BTC : 81951 ₺ ETH : 2879 ₺ XRP : 1.898 ₺ LTC : 364.8 ₺ USDT : 7.56 ₺ XLM : 0.5979 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para dünyasının popüler P2P platformuna şok itham!

Kripto para dünyasının popüler P2P platformuna şok itham!

Kripto para dünyasının popüler P2P platformuna şok itham!
0

CipherTrace, kripto para dünyasının popüler P2P platformu olan LocalBitcoins’e şok bir ithamda bulundu ve kirli Bitcoin’lerin burada aklandığını açıkladı.


Blockchain güvenlik firması CipherTrace tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, eşler arası ticaret platformu olan LocalBitcoins, 2019 yılında yasadışı kripto varlıklarının temel kullanım alanı oldu.

Popüler P2P platformu yasa dışı kullanım odağı mı?

Analistler, Finlandiya’nın ülke platformlarına aktarılan yasadışı kripto para miktarıyla geçen yıl lider olduğunu tahmin ettiler. Fin dijital borsalarına gönderilen tüm paraların % 12,01’inin kir li olduğu ifade ediliyor.

Yakın zamana kadar, iki milyon kripto borsası yanlışlıkla binlerce kullanıcının özel anahtarlarını ve kişisel verilerini ifşa ettiği için 18 milyon doların üzerinde kullanıcı fonu tehlikeye girdi.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: Bitcoin Rehberi: Bitcoin Nedir? BTC nasıl üretilir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Ana suçlu, bireylerin doğrudan Bitcoin’i birbirlerine satabilecekleri en büyük eşler arası piyasalardan biri olan Finlandiya borsası p2p platformu LocalBitcoins’ti. Rapora göre, bu kirli koinlerin % 99’undan fazlası, bu platform üzerinden aklandı.

Kirli Bitcoin, LocalBitcoins aracılığıyla aklanıyor

P2P platformu

İkincisi, CipherTrace’in Rusya merkezli, fidye yazılımı, hackler, darknet pazarları ve diğer yasadışı uygulamalar gibi doğrudan zararlı faaliyetlerle doğrudan ilişkili olan Bitcoin’in % 5,23’ünü oluşturan borsalar.

Şirket, borsa etkileşimlerini daha fazla inceleyerek, CipherTrace araştırmacılarının, 2019’da doğrudan Rus borsaları tarafından alınan kirli BTC’nin % 86,8’inin, CipherTrace’in 2019 Q4 CAML Raporunda yer alan bir Rus dark web piyasasası olan Hydra Market’ten geldiğini keşfettiğini belirtti.

Listede bir sonraki sırada sırasıyla % 0,69 ve % 0,31’lik yasadışı kripto parayla İngiltere ve Çin yer alırken, Alman, Japon ve Amerikan borsalarının pay ı% 0,1’den az. CipherTrace, raporda bu işlem platformlarının adlarını açıklamadı.

Hepsi kötü değil

Aynı zamanda, dünya çapında kripto para borsalarına giren yasadışı fonların miktarı bir önceki yıla göre yarı yarıya azalmış vaziyette.

p2p platformu

Bu eğilim, dünyanın dört bir yanındaki kripto para birimi borsaları için üç yılın en düşük seviyesine işaret ediyor ve 2019’da borsalar tarafından alınan fonların ortalama% 0,17’si doğrudan kirli kaynaklardan  geliyor.

Eşzamanlı olarak, 2020’nin ilk beş ayında kripto para hırsızlığı, hack ve dolandırıcılık hacmi, 2019’un tamamı için 4.5 milyar $’a kıyasla şimdiden 1.36 milyar $’a ulaştı.

CipherTrace, Bu yüksek sayıya en büyük katkıyı Çin’deki Wotoken tarafından yapılan bir milyar dolarlık Ponzi şemasının katkıda bulunduğunu ifade ediyor.

Bu arada analistler, 2020’nin saldırganlar tarafından tahsis edilen kripto para birimi miktarları açısından potansiyel olarak yeni kayıtlar oluşturabileceğini de kaydetti.

Geçen yıl, CipherTrace ana kayıpları “içeriden öğrenenlerin çalışmasına” bağlarken, 2020 yılında dolandırıcılar koronavirüs pandemisinden aktif olarak yararlanmaya başladı. Bu alanda, çeşitli resmi görevliler ve grupların gözetiminde kullanıcıların kişisel verilerini toplamayı amaçlayan birçok kampanya gözlemlenmiş durumda.

Kaynak