BTC : 84294 ₺ ETH : 2806 ₺ XRP : 2.089 ₺ LTC : 400.6 ₺ USDT : 7.346 ₺ XLM : 0.7446 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kuzey Kore lideri Kim Jong’dan kripto para hırsızlığı için yeni talimat

Kuzey Kore lideri Kim Jong’dan kripto para hırsızlığı için yeni talimat

Kuzey Kore lideri Kim Jong’dan kripto para hırsızlığı için yeni talimat
0
huobi_koinmedya

Kuzey Kore lideri Kim Jong’un kripto para hırsızlığı için talimat verdiği ifade ediliyor. İddiaya göre Kim ünlü hacker grubu Lazurus’a Bitcoin ve diğer kripto paraları çalmak için kimlik avı dolandırıcılığı kullanma talimatı verdiği bildirildi.


Kuzey Kore lideri Kim Jong’un, Asya ülkesindeki koronavirüs kaynaklı finansal sorunlarla başa çıkmak için küresel bir siber suç şebekesini devreye sokmasından endişe ediliyor.

İlgili yazı için bakınız: Kuzey Koreli hackerler Telegram üzerinden Bitcoin çalıyor

Mirror’daki bir habere göre Kim Jong-un, Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’a bitcoin ve diğer kripto paraları çalmak için kimlik avı dolandırıcılığı kullanma talimatı verdi. Aynı hack grubu, Hollywood filmi The Interview’in yayınlanmasının ardından Sony Pictures’a yapılan saldırının arkasında yer alıyordu.

koinmedya_brave

Lazarus ve kripto para hırsızlığı

ABD hükümetinin haberine göre, meşhur hack grubu Lazarus Ocak 2017 ile Eylül 2018 arasında beş Asya borsasından 571 milyon dolarlık kripto para hırsızlığı gerçekleştirdi. Habere göre, şimdi Kuzey Kore ekonomisi koronavirüs pandemisi ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle son derece sıkıntıda olduğu için, meşhur hacker grubu yeni bir APT (gelişmiş kalıcı tehdit) saldırılarına başladı. Seul merkezli EST Security, belirli bir hükümet tarafından desteklendiği iddia edilen APT grubu Lazarus’un ülke içinde ve dışında siber suç faaliyetlerine giderek daha fazla ilgi duyduğunu söyledi.

Kuzey Kore, nükleer silahları finanse etmek için kripto para kullanmakla suçlanıyor

Kuzey Kore, balistik füze projelerini finanse etmek için defalarca çalıntı kripto fonları kullanmakla suçlanıyor. Seul merkezli EST güvenlik firması, hükümet destekli Lazarus grubunun sadece Kore’de değil, ABD de dahil olmak üzere uluslararası toplumda da büyük bir APT saldırısı düzenlediğini söyledi.

Güvenlik firmasına göre, bilgisayar korsanları sürekli olarak kötü amaçlı yazılımlarını yaymak ve kripto paraları çalmak için iş teklifi olarak gizlenen e-postaları kullanıyorlardı.

Koronavirüs pandemisi başladığından beri kripto dolandırıcılıklarında önemli bir artış yaşanıyor. Güvenlik firması ayrıca, kötü niyetli bir belge dosyasının büyük şirket ve kurumlardaki işçileri hedeflemek için bir yem olarak kullanıldığını ve son tehditlerin önemli ölçüde arttığını ve özel dikkat gerektirdiğini belirtiyor.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: