BTC : 79201 ₺ ETH : 1.734 ₺ XRP : 42.8 ₺ LTC : 7.722 ₺ USDT : 323.8 ₺ XLM : 0.2233 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2

Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2

Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 2
0

Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Coğrafya üzerinde Malta gibi aşırı serbestliği savunan ülkeler olduğu gibi Çin gibi yasakçı ülkeler de var.


Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 

Kripto para regülasyonları konusunda ülkeler arasında önemli farklılıklar var. Örneğin Çin ve Hindistan’da Bitcoin ve kripto para ticareti yasakken Malta bu konuda çok esnek. Kripto para regülasyonlarının ülkelere göre değişimi 1, başlıklı haberimizde bir kısım ülkelerdeki regülasyonlara göz attık. Şimdiki haberimizde seçilmiş diğer ülkelere bakıyoruz.

6- Çin

Çin yönetimi Bitcoin ve kripto paralardan nefret ederken kripto paraların ardındaki teknolojiye aşk derecesinde bağlı. Öyle ki dünya geneli blockchain konusunda en fazla patent başvurusu Çin merkezli.

Lütfen Bkz: Blockchain Çin’in geleceği değil, bugünü

koinmedya_brave

Çin’de Bitcoin ve kripto paralar üzerinden ticaret yasak. Çinli vatandaşlar, Bitcoin ve kripto paralara kanunları dolaşarak ve farklı yollar keşfederek ulaşabiliyor. Bu konuda birçok Çinlinin Hong Kong üzerinden dijital para satın aldıkları iddia ediliyor.

7- Hindistan

Hindistan’da da Bitcoin ve kripto para ticareti yasaklanmış durumda. Tam bir yazılım cenneti olan Hindistan’da kripto paraların yasaklanması, blockchain teknolojisinde geri kalmışlığı bereberinde getireceğinden endişe ediliyor. Bu nedenle Hindistanlı bazı yöneticiler, Hindistan’ın yasakçı tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyor.

8- Japonya

Japonya’da kripto para ticareti yasak değil ama piyasalar ciddi biçimde regüle ediliyor. Borsalardan bazı lisansları almaları zorunlu tutuluyor. Japonya ICO (koin arzı) sürecini sıkı biçimde denetliyor ve şirketlerden önemli yükümlülükleri yerine getirmesini istiyor. Japonya’nın kripto para piyasalarına yönelik hukuki tutumu Uzak Doğu Asya ülkelerinin birçoğunda örnek alınıyor.

9- Malta

Namı diğer blockchain adası Malta Binance Borsası, OKEx ve Bitrex gibi kripto para borsasına ev sahipliği yapıyor. Malta kripto paraları bir ödeme aracı olarak tanıyor ve kripto para şirketlerine önemli teşvik ve kolaylık sağlıyor. Bu nedenle birçok uluslararası kripto para borsası ve blockchain şirketi, Malta’yı tercih ediyor.

10- Amerika Birleşik Devletleri

Dünya finans merkezi olan ABD’de Bitcoin ve kripto para ticareti serbest ama kripto para piyasaları ciddi biçimde denetleniyor. Kripto para ve blockchain şirketleri hem ulusal hem de eyalet bazlı (özellikle New York) yükümlülükleri yerine getirmesi gerekiyor.

ABD, KYC/AML (müşterini tanı ve kara para aklama ile mücadele) protokollerini katı biçimde uyguluyor. KYC/AML protokollerini yerine getiremeyen kripto paralar, ABD merkezli kripto para borsalarında listelenmiyor. Örneğin ABD’de işlem göre Binance.us’da listelenen kripto para sayısı Binance.com’da listelenen kripto para sayısının çok altında.

ABD, kripto para alım ve satımından elde edilen kazançları vergilendiriyor.

Regülasyonlar konusu ABD’de hala tamamlanmış değil bu konuda ABD parlamentosu çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak