BTC : 83428 ₺ ETH : 2925 ₺ XRP : 1.931 ₺ LTC : 370 ₺ USDT : 7.62 ₺ XLM : 0.6043 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto Para Piyasasında Bollinger Bantları Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Piyasasında Bollinger Bantları Nasıl Kullanılır?

Kripto Para Piyasasında Bollinger Bantları Nasıl Kullanılır?
0

Ünlü yatırımcı John Bollinger’den adını alan Bollinger Bantları, tüccarların  otuz yıldan fazla destek aldığı analiz enstrümanlarıdır


 

Bollinger Bantları Tek Başına Yanlış Sinyaller Verebilir

 

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi (günlük BTC / USD), Bollinger Bantları ortada hareketli bir ortalama çizgisi ve hareketli ortalamanın altında ve üstünde bulunan iki dalgalanma bandından oluşmaktadır. Bollinger Bandının varsayılan sürümü, 20 dönemlik basit bir hareketli ortalama kullanır ve şu şekilde hesaplanır:

koinmedya_brave

Orta Bant = 20 dönem basit hareketli ortalama (SMA)
Üst Bant   = 20 dönem SMA + (20 dönem standart sapma x 2)
Alt Bant    = 20 dönem SMA – (Fiyatın 20 dönem standart sapması) x 2)

* Bir günlük grafikte Bollinger Bantları kullanılıyorsa, ortadaki çizgi 20 Gün SMA olacaktır. Bir saatlik grafikte, 20 saatlik SMA  olacak.
** Bollinger Bantları hesaplama için kapanış fiyatlarını kullanır.

bollinger bantları 1

Daralma / Genişleme

Bollinger Bantlarında yaygın olarak tercih edilen volatilite ölçüsü olan standart sapma ile büzülme ve genişleme döngülerini belirleyebiliriz. Üst ve alt bant birbirine yaklaştıkça, varlığın daralma döneminde olduğu ve yön tayini yapacağı anlamına gelir. Bollinger Bantlarının bu davranışı ile zorunlu olarak fiyatın yükseleceği anlamına gelmez; Genişleme ise genellikle bir daralmayı izlediğinden, bir pozisyon açmak veya kapatmak için kullanılabilir. Aşağıdaki şemaya bir göz atalım:

bollinger bantları 1 koinmedya

1 ve 3 kutular, Bollinger Bandlarının birbirine çok yakın olduğu alanları gösterir, düşük volatilite sinyalleri (daralma). Üst bant ve alt bant zıt yönlerde hareket etmeye başladıkça, daha yüksek volatiliteye ve daha keskin fiyat hareketine yol açan birimlerde bir artış görüyoruz. Diğer taraftan, Kutu 2, Bollinger Bantları daralmaya başladığında, en son genişleme aşamasının sona erdiğini öne süren bir örneğe işaret ediyor.

İki Daralma Arası

Fiyatın, üst bandın üstünde veya alt bandın altında kırıldığı durumlar vardır. Bazı yatırımcılar bu durumları varlığın aşırı alım veya aşırı satım olduğu koşullar olarak değerlendiri. Bununla birlikte, Bollinger Bantlarının, hisse senedi alımlarında kullanılmak üzere geliştirildiğini unutmamak gerekiyor. Kripto para varlıklarıyla karşılaştırıldığında  hisse senetlerinin nispeten daha az uçucu olduğunu BTC / USD çiftinin alım satım işlemleri sırasında istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

bollinger bantları 3 koinmedya

Yukarıdaki grafikte, Aralık ayında BTC / USD paritesinin düşüşü görülmektedir.

  1. Mumlar, üst bandın üstüne çıktığında aşırı alım olduğunu  gösterir ve burada alıp pozisyonu aldıysanız, hayal kırıklığına uğramanız muhtemel.
  2. Fiyat’ın alt bandın altında kırıldığını gördükten (2. pozisyon) sonra iyileşmesini umsaydınız ve uzun vadeli bir pozisyon alsaydınız, birkaç gün içinde 6000 dolardan fazla  para kaybederdiniz.

 

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

İlginizi çekebilir: RSI nasıl kullanılır?

İlginizi çekebilir: Teknik analizin dili: Fibonacci Dizisi nedir?

Bu tür yanıltıcı sinyallerden kaçınmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

  • Her şeyden önce, sürekli temel gelişmelere dikkat etmelisiniz. Sadece teknik analize dayalı alım satım stratejileri, fiyat hareketinin sansasyonel haberlerden etkilenmemesi durumunda çalışır.
  • İkincisi, daha az duyarlı hale getirmek için Bollinger Bantlarının parametrelerini daha iyi ayarlamanız gerekiyor. Buna bir örnek verelim:

bollinger bantları 4 koinmedya

Yukarıdaki grafikteki, fiyat hareketine bakalım, Bollinger Bantları 20’ye karşılık 100’lük bir SMA’yı daha az duyarlı hale getirmek için kullanıyor. Bu kez, fiyat alt bandın altında iki kez kırıldı ve her  iki durumda da,  varlık aşırıya alımla bir iyileşme gösterdi.

Trend Takibi

Bollinger Bantları, traderların bozulmamış fiyat trendlerini tespit etmelerine yardımcı olabilir.

bollinger bantları

Yukarıdaki grafikte  1 ve 3 uptrends (yukarı trend) gösteriyor. Fiyatların kanalın üst yarısında kalması ve üst üste birden çok kez dokunmasıyla  eğilimin devam ettiğini görüyoruz, bu da yükseliş momentumunun güçlü kaldığını gösteriyor. 2 ve 4 de ise, 20 periyotluk hareketli ortalamanın, altında kalması, satıcıların güçlü olduğu dinamik bir direncin olduğunu gösterir.

Sonuç Olarak

Bollinger Bands hakkında kritik  bir not, kendi başlarına kullanıldığında yanlış sinyaller verebilirler. Birçok  yatırımcı, daha güvenilir bir okuma için diğer göstergeleri Bollinger Bands ile birlikte kullanır. RSI, onlarla birlikte en çok kullanılan osilatörlerden biridir