BTC : 1.788 ₺ ETH : 6.79E-6 ₺ XRP : 68.3 ₺ LTC : 0.0008476 ₺ USDT : 341.5 ₺ XLM : 525 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Kripto para stake hacmi 7 milyar dolara yükseldi

Kripto para stake hacmi 7 milyar dolara yükseldi

Kripto para stake hacmi 7 milyar dolara yükseldi
0

Kripto para stake etme yatırımcılar arasında giderek daha fazla popüler oluyor. Bir araştırma da çeşitli platformlardaki stake edilen kripto paraların değerinin 7 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.


Kripto para stake hacmi 7 milyar dolara yükseldi

Stake piyasasında 2019’da hızlı bir artış gördük. Ancak öyle görünüyor ki 2020’da yatırımcılar buraya daha fazla akın etmeye devam edecek. Staking Rewards’ın verilerine göre, toplam stake yapılan kripto paraların değeri 6.961 milyar dolar. Crypto Differ bu araştırmasında Tron (TRX) dışarıda tutuluyor. Toplam 1 milyar dolar değerindeki TRX’lerin yüzde 22’si stake edilmiş.

Stake etmek ya da staking, kullanıcılara faiz ödeyen protokollere coinlerini koyarak buradan pasif gelir elde etmelerini sağlıyor.

Kripto para stake etme yatırımcılar arasında giderek daha fazla popüler oluyor. Bir araştırma da çeşitli platformlardaki stake edilen kripto paraların değerinin 7 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

koinmedya_brave

Crypto Differ’in araştırması, stake yapılan toplam değeri 6.961 milyar dolar olarak gösteriyor. Burada TRX yok. Bunun da eklenmesi ile 7 milyar doların üzerine çıkıyor. En azından böyle giderse zaten bu değeri yakında geçecek. Kripto paraları stake yapma geçen yıl hız kazandı. Bazı borsalar da staking için sıfır işlem ücreti uygulamaya başladı. Mesela bunlardan biri Binance Staking Protokolü. Binance, geçen yıl sonunda Tezos için sıfır ücretli staking platformu başlatmıştı.

İlgili – İsviçre şirketi Bitcoin Suisse, Ethereum 2.0 için stake hizmeti sunacak

Crypto Differ Twitter üzerinden şunu da kaydediyor: “@StakingRewards verilerine göre, stake platformlarında kilitlenen dolar bazındaki değer toplam 7 milyara yaklaşıyor. Staking Market Cap (stake mekanizmasına sahip tüm projelerin toplam değeri) şu anda 11.2 milyar doları gösteriyor.”

https://twitter.com/CryptoDiffer/status/1216791600157941762?s=20

Stake yapılabilen kripto paraların piyasa değeri şu an 11 milyar dolarda. Bu değerin yaklaşık yüzde 60’ı da stake platformlarında tutuluyor olarak görünüyor. İlk yedi coinden her biri en az 100 milyon dolar tutuyor ve bunlar şöyle: EOS, Tezos, Cosmos, Algorand, Dash, Synthetix ve NEM. Bunlar, 7 milyar değerin toplamda 4.5 milyar dolarını oluşturuyor. Toplam stake değerinin yüzde 64’üne denk geliyor.

İlgili – Binance Stellar stake desteğini kesti

Dört coinin stakede 4 milyar doları var

Staking alanı inanılmaz bir hızla büyüyor. İlk sıradaki dört stake projesinin piyasadaki 4 milyar dolarlık stake değeri kontrol ettiği görülüyor. Bu projelere Eos (EOS) öncülük ediyor ve 1.822 milyar dolar değerinde stake edilmiş. Listenin geri kalanını ise Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM) ve Algorand (ALGO) tamamlıyor. Bunları da her birinin sırasıyla 832 milyon dolar, 771 milyon dolar ve 515 milyon dolar stake edilmiş varlığı var.

Mike McCarthy (@MikeNerdUK) ise bu raporlarda Tron’un göz ardı edildiğini söylüyor. McCarthy, “Hadi şunu düzeltelim. Şu an dolar değeri olarak stake edilen TRX 329 milyon dolarda. Bununla da en büyük beşinci stake edilen blockchain oluyor.” diye yazdı.

https://twitter.com/MikeNerdUK/status/1216820013442719755?s=20

Kaynak

Etiketler: