1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kurumsalların Bitcoin ilgisini azalıyor mu?

Kurumsalların Bitcoin ilgisini azalıyor mu?

Kurumsalların Bitcoin ilgisini azalıyor mu?
0

Kurumsalların Bitcoin piyasalarına yatırım yapmasını bekliyorken BTC, 8 bin dolar bandına geriledi. Piyasada yeni bir dip dalgası korkusu yaşanıyor. Yoksa kurumsal firmaların Bitcoin ilgisi azaldı mı?


Düşen fiyatlar kurumsalların Bitcoin ilgisini arttırabilir

Bitcoin fiyatları, Nisan ayında yakaladığı ivme ile 22 Haziranda 14 bin dolarla zirveye çıktı ve sonrasında ise fiyatlarda düşüş trendi yaşanıyor. Bitcoin fiyatları, Nisan ayından günümüze ters U formunda hareket ediyor. Bitcoin 2019 yılının bahar ve yaz aylarında yakaladığı ivmeyi yavaş yavaş kaybediyor olmasının altında kurumsal firmaların azalan Bitcoin ilgisi mi yatıyor?

Lütfen Bkz: Bloomberg yazarından Bitcoin hakkında yanıldım itirafı

Bahar ve yaz aylarındaki kurumsalların Bitcoin ilgisi, sonbaharda tersine dönmüşe benziyor. Bu iddiayı Bitcoin.com yazarı Jamie Redman iki önemli veriye dayandırıyor. GBTC (Bitcoin Investment Trust fonları) ve Bakkt’ın sunduğu vadeli işlemler.

koinmedya_brave

GBTC, Bitcoin yatırım ortaklığı olarak adlandırabiliriz. Özellikle kurumsal firmalar tarafından talep edilen ve Bitcoin’e bağlı bir çeşit finansal ürün. GBTC getirileri prim oranlarındaki azalışlar kurumsalların Bitcoin ilgisinin azaldığını gösteriyor. GBTC primleri, 7 ayın en düşük seviyesinde.

bitcoin yatırım

Diğer bir gösterge Bakkt’ın vadeli işlemler piyasasındaki işlem hacmi. Bakkt, 23 Eylül’de işlemlerine başladı ve işlem hacmi ise tam bir hayal kırıklığına yol açtı. Oysa piyasada Bakkt hakkında önemli beklentiler vardı. Bakkt’ın vadeli işlemler platformunu, kurumsal firmaların kripto para piyasalarına girecekleri bir köprü olarak algılanıyordu. Bakkt vadeli işlem hacmindeki düşüş, kurumsalların Bitcoin ilgisinin azaldığını net biçimde gösteriyor. Ancak şunu da belirtmekte yarar var. Vadeli işlemler geleceğe yönelik fiyatlar olduğu için kurumsallar, birkaç ay vadeli fiyatların oluşmasını bekliyor olabilir. Bakkt platformundaki fiyatlar belirginleştikten sonra kurumsallar, bir ihtimal vadeli sözleşme alımında bulunabilir.

Kurumsalların Bitcoin Kurumsalların Bitcoin ilgisini azalıyor mu?

Lütfen Bkz: XBT nedir? XBT teknik analizi

Düşen fiyatlar kurumsallar için dipten Bitcoin toplama imkanı tanıyor.

Kaynak

Etiketler:
Total
0