BTC : 84190 ₺ ETH : 2810 ₺ XRP : 2.09 ₺ LTC : 400.1 ₺ USDT : 7.312 ₺ XLM : 0.7422 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası

En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası

En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası
0
huobi_koinmedya

Haberimizin başlığını en güvenilir 5 kripto para borsası olarak atmadık. Zira her kripto para borsasının güvenlik zaafiyetleri olabilir ve saldırganlar buldukları açıktan girip borsayı hackleyebilirler. Bunun yerine en popüler olanlardan bahsetmek yerinde olacaktır.


5 Popüler Kripto Para Borsası

Kripto para borsası denilince aklınıza ne geliyor? Belirli bir ücret karşılığında kripto varlıkların alım satımının yapıldığı, ulusal veya uluslararası platformlar. Kripto sektöründe borsalar yalnızca bu amaçla kullanılıyor olsa da ülkemiz yatırımcıları genelde kripto borsaları banka niyetine kullanıyor. Fiziksel cüzdan da denilen soğuk cüzdan kullanım oranları bir hayli düşük olan ülkemizde yatırımcılar, satın aldıkları kripto paraları, borsa üzerinde tutmaya devam ediyorlar.

Kripto para borsalarının aldığı güvenlik önlemlerine kefil olamayız ancak müşterilerine sundukları hizmet açısından değerlendirmeye tabi tutabiliriz. Bu noktada siz değerli okuyucularımıza bir tavsiyemiz var. Kripto yatırımlarınızın tamamını tek bir borsada tutmayın. HODL edeceğiniz kripto paralarınız ayrı borsada, günlük ya da haftalık al sat yapacağınız portföyünüz ayrı borsada olsun.

Kripto Para Borsaları Güvenli mi?

Esasen kripto yatırımlarını borsalarda tutmak biz Türklere özgü bir durum. Bir çok ülkede kripto yatırımcıları, varlıklarını dijital ya da fiziksel cüzdanlarda muhafaza etmeyi tercih ediyor. Ancak bu kültür bizde pek yok. Bu yüzden kripto para borsalarına banka muamelesi yapıyoruz ki aslında bu pek doğru bir tutum değil.

koinmedya_brave

Gelelim en kaliteli kripto para borsası sıralamamıza

Binance Borsası

kripto para borsası

Binance 21 Temmuz 2017 günü yaptığı ICO programından sonra belki de en hızlı büyüyen kripto para borsası olmayı başardı. ICO sektörünün canlı olduğu zamanlarda piyasaya çıkan borsa o günün şartlarında 15 milyon dolar toplamayı başarmıştı. Binance Çin’de karşılaştığı bazı zorluklar yüzünden merkez üssünü Malta’ya taşıma kararı aldı.

ICO tarihinden bu zaman 2 yıldan uzun süre geçti. Bu zaman zarfında Binance en büyük 10 kripto para borsası listesine adını yazdırmayı başardı. Günlük işlem hacmi verilerine göre ise çoğu kez ilk 3’de görmeye alışık olduğumuz borsada, 250’e yakın kripto para işlem görüyor.

koinmedya_brave

Borsa işlemlerinde indirim yapması için tasarlanan yerel Binance Coin (BNB) tokeni o kadar büyük ilgi gördü ki en büyük kripto paralar listesinde ilk 10 proje arasına girmeyi başardı. Kesinti oranlarında indirim almak istiyorsanız yapmanız gereken şey basit. BNB tutmak! Firma ilk yıl kesilen ücretlerin yarısını geri veriyordu. Ancak zamanla bu oran iyice düştü.

kripto para borsası En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası

Binance borsasında işlem açmak için yapmanız gerekenler ise son derece basit. Mail adresiniz üzerinden kolayca hesap açabiliyor ve işlemlerinizi halledebiliyorsunuz. Borsa ayrıca kullanıcı arayüzü basit tasarlanmış Android ve iOS uygulamalarına sahip.

Borsanın yerel tokeni olan BNB uzun süredir en büyük 10 kripto para arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi Bitcoin 2019 yılı ilk yarısında önemli yükselişler kaydetti. BNB ise aynı dönemde BTC’den bile daha iyi performans sergiledi. Bu açıdan düşündüğümüzde 2019 ilk yarısında hem Launchpad IEO çekilişleri olsun hem fiyat performansı olsun BNB oldukça göz dolduran işlere imza attı. Ancak yılın ikinci yarısında istenileni veremeyen BNB 13 dolara kadar geriledi.

Binance Türk Lirası Desteği

Binance 2019 yılında büyük bir atılım gerçekleştirdi ve fiat paraları da destekleyeceğini duyurdu. Resmi devlet paraları olarak adlandırdığımız desteklenen para birimleri arasında Türk Lirası da var. BiLira üzerinden Binance borsasına TL aktarabilir ve bu parayla doğrudan Bitcoin, Ethereum ve Ripple satın alabilirsiniz:

Binance Margin İşlem

Binance 2019 yılının ortalarında kaldıraçlı işlem alanına da giriş yaparak bu alanın en büyük oyuncusu BitMex’e rakip olduğunu duyurdu. Öncelikle kaldıraçlı işlemlerin büyük risk taşıdığını ve bu alanda işlem yapmak için uzman olmak gerektiğini hatırlatalım.

Binance’a üye olmak için Tıklayın

BitMex Kripto Para Borsası

kripto para borsası En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası

Nisan 2014’de yayın hayatına başlayan kripto para borsası BitMex ününü, izin verdiği yüksek kaldıraç oranlarından alıyor. BitMex borsasının geliştirici ekibinin alanında uzman ekonomistlerden oluştuğunu belirtelim.

BitMex denilince akla Bitcoin’in sert yükseliş hareketlerinden son gelen liquidated yani para kayıp haberleri gelir. Borsa, uyguladığı yüksek kaldıraç oranları sebebiyle çeşitli mahfillerden eleştiri alsa da kullanıcısı gün geçtikçe artıyor.

CoinKaldıraçMAKER TAKER İşlem Kapatma
Bitcoin XBT100x-0.0250%0.0750%0.0500%
Bitcoin Cash BCH20x-0.0500%0.2500%0.0000%
Cardano ADA20x-0.0500%0.2500%0.0000%
Ethereum ETH50x-0.0500%0.2500%0.0000%
Litecoin LTC33.33x-0.0500%0.2500%0.0000%
Ripple XRP20x-0.0500%0.2500%0.0000%

BitMex gibi kaldıraçlı işlemlere izin veren bir platformu kullanacaksanız öncelikle platformun nasıl kullanılacağına dair videolar izlemenizi öneririz. Çok farklı işlem türlerini destekleyen bir platform olan BitMex menüleri ilk bakışta karmaşık gelebilir. Ancak bu konuda görsel anlatım yoluyla insanları bilgilendiren kaynaklar da yok değil. Bir örneği sizin için ekliyoruz:

BitMex’i ancak uzman traderlerin tercih ettiğini sözlerimize ekleyelim. Zira yüksek kaldıraç oranı demek yüksek risk demektir. Hal böyle olunca olası bir yanlış emir portföyünüzü kolayca eritebilir. BitMex’e üye olmak için Tıklayın

Huobi Pro Kripto Para Borsası

kripto para borsası

Huobi, merkezi Çin’de olan önemli bir kripto para borsası. Ancak uyguladıkları genişleme politikası ile Dünya’nın bir çok ülkesinden müşteriyi kendine çeken başarılı bir platform. Eylül 2013’de kurulan borsanın şimdiki merkezi Singapur.

Borsa en çok işlem hacmi olan borsalar içinde ilk 10 sıralamada yerini alıyor. Bu yüzden kripto para borsası Huobi’de işlem hacmi sorunlarına şahit olunmaz. Platformdaki kripto para sayısı ise 250’ye yaklaşmış durumda. Borsanın Android ve ios uygulamaları da başarılı.

kripto para borsası En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası

Kayıt işlemleri son derece kolay ve hızlı bir şekilde halledilebiliyor. Bu arada belirtelim ki Huobi Pro’nun işlem kesinti ücretleri rakiplerine kıyasla biraz daha düşük. Huobi’nin 2019 ikinci yarısından itibaren yükselişe geçtiğini ve daha popüler hale geldiğini belirtelim. Huobi borsasında hesap açmak için Tıklayın

Huobi kullanımı konusunda Türkçe kaynak sıkıntısı var. Ancak düşük düzeyde de olsa İngilizce biliyorsanız aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

Bittrex Borsası

ABD merkezli kripto para borsası Bittrex Şubat 2014’de kuruldu. 2017 yılında büyük yükseliş sergileyen borsanın çok sayıda sadık müşterisi mevcut. Sağlam kurumsal yapısı ile hizmet veren borsada 190’dan fazla kripto paraya erişmek mümkün.kripto para borsası

Bittrex toplam işlem hacminde zirvelerde olmasa da BTC işlem hacimlerinde her daim önlerde olmayı başarıyor. Borsanın alım satım işlemlerinde uyguladığı maker ve taker kesinti ücretleri aynı olup %0.25’e denk durumda.

Bittrex’e üye olmak ve hesap açmak diğer borsalarda olduğu gibi yalnızca e-mail gerektiriyor. Ancak para çekimi yapmak için KYC yani müşterini tanı prosedürünü tamamlamanız şart. Bunun için ise başta telefon numarası olmak üzere kimlik bilgilerinizi borsaya iletmeniz gerekiyor.

Bittrex borsasında hesap açmak için Tıklayın

BitFinex

kripto para borsası En Çok Tercih Edilen 5 Kripto Para Borsası

BitFinex bu piyasanın en saygın kripto para borsalarından biri. 2014 yılında Hong Kong’da kurulan borsada geçen seneye kadar yalnızca 13 kripto para işlem görüyordu. 2019 yılında hayata soktukları genişleme politikası ile çok daha fazla kripto parayı listelerine dahil ettiler. Başta Coinbase olmak üzere bir çok kripto para borsası, müşterilerinden gelen baskılar nedeniyle yeni coin listeleme yoluna gittiler.

Bir çok kripto para borsasının aksine BitFinex fiat-crypto işlemlerine izin veriyor. Yani USD bazlı Tether (USDT) token yerinde doğrudan dolar üzerinden alım satım yapılabiliyor.

kripto para borsası

Eğer fazla deneyimli bir yatırımcı değilseniz borsa üzerindeki eğitim sekmesine göz atabilirsiniz. Bu sekmede limit order, stop order gibi temel konularda bilgilendirici görsellere ulaşabilirsiniz. Bitfinex kripto para borsası üzerinden işlem açmak için Tıklayın

Listemize dahil olan borsalar fark ettiğiniz gibi global borsalar. Bu alanda faaliyet gösteren ve hepimizin kullandığı Türk borsaları da mevcut. Onu da bir sonraki yazımızda ele alacağız.

Kripto para borsaları hakkında detaylı bilgiler için Tıklayın