BTC : 82568 ₺ ETH : 2934 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.5 ₺ USDT : 7.563 ₺ XLM : 0.6015 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto vurgunu ve Bitcoin hacking can yakıyor

Kripto vurgunu ve Bitcoin hacking can yakıyor

Kripto vurgunu ve Bitcoin hacking can yakıyor
0

2018-2019 döneminde milyonlarca dolar değerinde kripto vurgunu ve Bitcoin hacking hadisesi yaşandı. Bazı hacking saldırıları politik kriz haline gelmeye başladı.


Kripto vurgunu ve Bitcoin hacking can yakıyor

Teknoloji geliştikçe hayatlarımız kolaylaşıyor ve yaşam maliyeti azalıyor. Ancak teknoloji sadece dürüst insanların değil hırsızların ve dolandırıcıların da hayatlarını değiştiriyor ve kolaylaştırıyor. Kripto paralar ve Bitcoin hayatımıza girdikten sonra hırsızlık ve vurgun hadiseleri de kripto paralar üzerinden gerçekleşmeye başladı. Hem ülkemizde hem de dünyada Bitcoin ve kripto para vurgunlarında ciddi artışlar yaşanıyor.

Bitcoin borsasi IDAX’in

Kuzey Kore merkezli Bitcoin ve kripto para vurgunu Birleşmiş Milletlerin gündemine girecek şekilde korkunç boyutlara ulaştı. Kuzey Kore istihbarat servisi tarafından kontrol edildiği ileri sürülen bir grup hacker, yaklaşık 19 Uzak Doğu Asya ülkesinde ciddi vurgunlara neden oldu. Zikredilen rakam 2 milyar doları buluyor. İşin daha vahim olanı ise bu paranın Kuzey Kore nükleer silahlanmam projesini finanse ediyor iddiası.

koinmedya_brave

Hackerlar genelde kripto para borsalarının güvenlik açığını bularak kişilerin cüzdanlarından Bitcoin ve kripto vurgunu yapıyor. Özellikle online bağlantısı olan cüzdanlar, siber saldırılar konusunda daha savunmasız durumda. Bu nedenle soğuk cüzdan olarak tabir edilen “ofline cüzdanlar” kripto piyasalarında öneriliyor. Japonya merkezli Mt. Gox hacking skandalı belki de Bitcoin ve kripto para piyasalarının karşılaştığı en büyük kriz ortamını oluşturdu. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen Mt. Gox vurgununun yaraları hala sarılamadı

Lütfen Bkz: Wallet ne demek Cüzdan alırken neye dikkat etmeliyim

Kripto piyasalarında vurgun sadece hackerlar sayesinde gerçekleşmiyor. Dolandırıcılar da bazılarına göre bu yeni ve fantastik kavramı, “Bitcoin ve kripto parayı”, kurbanlarını avlamak için kullanıyor. Bazı kripto paralar, yatırımcılarına kısa sürede olağan üstü kazandırabiliyor. Örneğin 15 Ocak 2020 tarihinde Bitcoin SV isimli kripto para, sadece 2 günde yüzde 200’e yakın değer kazandı. Bu çılgın oranlar başkalarını dolandırmak için iyi hikâye çıkarıyor.

Ülkemizde de yüksek kar ve düşük risk masalı ile insanları ikna eden örnekler çıkıyor. En son “Bitcoin Safiye” ve “Bitcoin Kürşat” örneğini gördük. Her iki örnekte de sözde yatırımcılar, kurbanlarına yüksek kâr oranı teklif ettiler. Bir süre kurbanlarının güvenini kazandılar. Toplam para istenilen hacme ulaşınca kaçtılar veya kaçmaya çalıştılar. Neyse ki Safiye ve Kürşat, Tosuncuk kadar şanslı çıkmadı ve yakayı ele verdi.

Ne yazık ki bu tür oluşumlar ne ilk oldular ne de son olacağa benziyorlar.

Lütfen Bkz: Bitcoin Safiye’den sonra şimdi de Bitcoin Kürşat

Ponzi tipi piramit yapılar için her yeni üye para anlamına geliyor. Ponzi yöneticileri yeni üye bulmak için Bitcoin ve kripto paraların ününü hoyratça kullandılar. ABD, Çin ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede 2017’den sonra ponzi tipi oluşumların sayısında ciddi artışlar yaşandı ve hatırı sayılır kripto vurgunu gerçekleştirdiler. ABD’de Bitcoin Funding Team sosyal medyayı kullanarak büyük bir piramit oluşturdu. Çin merkezli Plus Token’ın çaldığı Bitcoin’lerin ise piyasaya belli aralıkta dump edildiği ileri sürülüyor.

Lütfen Bkz: Plus Token ponzi vurgununun Bitcoin dalgalanmasında etkisi var

Kaynak

Etiketler: