BTC : 82830 ₺ ETH : 2920 ₺ XRP : 1.922 ₺ LTC : 367.9 ₺ USDT : 7.581 ₺ XLM : 0.6047 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Grayscale Raporu: Kurumsalların Bitcoin ilgisi giderek artıyor

Grayscale Raporu: Kurumsalların Bitcoin ilgisi giderek artıyor

Grayscale Raporu: Kurumsalların Bitcoin ilgisi giderek artıyor
0

Son gelişmeler ışığında diyebiliriz ki kurumsalların Bitcoin ilgisi giderek artıyor. Görünen o ki ne Bitcoin’in vahşi volatilitesi ne de küresel yasa yapıcıların göz korkutması işe yarıyor. 

Kurumsalların Bitcoin ilgisi giderek artıyor

Bitcoin son birkaç aydır boğa piyasasında ilerliyordu. 1 Nisan’da 4100 dolar olan fiyat, 26 Haziran’da 13.800 dolara kadar çıktı. Ardından düşüşe geçen fiyat 10 Temmuz’da yükselerek yeniden 13 bin doların üzerine çıktı. Ne olduysa ondan sonra oldu.

Bitcoin, 2019 yılında 13 bin doların üzerine ikinci kez çıktıktan bir hafta sonra bugün 9400 dolara kadar geriledi. Bir süredir içinde hareket ettiğimiz boğa sezonu kısa süreli sekteye uğramış görünüyor. Hakim boğa dönemi içinde bu tip fetret devirlerine verilen bir ad var: Düzeltme

Sağlıklı yükselişler, itki hamlesine müteakip gelen düzeltme dalgaları ile çevrimi tamamlayan yapılarla ilerler. Şimdilerde yaşanılan da budur. Bu düzeltme dalgasını tetikleyen etmen ise global arenadaki yasa koyucuların başta Libra ve Bitcoin olmak üzere kripto varlıklar hakkında yaptıkları olumsuz açıklamalar.

koinmedya_brave

Kripto piyasalarının dalgalı doğası kurumsal yatırımcıları kendinen uzak tutuyor. Bu yüzden kripto piyasaları asıl bireysel yatırımcıların sırtında yükseliyor. Ancak 2019 yılında kurumsalların da artık yavaş yavaş bu alana girmeye başladıklarına şahit oluyoruz. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar için yatırım fonu hizmeti veren Grayscale yatırım danışmanlık firması üçer aylık zaman dilimlerinde durum raporu yayınlıyor. Bu durum rapora da yansımış durumda.

Grayscale 2019 ikinci çeyrek raporu bazı ilginç verileri ortaya koyuyor. Yüksek volatiliteye ve küresel kanun yapıcıların sektör üzerinde baskılarını artıracaklarını ima etmelerine karşın kurumsallar kripto para piyasasına girişlerini hızlandırmış durumdalar.

“2019 ikinci çeyrek verilerine baktığımızda, Grayscale ürünlerine yatırım yapan sermaye grupları arasında kurumsalların ciddi oranda arttığını görüyoruz. Grayscale bünyesinde yatırım yapan kurumsalların toplam yatırıma oranı %84’e ulaşmış durumda.”

Yüksek volatilite kurumsalları korkutan bir etmen olarak değerlendirilse de kimi açılardan bir cazibe unsuru da olabilir. Zira Bitcoin’in çılgın günlük performansları sayesinde, kısa vadede kar almak mümkün oluyor. Bu da geleneksel piyasalarda erişilmesi imkansız bir olanak.

Buna ilaveten kripto paralar, geleneksel yatırım araçlarına göre çok daha büyük risk-kar oranı vadediyor. Bu da risk almayı seven kurumsal yatırımcı için kaçırılmayacak fırsat demek.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler: