BTC : 64560 ₺ ETH : 1505 ₺ XRP : 1.36 ₺ LTC : 304 ₺ USDT : 6.786 ₺ XLM : 0.4694 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Libra projesinin hayat bulamamasında 2 temel faktör var

Libra projesinin hayat bulamamasında 2 temel faktör var

Libra projesinin hayat bulamamasında 2 temel faktör var
0
huobi_koinmedya

Libra projesi kripto para piyasalarında ciddi heyecan uyandırdı ancak Libra projenin hayat bulup bulmayacağı konusu henüz netlik kazanmış değil.


2019 yılına damga vuran en önemli gelişmelerden birisi de şüphesiz Facebook’un Libra projesi ile kamuoyunun karşısına çıkması oldu. Facebook’un internetin para birimi olma misyonu ile geliştirmeyi planladığı Libra isimli para birimi, blockchain üzerinden piyasaya sürülmesi planlanan bir dijital para birimi ya da kripto para. Libra, diğer kripto para birimlerinden farklı olarak (Bitcoin, Ripple ve Ethereum gibi) değerini dolar, euro, sterlin ve yen gibi para birimlerinden oluşan bir sepete sabitlemeyi planlıyor.

Libra, kamuoyunun huzuruna çıktığı günden buyana merkez bankalarının ve kamu otoritelerinin ciddi tepkisi ile karşılaştı. Hatta Libra’nın ticari tescilinin yapıldığı ülke olan İsviçre Başkanı ve Finans Bakanı Libra projesinin çöktüğünü ilan etti.

Lütfen Bkz: “Facebook Libra projesi çöktü”: İsviçre Başkanı

koinmedya_brave

Libra projesinin hayat bulamamasında 2 temel faktör var. Birinci faktör ülkelerin Libra’yı para politikalarına karşı bir tehdit olarak görmesi. Diğeri ise Facebook’un bizzat kendisi.

Libra, nihayetinde özel bir teşekkül olan Facebook’a bağlı özel bir kuruluş. Bu nedenle Libra arzının ne kadar arttırılacağına doğal olarak şirket yönetimi karar verecektir. Dolayısıyla piyasaya sürülecek her bir Libra karşısında bir nevi dolar ve euro gibi para birimleri de piyasaya sürülmüş olacak. Sonuç olarak arzı FED ve Avrupa Merkez Bankası kontrolünde olmayan bir miktar para, dolaşıma girebilecek. Fed ve Avrupa Merkez Bankası enflasyon ve faiz hedeflerini tutturmada zorlanacaktır.

Diğer faktör ise Facebook’un kişilerin mahremiyetini saklı tutma konusunda sahip olduğu kötü ün. Facebook hesabı açarken kullanıcılara onaylatılan sayfalarca kullanım sözleşmesinden ve hukuki boşluklardan faydalanan Facebook, üyelerinin bilgilerini ticari şirketlere satmakla suçlandı. Bu konuda hukuki bir yaptırımla karşılaşmayan Facebook, etik bir sorun ile karşı karşıya: Facebook, müşterilerinin bilgilerini paylaşıyor. Facebook’un bu nedenle sahip olduğu kötü şöhreti, Libra projesinin onay görmesinde ciddi engel oluşturuyor.

Lütfen Bkz: Milyarder yatırımcının 2020 Bitcoin fiyat tahmini

koinmedya_brave

Kaynak