam listesi yer alıyor.


Libra whitepaperı dev ortaklıkları dikkat çekti

Facebook’un merakla beklenen kripto parası Libra’nın resmi whitepaperı libra.org adresinde yayımlandı. Duyuruda Facebook’un dev ortakları dikkat çekiyor.

Libra Ortaklığı, kâr amacı gütmeyen bir üyelik şeklinde kuruldu ve merkez olarak da İsviçre’nin Cenevre şehri belirlendi. Ortaklığın her bir ortağı ve kurucu üyesi, Libra blockchain üzerinde bir doğrulama düğümü (validator node) çalıştıracaktır. Bu da teoride coğrafyaya göre dağıtılmıştır.

koinmedya_brave

İlgili: Jeremy Allaire: Facebook’un kripto parası Bitcoin’in 10.000 doları geçmesine yol açabilir

Libra whitepaperında Libra Ortaklığı’nın (Libra Associations) tam üyelerinin listesi aşağıdaki gibi yer alıyor:

Ödemeler: Mastercard, PayPal, PayU (Naspers’in finansa ve teknoloji kolu), Stripe, Visa
Teknoloji ve piyasalar: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
Telekomünikasyon: Iliad, Vodafone Group
Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
Girişim Sermayesi: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
Kâr amacı gütmeyen ve çok taraflı kuruluşlar ve akademik kurumlar: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

Libra blockchain ağı açıklanmadan önce yapısı ile ilgili şüpheler vardı. Ancak whitepaperın açıklanması ortaklığın, izinsiz bir blockchain protokolü ve düzgün bir kripto para geliştirmeyi amaçladığını açıkça ortaya koyuyor.

koinmedya_brave

İlgili: Libra sayesinde Facebook, yeni çağın İpek Yoluna dönüşebilir mi?

Bir kripto para için kilit önem taşıyan şey merkezsiz olmasıdır. Bu da blockchainin kullanıcılarına bilgileri, işlemler, akıllı sözleşmeler gibi yöntemlerle herhangi bir kontrol olmadan işleyen ekosistem sunması demektir.

Başlangıçta Libra blockchain belirli bir ölçüde merkezli olacaktır ve PayPal ile Mastercard gibi üyeler düğüm (node) operatörü olarak çeşitli işlemler ve bilgilerin aktarımının oturmasını sağlayacaktır.

Libra whitepaper, zamanla ortaklığın amacının Libra blockchaini merkezsiz yapmak amacı güttüğünü belirtiyor. Bununla da Libra blockchain tokeni merkezsiz bir yapıya sahip kripto para olarak işlem görecektir.

Kaynak

Etiketler: