BTC : 82575 ₺ ETH : 2928 ₺ XRP : 1.913 ₺ LTC : 370.2 ₺ USDT : 7.567 ₺ XLM : 0.6079 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto piyasasında 2019’dan bu yana oluşmayan işaret yeniden belirdi!

Kripto piyasasında 2019’dan bu yana oluşmayan işaret yeniden belirdi!

Kripto piyasasında 2019’dan bu yana oluşmayan işaret yeniden belirdi!
0

Kripto para piyasasında bugün 20 milyar dolarlık bir düzeltme yaşanmasına rağmen kripto piyasasında 2019 yılından beri görmediğimiz bir seviye aşıldı.


Kripto piyasasında 2019’dan bu yana oluşmayan işaret!

Toplam kripto para piyasası değerinde 20 milyar doların üstünde bir düzeltme yaşanarak piyasa 340 milyar dolara kadar geriledi. Ancak tepki alımları sayesinde piyasa, 350 milyar doların üstüne çıkmak üzere.

Kripto para piyasalarında bugün yaşanan düzeltmeyi DeFi tokenları tersine çevirdi. Yazının kaleme alındığı saatte en çok değer artışı yaşayan kripto paraların DeFi platformlarının tokenlarının olması dikkat çekiyor. Aşağıdaki tabloda top 100’den en çok değer kazanan 6 kripto parayı görüyoruz.

Kripto piyasasında Kripto piyasasında 2019’dan bu yana oluşmayan işaret yeniden belirdi!Bitcoin ve kripto para Korku ve Açgözlülük Endeksi son 2 yılda kripto para piyasalarında referans alınan göstergelerin başında yer alıyor. Kripto para piyasalarındaki yatırım davranışlarını salt rasyonel davranışlarla açıklamak mümkün olamayabiliyor. Bazı kripto para yatırımcıları duygusal da karar verebiliyor. Hatta bazı dönemde duygular, mantığın da önüne geçiyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi kripto para piyasalarında yatırımcıların duygusal motivasyonlarını ölçmeye çalışıyor.

koinmedya_brave

Korku ve Açgözlülük Endeksi 0 ila 100 arasında değer alıyor. 0 maksimum korkuyu, 100 ise maksimum açgözlülüğü temsil ediyor. Bu endekste korku bölgesi satışların yaşandığı ve fiyat trendlerinin negatif olduğu döneme denk geliyor. Açgözlülük bölgesi ise alımların yaşandığı ve fiyat trendlerinin pozitif olduğu döneme denk geliyor.

Kripto para piyasalarında Korku ve Açgözlülük Endeksi 2019 yılından beri ilk kez “Aşırı Aç Gözlülük” anına giriş yaptı. Bu bölgedeki yatırımcı davranışını FOMO kavramı ile de açıklayabiliriz. Yani bir şeyleri kaçırırım korkusu. Aşağıdaki grafikte kripto para piyasalarında Korku ve Açgözlülük Endeksindeki değişimi görüyoruz.

Kripto piyasasında Kripto piyasasında 2019’dan bu yana oluşmayan işaret yeniden belirdi!

FOMO son günlerde özellikle DeFi tokenları üzerinde etkili oluyor.

Kaynak