BTC : 65870 ₺ ETH : 1641 ₺ XRP : 1.381 ₺ LTC : 321 ₺ USDT : 6.762 ₺ XLM : 0.5455 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Kripto para piyasası ve güncel görünümü – Kripto para türleri neler?

Kripto para piyasası ve güncel görünümü – Kripto para türleri neler?

Kripto para piyasası ve güncel görünümü – Kripto para türleri neler?
0
huobi_koinmedya

Kripto para piyasası ne durumda? Bitcoin’in öncülük ettiği ve henüz gelişme aşamasında olan bu dijital varlık piyasası çok değişkenlik gösteriyor. Ancak yine de buradaki ilk 10 ve özellikle de ilk üç sırada olan en değerli kripto varlıklar son yıllarda pozisyonunu koruyor.


Kripto para piyasası

Kripto para sıralamaları yapılırken ilk önce kripto varlıkların değerine bakılıyor. Buna göre doğal olarak ilk ortaya çıkan kripto para olan Bitcoin (BTC) şu an piyasadaki en değerli varlık. Hatta son yıllarda yüzde 60 – 70 oranında piyasa hakimiyetine sahip. Bitcoin hakimiyeti kavramı, BTC’nin piyasanın yüzde kaçı oranını elinde bulundurduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki güncel kripto piyasası grafiğinde, kripto paraların toplam değerine göre pazarda kaçıncı sırada olduğu, değeri ve kripto paranın güncel fiyatı ve diğer verilerini görebilirsiniz.

koinmedya_brave

 

Listeden de görüldüğü gibi ilk üç sırada lider kripto para olarak da adlandırabileceğimiz Bitcoin (BTC), yine altcoinlerin lideri Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) var. Bu üç kripto para 2020 yılında da yatırım açısından en dikkat çeken ve en çok önerilen kripto paralar.

İlgili – Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak

koinmedya_brave

 

Piyasadaki TOP 3 kripto paralar

Bitcoin (BTC): Piyasadaki ilk üç sırada yer alan kripto varlıklara kısaca göz atalım. En başta hiç şaşmadan Bitcoin durur. Piyasa değerine göre büyük bir üstünlükle piyasanın lideri ve hakimi. Bitcoin her ne kadar en başta dijital nakit ve kullanım amaçlı tasarlansa da şimdilerde çok daha fazla görev üstlenmiş görünüyor. En başta BTC bir değer saklama aracına dönüştü. Bundan dolayı artık altın ile birlikte kol kola yol alıyor ve “güvenli liman” statüsüne kavuştu. Artık ekonomik sıkıntılar yaşayan ülkelerde böyle bir görevi var.

Ethereum (ETH): Bazen sadece Ether ismiyle de geçiyor. BTC’den son en değerli kripto para ve Bitcoin’in küçük kardeşleri diyebileceğimiz altcoinlerin de önderi. Ethereum daha çok merkezsiz uygulamalar (DApp) ve merkezsiz finansa (DeFi) ile de anılıyor. Çünkü özellikle 2019 yılının sonu ve 2020 yılının başlarında DeFi’de kilitli ETH sayısı rekor kırmaya başladı.

İlgili – ABD’li SEC’ten kripto piyasaları ilgilendiren yeni bir onay

Ripple (XRP): Ripple’ın tokeni XRP, piyasa değerine göre üçüncü en değerli ve en büyük kripto para. XRP bir havale aracı olarak nam saldı diyebiliriz. Ripple’ın geliştirdiği ve artık bankaların da kullanmaya başladığı anlık sınır ötesi havale ve para transferi sistemleri, dünya genelinde şu an en çok kullanılan SWIFT sisteminin en büyük rakibi. XRP de Ripple’ın havale sisteminde kullanılan başlıca kripto para.

Kripto para piyasasının en dikkat çeken özelliği ise ilk 10’daki varlıkların değerinin 1 milyar doların üzerinde olması. Piyasanın geri kalanı ise şimdilik bu değerin altında.

Farklı kripto para türleri

Kripto para piyasası geniş bir alan. İlk kripto para Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana 10 yıl geçti. Ancak şu an piyasada bini aşkın kripto para var. Ancak bazıları farklı özellik, türlerde ve kullanım özellikleri ile birlikte geliyorlar.

Kripto paralar ile ilgili haberlerde sık sık farklı terimler, ifadeler geçtiğiniz duymuşsunuz. Zaman zaman kripto paralar için sanal para, internet parası ve dijital para ifadeleri de kullanılıyor. Ancak bunun dışında bir de coin, token, stabil coin ve CBDC (central bank digital currency – merkez bankası dijital parası) gibi ifadeler ile karşılaşabilirsiniz. Bunların hepsi kripto para. Peki, farkları ne? İşte bunlara bakalım.

Coin nedir?

Kripto para piyasası, Bitcoin ile başladı ve BTC bir coin. Coin, piyasada kendi blockchain ağı olan kripto paralar için kullanılan bir ifade. Bu kripto paralar, kendi ağlarının yerel kripto birimleri ve kendi ağları üzerinde basılıyor. Çünkü her kripto paranın kendi ağı yok.

Token nedir?

Coinler dışında bir de tokenler var. Tokenler, başka bir blockchain ağı üzerinde çıkarılan ve piyasaya sürülen kripto paralara deniliyor. Bunların kendi ağları yok. Eğer Coin360 sitesine bakarsanız bunlar için ayrı bir yer ayrıldığını görürsünüz. Piyasadaki tokenlerin çoğu Ethereum blockchaini üzerinde basılıyor. Bir token de Omni ağı kullanılarak çıkarılıyor. Aşağıdaki görsel, size Ethereum ağında çıkarılan tokenlerin çokluğu ile ilgili bir fikir verecek. Bunlara Ethereum tokenleri deniliyor.

Kripto para piyasası ve güncel görünümü - Kripto para türleri neler?

Stabil coinler nedir?

Kripto para piyasası sadece coin ve tokenler ile sınırlı değil. Sık sık stabil coin (stablecoin) ifadesi ve haberleri ile de karşılaşabilirsiniz. Stabil coinler kripto para piyasasındaki volatiliteyi göreceli olarak minimize etmek için tasarlanmış kripto paralar. Stabil coinlerin değeri bir kripto para, fiat para ya da başka bir işlem görebilen emtiaya sabitlenebilir. Bunlar değerli metaller ve diğer sanayide kullanılan metal türleri de olabilir.

İlgili – Stabil coinlerin geleneksel piyasaları dönüştürme gücünü hafife almayın

Stabil coinlere birkaç örnek olarak şu kripto paraların isimlerini sıralayabiliriz: Tether, USD Coin
True USD, Paxos Standard Token, Gemini Dollar, DAI, Stasis Eur, BitUSD, Sparkdex.HKD, Stable.PHP, Brazilian Digital Token, IDK, PHX.

Kripto para piyasası ve güncel görünümü - Kripto para türleri neler?

Sıralanan bu stabil coinlerin isimlerinden de anlaşıldığı gibi bunların çoğunun değeri ABD Doları’na sabitlenmiş. Genel olarak ise kripto para ile fiat para arasında geçişleri sağlıyorlar. Kripto trader ve yatırımcılar da piyasadaki belirsizlik dönemlerinde geçici süreyle özellikle ABD Doları’na sabitlenen stabil coinlere sığınırlar.

Merkez bankası dijital parası CBDC nedir?

Kripto para piyasası ile ilgili haberlerde bu aralar sık sık CBDC (central bank digital currency – merkez bankası dijital parası) ifadesi geçmeye başladı. CBDC, adından da anlaşılacağı gibi merkez bankalarının çıkarmayı düşündükleri kripto para türleri.

CBDC aslında merkez bankalarının kripto paralara olan talebi görmesi üzerine düşünülen bir kripto türüdür diyebiliriz. Merkez bankaları bu yönde bireylerden bir talep geldiğini görüyor ve kendileri de bu alanda geri kalmamak için çalışma başlattı.

İlgili – Dünya Ekonomik Forumu, merkez bankası dijital parası rehberi hazırladı

Çin, ilk CBDC çıkaracak ülke olarak görülüyor. Artık kendi ulusal kripto parasını yani kripto yuanı test etmeye başladı bile. Amerikan merkez bankası da artık CBDC için olumlu ifadeler kullanmaya başladı ve araştırmalarına hız verdi.

2020 yılı başında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu da bir CBDC rehberi hazırladı. Bankalara çıkarmayı düşünmeseler bile bu konuyu araştırmalarını istiyor. Kısacası kripto para piyasası önümüzdeki yıllarda çok daha hareketli olacak.

Kaynak