BTC : 82149 ₺ ETH : 2855 ₺ XRP : 1.882 ₺ LTC : 364 ₺ USDT : 7.588 ₺ XLM : 0.599 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para çalan MetaMask uygulaması Google tarafından kaldırıldı

Kripto para çalan MetaMask uygulaması Google tarafından kaldırıldı

Kripto para çalan MetaMask uygulaması Google tarafından kaldırıldı
0

Kripto para çalan MetaMask uygulaması Google tarafından devre dışı bırakıldı. Uygulama indirirken yayıncısından indirilme sayısına ve kullanıcılar tarafından verilen puanlara son derece dikkat etmek gerekiyor.


Kripto Para Çalan MetaMask Uygulaması

Google Play Store kendine MetaMask adı veren ve kripto uygulaması sınıflamasına tabi bir uygulamayı yürürlükten kaldırdı. Gerekçe ise kripto para hırsızlığı. Uygulama, yükleyenlerin cep telefonları üzerinden kripto cüzdan adreslerini kopyalayıp dijital varlıklarını çalmakla suçlandı.

Uygulama kullanıcı fark etmeden kripto cüzdan adresini hackera gönderiyor. Kullanıcı şifreyi de kendi elleriyle girdiği için bu bilgi de otomatik olarak dolandırıcının eline geçmiş oluyor. Kripto para çalan MetaMask vakası Google Play Store özelinde bu türden karşılaşılan ilk dolandırıcılık davası olarak tarihe geçmiş görünüyor.

koinmedya_brave

MetaMask kripto cüzdanı olarak esasen bir Ethereum yazılım grubu olan ConsenSys tarafından geliştirilmişti. Web tarayıcı eklentisi de bulunan MetaMask kısa sürede kripto severler arasında popüler hale gelmişti. Bu sayede Google Chrome ve Mozilla Firefox üzerinden milyonlarca indirmeye ulaşmıştı.

Öyle görünüyor ki Google Play Store uygulamaları kabul ederken yeterince inceleme yapmıyor. Google Play Store daha önceleri de yetersiz denetim mekanizmaları yüzünden eleştirilere tabi olmuştu. MetaMask olayı kripto topluluğu için bir hayli öğretici oldu. Her şeyden ama her şeyden önce güvenliğin esas alınması gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Peki Bu Durum Nasıl Gerçekleşti?

ConsenSys grubu Kasım ayında Android için uygulama geliştirmek üzere çalışmalara başladıklarını duyurmuşlardı. Ama resmi olarak yayınlanmış bir uygulama yoktu. Bir grup dolandırıcı bunu fırsat bilip “Mmask Inc” adında bir yayıncı adına sahte MetaMask uygulamasını Google Play Store’a gönderdi.

Yukarıda tweetini paylaştığımız Stefanko’ya göre amaç kurbanın kimlik bilgilerini ve özel anahtarlarını çalmak. Bu sayede kurbanın kripto cüzdanı üzerinde tüm denetimi ele geçirmesi sağlanmış oluyor.

Uygulamanın ikinci bir sahtekarlık yöntemi ise kullanıcının Bitcoin veya Ethereum göndermek için uygulama üzerine yazdığı gönderici adresini kişi farkına varmadan hackerın adresi ile değiştirmek. Bu sayede kurban parayı havale ederken yanlışlıkla hackerın hesabına göndermiş oluyor. Bu tür dolandırıcılıklara sektörde “clipper” adı veriliyor.

Google ve MetaMask konu hakkında henüz yorum yapmış değil.

MetaMask hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler: