BTC : 78944 ₺ ETH : 2772 ₺ XRP : 2.198 ₺ LTC : 411.1 ₺ USDT : 6.962 ₺ XLM : 0.7422 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto paralar yerinde durmuyor! Yoksa manipülasyon mu var?

Kripto paralar yerinde durmuyor! Yoksa manipülasyon mu var?

Kripto paralar yerinde durmuyor! Yoksa manipülasyon mu var?
0
huobi_koinmedya

Kripto paralar yerinde durmuyor! Hayır söz konusu fiyat hareketi değil. Bir kripto para projesi gün içinde toplam büyüklüğünden fazla işlem hacmi yaratabilir mi?


Kripto paralar yerinde durmuyor

CoinMarketCap‘den alınan bilgiye göre 2 Aralık tarihinde toplam LTC arzının %93’ü el değiştirdi. Sizce bu mümkün olabilir mi?

Sektörün duayen isimlerinden olan Mati Greenspan’e göre iş artık çığrından çıkıyor. Mevcut durum manipülasyon tehdidinin açık kanıtı olarak alınabilir. Yeterince düzenlenmemiş bir piyasa olan kripto para alanı bir çok konuda açıklar veriyor. Bu alanların acilen elden geçirilmesi lazım.

koinmedya_brave

Manipülasyon Tehdidi

Kriptopara alanında kendini ispatlamış çok tecrübeli analizcilerden biri olan Mati Greenspan, bu soruna eğilenlerden. En azından farkındalık oluşturmak için sesini yükseltenlerden biri.

Sanırım bu manipülasyon tehdidi yavaş yavaş raydan çıkıyor @CoinMarketCap

Tether da 24 saatlik işlem hacmi toplam büyüklüğün yaklaşık 5 katı.

Bu rakamlara inanacak olursak, dolaşımdaki BCH’ın %30’u, tüm EOS’ların %66’sı ve toplam Litecoin’lerin %93’ünün bugün itibariyle işlem gördüğünü anlamış oluruz.

Gerçekten rakamlara baktığımızda sonuçlar  çok sinir  bozucu. İşin kötüsü biraz daha derinlere inildiğinde, Litecoin işlem hacminin önemli bir kısmının bilinmeyen borsalardan kaynaklandığını ortaya çıkıyor. Bu da manipülasyon tehdidini mantıklı hale bile getiriyor.

Wash trading dediğimiz sahte hacim oluşturmak borsaların en çok alet olduğu manipülasyon türlerinden biri. Bu yöntem, bir yatırımcının piyasada aynı varlığa hem alış hem de satış yönünde emir girmesi şeklinde yapılıyor. Yapay bir faaliyet oluşturmak için aynı finansal araçları satın alınıp satıldığı bu manipülasyon şekli kripto borsalarının tamamında görülebiliyor. Geçenlerde yayınlanan bir raporda Bitcoin alım satım işlemlerinin yarıdan fazlasının bu yöntemle yapıldığını ortaya koydu.

koinmedya_brave

Gerçek Bir Sorun

Pazarda bir çok işlemin sanal olarak üretildiğinde dair sayısız örnek mevcut. Bu sorun Greenspan’in bahsini ettiği birkaç kripto para birimlerinden ibaret değil. Örneğin Status. Kendisi 37 milyon dolarlık bir pazar yelpazesine sahip ancak son 24 saatte 183 milyon dolar işlem hacmi gerçekleştirildi.

İlginç bir şekilde, Kasım ayının başlarında, CoinMarketCap birkez daha manipülasyon tehditi altına girdi. İnternet sitesinden bu sorunlara açıklama getiren yeni bir likidite göstergeleri tanımlaması yapması bekleniyordu. Ne var ki, hala bu konuyla ilgili gözle görünür net bir gelişme yok.

Kriptoparalar hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak