1. Anasayfa
 2. Eğitim
 3. Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü

Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü

Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü
0
Kripto para sektörü hayata geçtiğinden bu yana dolandırıcıların ilgisini çeken bir sektör oldu. Sektör büyüdükçe dolandırıcılar arttı. Ve her gün yeni yeni metodlarla yatırımcıların karşısına çıktılar.

Pazarın düzenlenmiş olmaması, tamamen online olması, her hangi bir resmi kayıt ve onay süreci olmaması gibi bir çok faktör dolandırıcılar için bugüne kadarki en uygun ortamı oluşturdu.Bu yazımızda bugüne kadar ki binlerce dolandırıcılık hikayesi arasından en çok tercih edilenleri yazıyor olacağız.

1. Twitter Sahtekarlığı

Son zamanlarda dolandırıcıların en çok başvurduğu metodlardan biri twitter sahtekarlığı oldu. Bir çok sahte hesap yatırımcılara 10 katına kadar kazanç vadederek dolandırıcılık yaptı. Bu durum o kadar yaygın ki kripto para sektöründe olup dolandırıcıyla karşılaşmamak oldukça zor bir ihtimal. Şimdi bu dolandırıcılığın nasıl işlediğine bakalım.

  1. Meşhur bir kişi e.g. (@elonmusk) bir twit atar.
  2. Aynı resme sahip sahte bir hesap yorum yapar. Sahteciler orjinal twite referans yaparlar ve kazanç vaadederler.Bunun için belirtilen adrese 2-3 Ethereum göndermeniz gerekir. Karşılığında 3-20 Ether alacaksınızdır.
  3. Botlarla beğen, paylaş, yorum yap gibi otomatize sistemler dolandırıcılar için çalışır.
  4. Spoiler Alarmı: Ethereum gönderirsiniz ve tabiki gelen bir şey olmaz.

kripto para Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü

koinmedya_brave

 

Bu dolandırıcıların çok yaygın kullandığı bir metod olduğu için siz de ben asla böyle bir hataya düşmem diyebilirsiniz. İstatistikler bir çok kişinin tekrar aynı hataya düştüğünü gösteriyor. Biz asla ve asla kimseye her hangi bir kripto para göndermemenizi tavsiye ediyoruz. Tabi tanımadığınız yada tanıdığınız kişi olduğuna emin olduğunuz durumlar hariç. Eğer birisi size kazanç vadediyorsa orada %99 dolandırıcılık vardır.

2. Pazar Manipülasyonu

Bazen regülasyonlar iyi bir şey olarak görülebilir özellikle büyük çoğunluktaki ortalama insanları korumak için. Böyle alım satım regülasyonları dolandırıcıları engellemek için getirilir. Bunlar genelde ellerinde büyük paralar olan bir yada bir grup kişidir. Ve paralarıyla alım satım pozisyonları yaratarak suni fiyat ve hacimler oluşturarak ortalama yatırımcıları yanıltırlar.

3. Sahte Alım/Satım Duvarları

Alım satım duvarları eğer teknik analize göre işlem yapıyorsanız sizi etkilemeyecektir. Sipariş defterine derinlemesine bakınca rahatlıkla bazı anlamsız hacimlerde alım satım işlemleri görebilirsiniz. Bunlar genelde bir duvar oluşturmak için yapılır. Genelde bu tip bloklar tek taraflı olarak alım yada satım neyse onun tam karşısında 2-5 kat arası bir blok şeklinde konumlandırılır.

kripto para Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü

Genelde çoğu yatırımcı bir duvar gördüğünde panikler ve ilk düşünceleri satış olur. Bu tip bir duvar herkesin satış pozisyonuna geçtiği gibi bir algı yaratarak ortalama yatırımcıların erken bir şekilde pozisyonlarını terketmelerine neden olur. Bunun tam tersi de geçerlidir. Büyün bir alım duvarı görünce herkes alma pozisyonuna girdi sanılır fakat aslında bu suni bir duvardır. Bunlar fiyatları baskılamak ve genel yatırımcıyı oyuna getirmek için yapılan basit manipülasyonlardır. Bu duvarlar bir anda kaldırılır ve coinin önü açılarak fiyatın o yönde gitmesine izin verilir. Avantajlı bir şekilde duvar sayesinde oluşturulan pozisyonlar daha sonra nakite çevrilir.

4. Pump ve Dumps (Pompala-İndir)

Bu gruplar genelde bir araya gelen bir çok yatırımcıdan oluşan gruplardır. Grupların beyni olan kişiler belli bir borsada belli bir coini belli saatte fiyat artışına sebep olacak şekilde çağrıda bulunurlar. İnsanlar o saatte düşükten alayım ve yukarıdan satayım diye bunlara girerler. Aslında bu yükselişlerde kaybedenler de genel ava giden acemi avcılardır. Bu sektörde ayda %50 kazanç zaten münkündür bu nedenle bu grupların varlığı aslında pek fazla anlam ifade etmiyor.

Genende bu pump ve dump grupları şöyle çalışır;

 1. Böyle bir gruba girersiniz. Bunların bazıları ücretli bazıları ücretsizdir.
 2. Grup lideri bir borsa, coin ve saat belirler.
 3. Gruptaki herkes o saatte bu kripto parayı düşükken alır.
 4. Fiyat şişmeye başlar, bu pumpdan haberi olmayanların dikkatini çeken bu artışı kaçırmak istemeyenler de buna katılır.
 5. Pump grubu satış kararı aldığı anda herkes birden satmaya başlar tabi bundan haberi olmayanlar el ele baş başa kalırlar.
 6. Grup üyeleri bundan kar ederken diğerleri büyük zarar ederler.

Bir çok pump ve dump grubu kendi üyelerini de kandırır. Bir çok pump lideri ve yandaşı gruptakilerden habersiz zaten daha önceden coini satın almış olurlar. Hatırlatmak isteriz ki P&D grubları tamamen bencil insanlardan kurulu gruplardır. Bu grupların amacı insanları dolandırarak onların elindekini kapmaktır. Bu tip gruplar hem ahlaki olarak yanlış hem de yasal değildir. Bu nedenle tavsiyemiz bu tip gruplardan uzak durmanızdır.

Tavsiye;

Grafikteki kripto paraya baktığınızda ani bir yükseliş göreceksiniz. Ticari hacmi takip ettiğinizde aslında fiyatın bir pump ve dump ekibi tarafından arttırıldığını göreceksiniz. Buradaki durum kendisi çalıp kendisi oynayan bir grubu gösteriyor. Gerçek yatırımcılar rağbet etmemiş bu nedenle ciddi bir hacim oluşmamış. Bu tip durumlarda hacim düşükse artışın reel bir sebebi yok demektir.

Aşağıdaki grafikte Ucash %400 Pompalanmış fakat hacim sadece 25.000 Dolar. Bu küçük bir grubun dahi bir kripto paranın fiyatını nasıl arttırabileceğinin göstergesi.

kripto para Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü

5. Ücretli Promosyon

Bir çoğumuz kripto para piyasasındaki çok bilinen figürlerin bizim tarafımızda olduğunu düşünüyoruz ve yaptıkları paylaşımları çok da sorgulamıyoruz. Gerçek şu ki bir çok çok takipli hesap sahibi sosyal medya fenomeni bu paylaşımlarının bazılarını reklam olarak ücret karşılığı yapıyor. Aslında reklam yapmakta bir sakınca yok. Tabi eğer bunun bir reklam olduğunu söylerlerse. Fakat tabiki hemen hiç biri reklam olduğunu söylemiyor. Onların uzmanlığına güvenen insanlar bu paylaşımlara aldanarak yanlış yatırımlar yapabiliyorlar. Bir çok forum, Reddit yada Facebook hesabı belli coinlerin reklamını yapabileceğine dair açık teklifte bulunur. Bunun için her zaman dediğimiz gibi KAKY (Kendi araştırmanı kendin yap).

6. Borsa Hacklenmeleri

Bazı borsaların hacklenmesi sonrası borsaların merkezi olma durumu nedeniyle hem hackerların hedefinde olduklarını hem de aslında hacklenmeye karşı yeterince savunmaları olmadığını öğrenmiş olduk. Bazıları yönetim zaafiyetine sahipken bazıları güvenlik zaafiyeti nedeniyle hackerları davet ediyorlar. Sonuç olarak kripto paralarınızı borsa  tutmak yerine bir harware cüzdanda tutmak en güvenli yol.

7. Phishing Saldırıları

En yaygın kripto para dolandırıcılıklarından biri de phishing saldırılarıdır. Saldırganlar genelde belli bir cüzdan yada borsanın adına yakın bir domain satın alırlar, google reklam verirler. Mümkün olduğunca taklit ettikleri borsa yada cüzdana benzer bir site hazırlarlar. Bu reklamları yönlendirdikleri site aracılıyla bilgilerinizi girmenizi sağlarlar. Bu giriş sonrası sizi orjinal siteye yönlendirirler. İşte bu noktada hesabınız boşaltılır ve tam takır olur. Bu durumu yaşamamak için doğru site adresi girdiğinize emin olun. Mümkünse doğru siteyi çok kullanılanlara arasına ekleyin ve oradan giriş yapın. Daha da önemlisi mutlaka 2FA doğruma kullanın.

kripto para Kripto Para Sektöründe Sık Görülen 7 Dolandırıcılık Türü

Detaylara dikkat edin

Herkesin paraya ihtiyacı var. Bazıları bunu doğru yoldan kazanmak isterken bazıları ise sürekli kısa yollar ararlar. İşin kötü tarafı bir defa bu yola bulaşanların asla iflah olmamaları. Doyumsuz bir iştahla yeni yeni kurbanlar aramaları. Bu nedenle özellikler kripto para sektöründe yaptığınız her işleme karşı bir güvenlik sorgulaması ile kendinizi güvene almanız gerek. Asla acele etmemeniz ve her an dikkatli olmanız gerek. Yoksa bir anlık bir hata tüm birikimlerinizi kaybetmenize yol açabilir.

Total
0