BTC : 82402 ₺ ETH : 1.862 ₺ XRP : 46 ₺ LTC : 7.676 ₺ USDT : 354.8 ₺ XLM : 0.2424 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto Para Ekonomisi: Bitcoin ve Diğerleri

Kripto Para Ekonomisi: Bitcoin ve Diğerleri

Kripto Para Ekonomisi: Bitcoin ve Diğerleri
0

Kripto para ekonomisi başlığında Bitcoini diğer kripto paralardan ayıran farkları ele alacağız. Hoş geldiniz.


Gerçek bir  İnovasyon Harikası

 

Bitcoin ve kripto paraları yeni tanımaya başladıysanız, son bir kaç ayın ne kadar hareketli geçtiğine şahit olmuşsunuz demektir.

koinmedya_brave

Kolayca kontrol edemeyeceğiniz, lunapark trenleri gibi, yukarı sert yükselişler, nefesinizi kesecek kadar sert dalışlar yaşandı. Fiyat hareketleri zaman zaman keyifli, bazende kaygı vericiydi.. Tamda bu nedenden dolayı yatırım yaptığınız parayı iyi tanımak zorundasınız. Bitcoin olmadan diğer kripto paraların yaşama şansı yok gibi görünüyor, senkronize bir görüntü verdi çoğu zaman bütün kripto paralar. Peki hepsi aynı tepkiyi veriyorsa aralarındaki fark ne? Yatırım anlamında bir kripto parayı diğerinden nasıl ayırırsınız? Ve daha da önemlisi, bir yatırımcıysanız uzun vade tutacağınız kripto parayı nasıl belirleyeceksiniz?

Kripto para ekonomisi Kripto Para Ekonomisi: Bitcoin ve Diğerleri

Bu makalede Bitcoini diğerlerinden ayıran farkları anlatacağız , Bitcoin, tüm klonlamalara rağmen, hala gelişime açık bir sisteme sahip.  Bitcoin’in değer önerisini gerçekten anlamak için, tarihte biraz geri gitmek faydalı olacaktır. Neredeyse yeni gelen bütün projeler Bitcoinin eksikliğini giderdiği veya geliştirdiği iddasıyla geldi. Bitcoin’in ”eksikliklerinden” dolayı tarihin çöplüğüne atılacağını söylemek onlara çok cazip geliyor. Kaçırılan bir şey var, kripto para inovasyonunun kendisi Bitcoin’dir

Merkezi olmayan kripto para, gerçek bir yeniliktir, bu anlamda Bitcoin bir ilki başarmıştır. Her geçen gün para olmaya doğru bir adım daha yaklaşıyor. Daha hızlı doğrulama süreleri, proğramlama dili, farklı imza algoritması, farklı sipariş yöntemi ve hatta gizlilik gibi diğer tüm sözde yenilikler, Bitcoin’in varlığı ile  kıyaslandığında devede kulak kalır.

2011 den beri iddalı alternatif paralar piyasaya girdi. Bunların hiçbiri Bitcoin’i fiyat, kullanım veya güvenlik açısından geçemediğini, hatta yanına bile yaklaşmadığını belirmek isterim. IxCoin ,2011 yılında aynı iddayla gelen bir altcoindi, daha büyük blok ödülleri vaat ediyordu. Tenebrix, GPU direncini arttırmaya çalışan ve büyük ödüller teklif eden bir altcoindi. Solidcoin , 2011’de daha hızlı blok işlemlerileri sunma vaadiyle geldi. Erken dönem altcoinler içinde aklıda sadece Namecoin kaldı. Litecoin‘i ayrı tutmak gerekiyor çünkü bir iddayla gelmedi.

 

kripto para ekonomisi, bitcoin ve diğerleri
Kripto Para Ekonomisi- Coinmarketcam-2013

ICO kavramıda pek yeni sayılmaz, Yukarıdaki listede yer alan bir çok altcoin ekonomik sorunlardan dolayı ICO yapmak ve fon toplamak zorunda kaldılar. Mastercoin  5000 BTC fon topladı  Omni  2013 yılında markalaşmaya gitmek için ICO yaptı.  Factom 2015 yılında bir ICO yaptı ve 2000 BTC fon topladı. Diğer bir deyişle, “heyecan verici”  bu yeni tokenler genellikle çok zayıf bir şekilde yapıldılar ve aslında çok da bir çözüm getirmiyorlardı

Altcoin ve ICO’lar sektöre bir çok yenilikle girmeye çalıştılar çoğu yararlı görülmediğinden tutunamadı.  peki neden tutunamıyorlar? Bitcoin, kripto para ekosisteminde neden özel bir yere sahip? Bitcoini farklı kılan nedir?  Bitcoin’i diğerlerinden ayıran iki benzersiz özelliği var: ağ etkisi ve ademi merkeziyet.

Bitcoin Ağının  Başarılı Olması

Bitcoin en büyük ağa sahip olan paradır. Ağ etkisinden kazanç sağladığından dolayı, diğer paralar esasen büyük bir avlanma oyunu oynuyorlar.

kripto para ekonomisi bitcoin ve diğerleri

Ağ büyüdükçe, her kuralın (norm) ne kadar ince tasarlandığı ve ne kadar başarılı olduğu ortaya çıktı. Buna ek olarak, bu normlar zaman testine dayanmış ve direncini kanıtlamıştır. bir örnek verelim,  üretilen ilk otomobil veya uçağı kullanan ilk kişi olmak istemezdiniz, çünkü bunların ne kadar güvenli olduğunu bilemezsiniz. Bitcoinde, herhangi bir güvenlik açığı olmadığı  geçen ”ZAMAN” ile  kanıtlamıştır. Diğer bütün paralarda güvenlik açığı riski ciddi sorundur

Güvenlik sorunu, diğer paralar için zamanla belirginleşmeye başladı. Örneğin, Ethereum’un proğramlama dili tüm platformu  savunmasız hale getirdi (bkz. DAO ve güvenlik hataları). Bunun aksine, Bitcoin’in akıllı sözleşme dili, ve senaryosu (script), güvenlik sorunlarının yaşanmasına engel oldu! Altcoinlerde geliştiriciler tarafından yapılan güncellemeler ve hard forklar çoğu zaman bu güvenlik sorunlarını bertaraf etmeye yöneliktir. Bitcoinde forklar güvenlik amacı ile yapılmamıştır, ölçeklenmeyle ilgildir.

Merkezi Olmama

Başka bir parada olmayan diğer bir özellik ise ademi merkeziyettir. Desantralize (yetki genişliği, yetkinin dağıtılması)  edilmesi Bitcoin’in tek bir sistem hatası ve boğma noktasının olmamasına neden olmuştur. Diğer bütün kripto paraların kurucusu ve bir şirketi var. Bunlar para üzerinde oldukça etkililer. Örneğin, kullanıcı üzerinde yapılan bir hard fork(geriye doğru uyumsuz bir değişiklik), paranın  merkezileşmiş olduğunun bir kanıtıdır.

 

Kripto Para Ekonomisi
Kripto Para Ekonomisi

Merkezi olmak, piyasa ihtiyacına cevap vermek ve işleri hızlı bir şekilde değiştirme “avantajı” verir.  İşletmeler için de genellikle iyi bir şeydir, çünkü müşterilerine iyi bir hizmet sunma  veya hizmet sunarak kar elde etmeye yardımcı olur.

Ancak para için merkezileşmenin iyi bir fikir olduğu söylenemez  Birincisi, bir değer deposu olmanın ön koşullarında biri, niteliksel olarak değişmeyen bir şey olmaktır. Bir değer deposu, niteliklerinin aynı kalmasını veya zaman içinde daha iyi olmasını sağlamalıdır. Bu kurallarda başarılı olamayan paranın değer deposu olması soz konusu değildir.

İkincisi, paranın merkezileştirilmesi, genellikle felaket etkisine dönüşme eğilimindedir. 20. yüzyıl ekonomisi, merkez bankalarının, itibari (merkez bankası menşeli para) paranın değer yaratan özellklerini yavaş yavaş bozdular. İtibari paralar Hükümetler gibi güçlü merkezlerin desteklemesine ve çok geniş kullanım alanına sahip olmasın rağmen 27’lık bir ömre sahiptir. Paranın, hızlı tepki vermesi ve kullanım basitliği ”özelliği” önemlidir ama hayatta kalmasını sağlayan ana normlar değildir. Bir parayı hayatta tuttan azlığı ve değişmezlik ilkesidir.

BİTCOİN HARİCİNDEKİ PARALAR MERKEZİ

Bitcoin dışındaki bütün kripto paraları ve ICO’ları (bu durum ICOlar için gayet nettir) düzenleyen ve oluşturan bir merkezdir. Parayı çıkaranlar kullanım alanını değiştirebilir, teşvikler koyabilir veya ek tokenler verebilirler. Parayı üretenler çeşitli alanlarda bu paraların kullanımınıda kısıtlayabilir.

Altcoinler de aynı soruna sahip, ancak ICO’lardaki gibi net değildir. Parayı üreten, onun fiili diktatörüdür ve bir devletin yapabileceği şeyleri yapabilir. Diğer bir deyişle, altcoinler ve ICO‘lar, itibari paradan niteliksel olarak farklı değildir. Altcoin ve ICO token sahibi iseniz, kendi paranız  hakkında hüküm veren değilsiniz, parayı üreten onun hakkında hüküm veri.r

Bu özellikle Bitcoinin en büyük rakibi olan Ethereum’un da en büyük hastalıklarından biridir. Ethereum merkezi olarak kontrol edilir. Ethereum, kullanıcılarının yükseltmeye zorlandığı en az 5 hard fork vardı. DAO’ ile ilgili kötü kararlar aldılar. Artık yeni bir depolama maliyeti hesabı yapıyorlar. Merkezi kontrolün ta kendisidir.

Bitcoin farklıdır. Satoshi’nin başardığı en önemli şeylerden biri ortadan kaybolmaktı. Satoshi Bitcoin’in tasarlandığı ilk günlerinde, geliştirilen şeylerin çoğunu kontrol etti. Ortadan kaybolarak, merkezi olma sorununu tamamen çözdü. Ağdaki her yükseltme isteğe bağlıdır (soft fork) ve kimse Bitcoin’lerini korumak için herhangi bir şey yapmak zorunda değildir. Özetle başarısız bir nokta gösterilemez. Bir otobüs dolusu geliştiricinin tamamamı kazada ölse bile, her kullanıcıya seçenek sunmaya devam edebilecek çoklu açık kaynak uygulamalarının olduğu bir sisteme sahiptir. Kısacası kendi bitcoininiz üzerinde egemen olan sizsiniz.

Son söz; Yedi yıl boyunca binlerce kripto para bu iki özelliği başarılı bir şekilde kopyalayamamıştır ve bu özellikler Bitcoin’in gerçek devrim olduğunu kanıtlar.

Etiketler: