BTC : 62598 ₺ ETH : 1566 ₺ XRP : 1.219 ₺ LTC : 288 ₺ USDT : 6.893 ₺ XLM : 0.4601 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Libra white paper güncellendi: Merkez bankası dijital parası vurgusu önemli

Libra white paper güncellendi: Merkez bankası dijital parası vurgusu önemli

Libra white paper güncellendi: Merkez bankası dijital parası vurgusu önemli
0
huobi_koinmedya

Uzun bir durgunluktan son Facebook’un Libra’sı tekrardan podyumlarda. Libra white paper güncellendi ve yenisinde merkez bankaları dijital para birimlerine özel yer veriliyor.


Libra white paper güncellendi

2019 yılı Libra için kâbus yılı oldu. ABD ve AB merkez bankaları başta olmak üzere birçok merkez bankası Libra stabil coin’ine kesinlikle izin vermeyeceklerini duyurdu. Bu açıklamaların ardından Libra Birliği hem ABD’de hem de AB’de ekonominin otoritelerini ikna turlarına başladılar. Hiçbir ülkeden Libra’ya yeşil ışık yanmadı. Hatta Almaya tarafından Libra’ya Euro’nun alternatifi olabilecek bir para birimine asla izin vermeyeceklerini yönünde sert bir cevap geldi. ABD’den de benzer sertlikte açıklamalar geldi.

Libra ise dünya geneli bankalara ulaşımı olmayan 2 milyara yakın nüfusa finansal hizmet verebileceğini ileri sürdü. Bu aşamada Libra yönetimi, Libra’nın ulusal para birimlerine alternatif değil aksine ülkelerin para birimlerini destekleyecek bir araç olacağını ileri sürdü.

Lütfen Bkz: Dijital yuan 4 şehirde test edilmeye başlandı

koinmedya_brave

Libra, ülkeleri ikna edemeyince white paper’ında güncellemeye gitti. Yeni white paper’da Libra’nın sadece dolar veya Euro gibi para birimlerine endeksli bir stabil coin olamayacağı belirtiliyor. Bunun yerine Libra, içerisinde dolar ve Euro da olan geniş bir para sepetine endekslenecek.

Lütfen Bkz: Önümüzdeki 3 yıl Merkez Bankası kripto paraları dönemi olacak

Yeni yol haritasında Libra’nın merkez bankalarının paralarını dijitalleştirmesi konusunda da yardımcı olabileceği vurgulanıyor. Bilindiği üzere başta Çin olmak üzere birçok ülkenin merkez bankası ulusal para birimlerini dijitalleştiriyor ve ödemeler sistemini blockchain’e taşıyor. Çin’in ardından Güney Kore ve Fransa’da merkez bankası dijital parası için somut adım atmaya başladı. Bu süreçte Libra merkez bankalarına destek olabileceğini söylüyor. Libra’nın bu konuda teşvik edici olabileceği vurgulanıyor.

Ayrıca Libra’nın İsviçreli makamlardan ödemeler sistemi için lisans başvurusunda bulunacağı ve bu konuda süreci başlattığı ileri sürülüyor.

koinmedya_brave

Kaynak