BTC : 83399 ₺ ETH : 2826 ₺ XRP : 1.878 ₺ LTC : 358.9 ₺ USDT : 7.622 ₺ XLM : 0.5847 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Libra projesine IBM de katılıyor

Libra projesine IBM de katılıyor

Libra projesine IBM de katılıyor
0

Libra projesine katılım niyetini duyuran IBM, blockchain teknolojisi içeren her türlü oluşumun yanında olduğunu gösterdi. Tokenleştirme vurgusu yaptı. 


Libra projesine güçlü destek

IBM Blockchain servisi müdürü Jason Kelley medyaya yaptığı açıklamada sektör farketmeksizin blockchain içerisinde olan herkesle işbirliği yapma arayışında olduklarını söyledi.

Blockchain’in bir takım çalışması olduğunu ifade eden Kelley, bu tür projelerin hayat bulması için müşterilerinin Facebook ve diğer şirketlerle çalışmaya hazır olduğunu söyledi. Ayrıca, Facebook gibi grupların blockchain teknolojisine meşruiyet kazandırdığını ve sıradan kullanıcılara sistemi tanıttığını vurguladı.

Ancak, IBM’in Libra projesine Mastercard veya Paypal gibi konsorsiyum bazında bir katılım mı sağlayacağı yoksa sadece işbirliği mi yapacağı henüz bilinmiyor. Sonuçta IBM’in Blockchain’in tedarik zincirlerini iyileştirdiğine olan inancı tam ve bunu işletme standartı haline getirmek istiyor.

koinmedya_brave

Mesele Tokenleştirme mi?

Aslında şirket kripto para kısmından ziyade işin tokenleştirme tarafına odaklanmak istiyor. Libra projesi sadece dijital bir varlık değil, daha çok kimlik tespiti, erişim güvenliği ve birçok şeyin dijitalleştirilmesi. Kelley düşüncesini şöyle açıklıyor, ‘Libra’dan bahsettiğimizde insanların aklına sadece kripto para geliyor. Kriptoyu bir kenara bırakın ve tokenleştirmeden konuşalım. Çünkü biz onu kastediyoruz’.

Facebook Libra projesine gelecek yıl başlaması için hedef koyuyor ancak önünde katetmesi gereken zorlu bir yol var. Henüz devlet yetkililerini ikna edememiş olsa da Libra’nın geliştirilmesi için yeni fikirler ortaya koyuyor.

Facebook, planlanan Libra kripto parası için dijital cüzdan servisi Calibra’nın müşteri hizmetleri için yapay zeka tabanlı sohbet botu girişimi Servicefriend’i satın aldı.

Tokenizasyon nedir?

Dünya üzerinde emlaktan altın rezervlerine, güzel sanatlardan tarıma birçok varlık var. Bu varlıkların alt kalemlere ayrılması ve fiziksel olarak aktarılması her zaman zor olmuştur. Yüzyıllardır kağıt üzerinde işlem gören varlıkların takip edilmesi daha da zordur.

Tokenleştirme, gerçek dünya varlıklarının blockchain üzerinde dijital token haline geldiği devrim niteliğinde yeni bir süreçtir. Dijital bir sisteme geçerek yatırımcılar, özelliklerini koruyarak gerçek dünya varlıklarını likide edebilirler.

Blockchain tokenleştirmesi akıllı sözleşmelerle yapılır ve mülk veya eski model araba gibi gerçek dünya varlıklarının güvenli bir şekilde transferini sağlar. Bu varlıkları, gerçek dünya varlığının değerine eşdeğer olan dijital tokenlere bölerek ve blockchain şifreli işlemleri değişmez olduğu için üçüncü taraf brokerleri olmadan işlem yapmayı mümkün kılar.

Basitçe örnek vermek gerekirse diyelim ki bir taşınmaza yatırım yapmak istiyorsunuz ancak başlangıç yatırımınız 5000 TL gibi oldukça mütevazi. Belki zamanla yatırımınızı arttırmak niyetindesiniz ama geleneksel emlak pazarını düşünürsek bir dairenin 2 metrekaresini satın almak olası mıdır?

Şimdi tam tersini düşünelim! Bir apartman daireniz var ve acil nakite ihtiyacınız oldu. Daire 150,000 TL ama sizin 10,000 TL nakte ihtiyacınız var. Zarar etmemek mümkün mü?

Tokenleştirmeye girin! Tokenleştirme, varlığı dijital tokenlere dönüştürme yöntemidir. 150,000 TL’lik daireniz 150,000 tokene (gelişigüzel bir hesapla) çevrilebilir. Böylelikle herbir token, varlığın %0.0005’lik payını temsil eder. Son olarak token akıllı sözleşme destekleyen bir platformda yayınlanır, örneğin ethereum gibi, ve tokenleriniz borsada alınır satılır.

Bu şekilde bir varlığı aldık, onu tokenleştirdik ve Blockchain üzerinde dijital temsilini yarattık. Artık Blockchain onun sahiplik verisinin değiştirilemez olduğunu garantilemektedir.

İlgili: Libra haberleri

Kaynak

 

Etiketler: