BTC : 79053 ₺ ETH : 1.726 ₺ XRP : 42.8 ₺ LTC : 7.719 ₺ USDT : 321 ₺ XLM : 0.2237 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto paraların geleceği: Uzman görüşleri, beklentiler ve tahminler

Kripto paraların geleceği: Uzman görüşleri, beklentiler ve tahminler

Kripto paraların geleceği: Uzman görüşleri, beklentiler ve tahminler
0

Kripto paraların geleceği 2020 yılında nasıl olacak? Bu soru pek çok değişken cevabı olan çok

zor bir soru esasen. Bu yıl bizi neler bekliyor? Genel olarak kripto paralar nasıl bir gelişme gösterecekler? Yazımızda bu soruların cevabını vermeye çalıştık.


Kripto paraların geleceği

Çok genel ve zor bir soru bu kripto paranın geleceği sorusu ama söylediğimiz gibi farklı cevapları olan bu soruya bir nebze yanıt bulmaya çalıştık. Herşeyden önce bu yıl kripto paralarda yatırımcıların en önem verdiği konular, büyük ihtimalle milli kripto paralar, kripto para türevleri ve madencilik konuları olacak. Bizde 2020 yılı kripto trendlerine değinirken gelecekte de nasıl bir kripto para anlayışı hakim olacak konusunu da ele alacağız.

Bitcoin geleceğin parası mı?

kripto paraların geleceğiBu yılın en önenli trendi 2020 kripto para piyasasını da etkileyecek. Bu trendlerin en önemlisi kripto para türevlerinin ortaya koyduğu etkileyici ilerleme, özellikle de Bitcoin ve türevleri. Bu alanda yaşanan gelişmelerin iki yönü var. Bir taraftan Amerika’daki işlem platformlarının yasal düzenlenmesi topluluk tarafından olumlu karşılandı çünkü bu tür bir gelişme kurumsal yatırımcıları çekebilecek bir gelişmeydi.

koinmedya_brave

Diğer taraftan türevler bir boğa piyasasına tamamiyle katkıda bulunacak özellikte değiller. Bitcoin vadeliler ile işlem yapmanın aktif olduğu dönemler oldu tabii, hatta Bakkt için gereken arz sözleşmelerinin daha az spekülatif olmasına rağmen altta yatan varlığın önemli değer kaybı yaşamasıyla da bu şekilde dönemler yaşanmıştı.

Ayrıca Christopher Giancarlo’nun son açıklamasını hatırlayın, Giancarlo Amerika Vadeliler Piyasa Komisyonu Başkanı, CME’de ve CBOE’de 2017 yılı sonunda, Bitcoin Vadelilerinde yasal işlemlerin kasten başlatıldığından emin ve bu şekilde kısa pozisyonlar altında kripto piyasası balonunu patlatmayı planladılar.

Kriptoları 2020 yılında etkileyecek en önemli olay hiç kuşkusuz Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılama. Pek çokları bunun fiyat artışını tetikleyecek bir faktör olduğundan emin.

Gelecekte yatırım yapılacak kriptolar

2020 yılı boyunca altcoin krizinin devam etme ihtimali yüksek olacak. Şu anda piyasada binlerce coin var, ancak bunların büyük çoğunluğunun likiditesi yok, değeri yok ve talep de görmüyorlar. Çok büyük bir ihtimalle yavaş yavaş yok olacaklar.

Ripple şirketi XRP’nin bir dizi firma tarafından sınır ötesi işlemler için kullanıldığını iddia ediyor. Eğer XRP işlem sırasında bir para birimini diğerine çevirecek bir kullanışlı coin geliştirdiyse, o zaman fiyatının çok önemi yok demektir. O zaman da XRP bir yatırım aracı olmaktan çıkar. Talep o kadar da çok değil ama Ripple müşterilerine hep daha fazla coin satmaya devam ediyor.

Ethereum, merkeziyetsiz uygulamaların dayandığı ana blcokchain platformunda çok büyük değişimler gerçekleştiriyor. Güncelleme o kadar büyük ki gayri resmi olarak adına Ethereum 2,0 denmeye başlandı bile. Bu gelişmenin ağın ölçeklenebilirliğini arrtırması bekleniyor. Plan PoS mekanizmasına geçiş yapmak ve sharding tanıtımı gerçekleştirmek. Güncelleme tüm yıl sonuna kadar devam edecek ve Ether fiyatını da etkileyecek.

Bir başka önemli faktör ise Ethereum 2,0’ın merkeziyetsiz uygulama pazarını nasıl etkileyeceği. Olumlu bir etki yapması beklentiler arasında. Geçen yıl blockchainin video oyunlar için de uygun olduğu görülmüştü zaten.

Tether’a gelince Binance Coin ve diğer borsa coinlerinin fiyatları tamamen tüccarların faaliyetleri ile belirleniyor. Borsa tokenleri en çok peşinden koşulan tokenler oldu. Borsalar daha çok yasal düzenleme yaşadılar, daha güvenli oldular ve çeşitli hizmetler ile fazlasıyla büyüdüler. Borsaların çalışmalarında bir şeffaflık sistemi oluşturuldu.

Kripto paranın geleceği var mı?

Kripto paralar sadece fiyat açısından ilerlemiyor. Ulusal paralar ve türevleri kripto piyasası için yeni bir umut demek.

Merkez Bankası dijital paraları

kripto paraların geleceğiBugün en çok beklenen para birimi dijital yuan.Dijital yuan, finansal sistemin değiştirilmesinde önemli bir adım olacak. Çinli yetkililer, vatandaşlarının günlük yaşamına birçok modern teknolojiyi aktif olarak tanıtıyorlar, bu nedenle en azından ülke içinde kripto-yuan’ın partinin planlarına göre hızla yayılması beklenebilir. Diğer ülkeler için, 2020 kendi dijital para birimlerinin yayınlandığı yıl olacak bir ihtimalle. Büyük olasılıkla, kripto yuan’dan sonra diğer ülkeler de aynı şekilde kripto paralarını çıkarmaya başlayabilirler. Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC)’nin devlet gündeminde ortaya çıkması temel olarak kripto para birimlerinin, özellikle de sabit paraların potansiyelinin fark edilmesinden kaynaklanıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gibi kuruluşlar, merkez bankalarının kendi kripto para birimlerini geliştirmeye başlaması gerektiğini defalarca söylemişti. Gelecekte, tek bir küresel dijital para birimi ihtimali kuvvetli. Ekim 2019’da Uluslararası Ödemeler Bankası, küresel bir kripto para birimi fikrini tartışmak için ilk G20 Merkez Bankaları zirvesini gerçekleştirmişti. İsviçre’de, Uluslararası Ödemeler Bankası, ülkenin Merkez Bankası ile birlikte, dünya Merkez Bankaları arasında tek bir ödeme tokeninin geliştirilmesi için bir merkez oluşturmuş durumda.

Yukarıdaki sözünü ettiğimiz gerçeklerin hepsi, devletlerin dijital para birimlerine geçişinin, insanlığın gelişimindeki bir sonraki aşamanın unsurlarından biri olduğunu söylüyor. Artık gerçekleşmesi an meselesi.

Madenciliğin Geleceği

Madencilik pazarı giderek olgunlaşıyor. Fiyatı 2017’de olduğu gibi hızlı bir şekilde büyümeye başlamazsa, kripto para madenciliğinden fazla kar beklemeyebiliriz. Aynı zamanda, madencilik kurumsal yatırımcıları çekmeye de devam ediyor. Bugün pazar ekipmanlarla doyuruldu. Üreticiler satışları esnek ve hızlı bir şekilde nasıl artıracağını öğrendiler. Bunlar ağ büyümesinin itici gücüdür ve oldukça istikrarlı bir seviyede madencilik karlılığı sağlar.

Kurumsal yatırımcılar sektörün gelişiminde gittikçe daha fazla bir rol oynayacak.Kripto piyasasında bir yatırımın başarısını belirleyen faktör elektrik maliyeti. 0.03 kWh’nin altındaki enerjiyi kullanan kapasiteler sadece daha kârlı değil, aynı zamanda pazardaki hemen hemen her durumda çalışmaya devam ediyor.
2020’de Çin madenciliğinin payında kademeli bir düşüş bekliyoruz. Yakın gelecekte başlıca büyüyen bölgeler ABD ve Kanada olacak. Gelişmiş yasalara ve yerleşik yatırım koruma mekanizmalarına sahip bir bölge olan Kuzey Amerika, öncelikle en ihtiyatlı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

 

9 önemli kripto uzmanı öngörüleri!

9 önemli kripto uzmanı kripto dünyası ile ilgili son dakika gelişmelerine bağlı ne gibi öngörüde bulundular? Zirvedeki altcoinlerde hangi gelişmeler var?

Bitcoin ve kriptolar

Fundstrat’dan Tom Lee, günümüzde Bitcoin’in paypal’dan daha kullanışlı bir para transfer aracı olduğunu söylüyor. Dünyanın gittikçe dijitalleşmesinin dijital paraların benimsenmesinde çok etkili olduğunu söyleyen Tom Lee, Bitcoin’in gelecekte kitlelerce kabülünün artacağına inandığını vurguluyor. Allianz baş danışmanı Mohammed EI-Erian ise dağıtık defter ve blockchain teknolojisinin hem devletler bazında hem de özel sektörde büyük çaplı kabul göreceğini söylüyor. Morgan Creek’den Mark Yusko gelecek 10 yılda kripto dünyasının zirvelere çıkacağını ve şu anda sermayenin % 2-3 ünü yatırarak on yıl içinde çok büyük kazançlar elde edilebileceğini söylüyor.

Circle’dan Jeremy Allaire, kripto varlıkların tam olarak ne olduğu ile ilgili net bir tanımlama yapılması gerektiğini vurguluyor. Kriptolar bir emtia mı yoksa tahvil mi? Hangi kriptolar gerçekten tahvil? Buna göre de bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor.

BKCM LLC’den Brian Kelly Bitcoin ile ilgili yapılan tüm yanlış yorumların mutlaka sonunda düzeltileceğini söylüyor. İnternet örneğini veren Kelly teknolojinin gittikçe gelişmesinin daha geniş çaplı kabule yol açtığını, Bitcoin için de aynı durumun söz konusu olduğunu ve Bitcoin’in kitlelerce  %100 benimseneceğini söylüyor.

Blockchain Capital’den Spencer Bogart 2018’in Bitcoin için muhteşem bir yıl olduğunu ve fiyat konusunu hiç önemsememek gerektiğini, asıl olanın teknolojideki gelişmeler olduğunu belirterek Lightning Network’ün aşırı hızını ve aşırı düşük fiyatını örnek veriyor. Kripto dünyasında kurumsallaşmanın daha da güçlendiğini söyleyen Spencer, seçkin akademik kurumların da bu alana girdiğini, ayrıca lider borsalarında yer almakta geri kalmadığını belirterek, ilk yıl ya da en geç iki yıl içinde neden Bitcoin almadım diye hayıflanacağımızı özellikle vurguluyor.

Coinbase den Asiff Hirji 2018 yılının göründüğü kadar kötü olmadığını bu yılda daha önce görmediğimiz kadar yenilik gördüğümüzü söylüyor ve kesinlikle 2019 yılının çok daha iyi olacağını vurguluyor.

Morgan Creek’den Athony Pompliano arz ve talep doğrultusunda Bitcoin fiyatında artışın olacağını, çünkü geleneksel bankacılık sisteminin yerine kriptoların benimsenmesinin artarak bir talep oluşacağını vurguluyor.

RPC Capital Marktes’dan Mitch Steves Bitcoin fiyatının GPU ve madencilik ile doğrudan ilgili olduğunu söyleyerek, 16 Ocak’ta başlayacak Ethereum Constantinople forkunun madenciler üzerinde ekstra bir baskı uygulayacağını, blok sayısının düşeceğini ve aylık üç yerine iki token alabileceklerini belirtiyor.

Bknz:Yorum: Her varlık sınıfı tokenize olacak!