BTC : 64318 ₺ ETH : 1594 ₺ XRP : 1.362 ₺ LTC : 308.2 ₺ USDT : 6.75 ₺ XLM : 0.521 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak eleman bulunamıyor

Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak eleman bulunamıyor

Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak eleman bulunamıyor
0
huobi_koinmedya

Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak ve istihdam edilecek eleman bulunamıyor. Sektör günden güne gelişiyor ve sektörde iş çok ama çalışmak isteyen yok.


Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak eleman aranıyor

Seen tarafından hazırlanan kripto para ve blockchain endüstrisindeki istihdam raporu şaşırtıcı sonuçlar sunuyor. Üniversitelerde bu endüstriye yönelik dersler verilmeye başlandı. Piyasada ise blockchain ve kriptografi konusunda eğitim almış kişiler aranır eleman haline geldi. Kısaca blockchain endüstrisi  iş piyasasında yerini aldı.

Lütfen Bkz: Kripto dersleri en iyi üniversitelerin yarısında var

Seen Raporuna göre Eylül 2015-Eylül 2019 dönemleri arasında kripto para ve blockchain sektöründe istihdam oranı yüzde 1.457 (bin dört yüz elli yedi) oranında arttı. Bu alanda aranan iş oranlarında ise yüzde 469 oranında bir artış gösterdi. İstihdam oranındaki artış, iş talebindeki (iş arayanlar) artışın 3 katından fazla (469/1454). Aşağıdaki grafikte 1 milyon kişiye karşı kripto para ve blockchain sektöründeki istihdam oranlarındaki artış (mavi çizgi) ile iş talebindeki (turuncu çizgi) artışı birlikte görüyoruz.

koinmedya_brave

blockchain sektöründe çalışacak Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak eleman bulunamıyor

İlginç biçimde kripto para ve blockchain sektöründe iş ilanlarında artış yaşanırken bu konuna iş arayanların oranında düşüş var. “İş var ama çalışmak isteyen yok” sloganı blockchain sektöründe gerçekleşmişe benziyor. Aşağıdaki sütun grafikler bu durumu açıkça resmediyor.  2018-2019 döneminde kripto para ve blockchain sektöründeki iş ilanlarında yüzde 26’lık bir artış gerçekleşmesine rağmen iş arayanların oranı %53 düşmüş.

Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak

Kripto para ve blockchain alanındaki iş ilanları aşağıdaki 5 başlıkta odaklanıyor:

koinmedya_brave

i- Yazılım mühendisliği

ii-Uzman yazılım mühendisliği

iii- Yazılım mimarı

iv- Yığın geliştirici

v- Ön yüz geliştiricisi

Kripto para ve blockchain endüstrisinde en çok istihdam sağlayan top 15 şirket sıralamasını ise aşağıdaki tabloda görüyoruz. İlk sırada Deloitte var. IBM ve Accenture ise Deloitte’yi takip ediyor. Deloitte, muhasebe ve denetim firması olup 140’a yakın ülkede 700 ofisi bulunmaktadır. 150 bin çalışanı var.

Kripto para ve blockchain sektöründe çalışacak

Yukarıdaki listede bankacılık ve finansal sektörden JP Morgan ve Signature Bank dikkat çekiyor. Ancak zamanla bankacılık sektörlerinin genel merkezlerinde blockchain uzmanlarına daha çok ihtiyaç duyulacağı bekleniyor. Blockchain çağı daha yeni aralanıyor. Bu konuda eğitim almış adaylar geleceğin dünyasında çok iyi pozisyonlara gelebilir. Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Bankası bu alanda uzman kişiler için iş ilanı vermişti.

Lütfen Bkz: Çin merkez bankası blockchain uzmanı arıyor

Kaynak