BTC : 87063 ₺ ETH : 3239 ₺ XRP : 2.22 ₺ LTC : 420.7 ₺ USDT : 7.395 ₺ XLM : 0.7741 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Avukat Oğuz Evren Kılıç ile kripto para hukuku söyleşisi

Avukat Oğuz Evren Kılıç ile kripto para hukuku söyleşisi

Avukat Oğuz Evren Kılıç ile kripto para hukuku söyleşisi
0
huobi_koinmedya

Değerli  dostlar merhaba, bu hafta çok değerli bir hukukçu olan Avukat Oğuz Evren Kılıç ile kripto para hukuku söyleşisi gerçekleştireceğiz. Avukat Oğuz Bey ile ilgili gerekli bilgileri bu yazıda fazlasıyla bulacaksınız ancak öncelikle şunu söylemem de fayda var kendisi siz konusu kripto para/ blockchain alanında hukuki açıklamalar hakim az sayıda hukukçularımızdan birisidir. Ayrıca kripto paralarla ilgili toplantıların da aranan konuşmacıdır. En kısa sürede bir seminerine katılmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Zaman kaybetmeden söyleşimize başlayalım:


Kripto para hukuku ile ilgili söyleşimiz

Oğuz Bey Merhaba. Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, Tabi ki kısaca kendimi tanıtayım. 1981 yılında Ankara’da doğdum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Ankara Barosu’nda avukatlık stajımı yaptım. Stajımın ve askerliğin ardından kendime ait hukuk büromu açtım.

2010 yılında yeniden üniversite sınavına girdim ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ne kaydımı yaptırdım. Bu okula devam ederken, not ortalamamın iyi olması nedeniyle, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne de kaydımı yaptırdım. Bu iki fakülteyi de başarıyla bitirdim ve mezun oldum. Tüm bu süre içinde avukatlık mesleğini de aktif olarak icrâ etmeye devam ettim, hâlâ devam etmekteyim.

kripto para hukuku Avukat Oğuz Evren Kılıç ile kripto para hukuku söyleşisi

koinmedya_brave

Kripto/ Blockchain ekosistemi ile nasıl tanıştınız?

Benim bilgisayar teknolojisi ile tanışmam 6 yaşıma, 1987 yılına denk geliyor. Commodore64 bilgisayarı ve Basic programlama dili ile başlayan serüven, yıllar içinde Turbo Pascal, Javascript, ActionScript, HTML, CSS, PHP gibi yazılım dilleri ile devam etti.

İnternet teknolojileri her zaman yakın ilgi alanım ve hattâ çoğu zaman ekmek kapım oldu. Tabii bu câmianın içinde yer alınca, 2009 yılındaki büyük devrimi ıskalamanız pek mümkün olmuyor.

İlk gününden itibâren yakından takip ettiğim Bitcoin mâcerasına aktif bir yatırımcı olarak dâhil olmam 2016 yılının sonlarına denk geliyor. Blockchain ve kripto para ekosistemi ile yakınlığım pek taze sayılmaz, ben bu işlerin eskilerindenim.

Sektörde bazı kavramlar birbirleriyle karıştırılıyor ve bazı durumlarda yanlış kullanılıyor. Kripto para, elektronik para ve dijital para tanımları başka olmak üzere. Bu konuları Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve genel teamüllere göre nasıl açıklayabiliriz?

Bu üç farklı kavramın karıştırılması şimdilik hukukî bir sorun yaratmıyor gibi görünse de, yine de konunun doğru terminolojik çerçeve içinde ele alınması gerekliliği ortadan kalkmıyor.

koinmedya_brave

Dijital para, varlığı yasaya dayanan, devletin para basma tekeli çerçevesinde basılan, karşılığı mutlak sûrette muhafaza edilen, merkezi ve sıkı hukuki ve idâri denetim mekanizmalarına bağlı paradır. Örneğin Türk Lirası’nın dijitalleştirilmesi durumunda dijital paradan bahsedeceğiz.

Elektronik para, yine varlığı yasaya dayanan, kredi kartları, kartlı ödeme sistemleri, elektronik ödeme sistemleri, sanal POS’lar ve benzeri ortamlarda kullanılmak üzere tanımlanmış, merkezî, token ya da benzeri bir yazılım alt yapısına dayanmayan, rakamsal paradır. Bu paranın ülkemiz içinde dayandığı yasa, 6493 sayılı yasadır.

Dijital ve elektronik paranın ortak özelliklerinden biri de, bunların ihracı konusunda öngörülmüş olan hukukî ve idârî usûllerdir.

Kripto para ise bu ikisinden çok farklı. Her şeyden önce kripto para, çoğunlukla merkezîyetsizlik prensibine dayanır. İkinci önemli fark, ihraç mekanizmasındadır. Her ne kadar ihraç kısmı regüle edilecek olsa bile, kripto paranın doğası gereğince ihraç edeni sâdece devlet olmayacaktır.

Üçüncü önemli fark, kripto paranın kullanım amacında ve yöntemindedir. Kripto para, dijital para ve elektronik para gibi sâdece takas odaklı değildir. Kripto para, bir yönüyle kitle fonlaması sağlayan bir pay, bir yönüyle ödeme aracı, bir yönüyle yatırım aracı, bir yönüyle de senettir. Geçmiş yüzyılların klasik ve hantal ekonomik enstrümanlarından çok farklı olarak, kripto para günümüz hukuku için karmaşık ve üzerinde çok çalışılması gereken yepyeni bir fenomendir. Bundan dolayı kripto para hukukuna ihtiyacımız var.

Sektörde en çok sorulan sorulardan biriside blockchain’in yapısı ile ilgili. Soruyu biraz daha açmak gerekirse kişisel verileri koruma kanunu (KVKK) / GDPR ve internette unutulma hakkı uyarınca bireyin bazı hakları var. Blockchain üzerindeki bilgilerin silinemez olduğunu düşündüğümüzde bu durum bir çelişki oluşturuyor mu?

Hayır, oluşturmuyor. “Unutulma hakkı” olarak adlandırılan hukukî olgu, var edilmiş verilerin her birinin sonsuza kadar yok edilmesini amaçlamaz. Bu, hakkın özünü oluşturmaz. Zîrâ böyle bir silinmenin mümkün olmadığı da açıktır. Veri, işlendiği bilişim sisteminde bir iz, bir kırıntı olarak varlığını sürdürür. Kişinin unutulma hakkını kullanmak istemesi, bu verilerin silinmesi demek değildir.

Bu verilerin erişilmez kılınması, hiçbir sûrette paylaşılmaması, kullanılmaması, kopyalanmaması, çoğaltılmaması demektir. Aslında bu hak ile kişiye âit veriler fiilen yok edilir. Fiilen yok edilmiş olan verinin fizîken varlığını sürdürmesi, artık bu hakkın kapsamı dışındadır. Fizîkî varlığı süren veriye erişim sağlanması ve bu verinin kullanılması ise hakkın ihlâli olacaktır.

Kaldı ki, Blockchain gibi yeni bir teknoloji karşısında elbet hukuk da kendini yenilemek zorunda. Blockchain teknolojisine uygun hukuk normları zaman içinde mutlaka üretilecektir.

Son bir soru olarak şunu sormak istiyorum. Türkiye’de  ICO, kripto para ve blockchain konusunda şirket kurmak isteyen veya bir girişime başlayacak olanlara hukuk konusunda önerileriniz nelerdir?

Her şeyden önce, -bu cümleyi kurduğum dakika itibârı ile kripto para hukuku, Türkiye için çok büyük bir gri alan olduğu unutulmamalı. Gri alan demek, herkesin istediği gibi davranabileceği bir boşluk demek değil. Aksine, hukukun var olan genel ilkeleri, var olan genel kânunlar ve özel mevzuat ile sıkıca çerçevelenmiş bir alandan bahsediyorum. Bu gri alanın bir başka önemli figürü de, yargı merciidir.

Yargı, önüne gelen dâvâ dosyalarında verdiği kararlar ile bu gri alanda hukuk yaratır. Gri alan demek, çok daha dikkâtli, özenli ve tedbirli adım atılması gereken alan demektir. Bu nedenle, kripto para piyasası alanında ülkemizde çalışmak isteyen tüm yerli ve yabancı yatırımcılara hep aynı tavsiyeyi veriyorum:

İyi düşünmeden, planlamadan, çok iyi bir hukukî fizibilite çalışması yapmadan adım atılmamalı. Kripto para hukuku, multidisipliner bir alan. Sermaye piyasası, finans, ekonomi, bilişim gibi son derece karmaşık ve kapsamlı üst başlıkların yanı sıra, hukukun neredeyse tüm alt başlıklarını da ayrı ayrı içeriyor. Bu nedenle, kripto para hukuku üzerine uzmanlaşmış hukukçular ile çalışmaları kendileri için yaşamsal öneme hâiz.

Oğuz Bey sorularımızı cevapladığınız için teşekkürler. İlerleyen dönemde  hukuki görüş ve açıklamalarınıza başvurmaya devam edeceğiz.

Ben teşekkür ederim. Okuyucuları bilgilendirmekten memnuniyet duyarım