BTC : 65870 ₺ ETH : 1641 ₺ XRP : 1.381 ₺ LTC : 321 ₺ USDT : 6.762 ₺ XLM : 0.5455 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için üretilen proje mi? Çin Merkez Bankası Başkanı açıklıyor

Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için üretilen proje mi? Çin Merkez Bankası Başkanı açıklıyor

Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için üretilen proje mi? Çin Merkez Bankası Başkanı açıklıyor
0
huobi_koinmedya

Facebook’un Libra’sı dolara ve diğer para birimlerine sabitlenen bir stabil coin. Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırmak için mi piyasaya sürülüyor?


Libra, dolara küresel hakimiyet kazandırır mı?

Facebook’un Libra hamlesine karşı diğer finansal kuruluşlar ve kamu kuruluşları karşı hamleye hazırlanıyor. Çin Merkez Bankası, Libra’ya alternatif kripto para birimi ve resmi yaptırımlar konusunda araştırmalara başladığı duyuruldu. Güney Çin Sabah Posta’sının haberine göre Çin Merkez Bankası, Libra’ya karşı alınabilecek önlemler konusunda geniş perspektifli bir çalışma yürütüyor.

Çin Merkez Bankası yöneticisi Wang Xin’e şu soru yöneltildi:

 “Eğer Libra ödemelerde ve sınırlar arası para transferlerinde yoğun biçimde kullanılmaya başlarsa para politikası, finansal istikrar ve küresel para sistem üzerinde geniş etki doğurur mu?”

Wang Xin, Merkez Bankası Libra konusuna hassasiyetle yaklaşıyor, dedi. Bu konuda çalışmalara çok önceleri başladıkları nihai sonuç için biraz daha zamana ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

koinmedya_brave

Başkan Xin, Libra’nın değerinin dolar ve diğer para birimlerine sabitleneceğini belirtti. Bu durumdan hareketle Libra’nın dolar hakimiyetine gireceğini iddia etti. Dolar bağlantılı Libra’nın ise politik sonuçlar doğuracağını söyledi.

Wang Xin’in bu konuda devam eden açıklamaları şu şekilde:

“Eğer Libra, ABD doları ile yakından ilişkiliyse, yerel para birimlerinin ABD doları merkezli dijital para birimleri ile bir arada var oldukları bir senaryo karşımıza çıkar. Bu durumda özünde bir patron olacaktır o da ABD doları ve ABD. Eğer böyleyse birçok ekonomik, finansal ve politik sonuç doğuracaktır.”

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Bitcoin türevleri patladıkça Ethereum Vadeli İşlemler talebi artıyor

koinmedya_brave

Deutsche Bank 18 bin kişiyi işten çıkarıyor: Kripto paralar ve Bitcoin yüzünden mi?

Çin polisi Tron’un Çin’deki ofisine baskın düzenledi

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak