BTC : 62673 ₺ ETH : 1560 ₺ XRP : 1.217 ₺ LTC : 284.2 ₺ USDT : 6.886 ₺ XLM : 0.4617 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Kripto para borsaları işlem hacmi artıyor mu azalıyor mu?

Kripto para borsaları işlem hacmi artıyor mu azalıyor mu?

Kripto para borsaları işlem hacmi artıyor mu azalıyor mu?
0
huobi_koinmedya

Kripto para borsalarının wash trading yaparak işlem hacmini arttırdığı iddia ediyor. Kripto para borsaları işlem hacmi artıyor mu azalıyor mu?


Kripto para borsaları işlem hacmi azalıyor mu?

Kripto para borsalarının işlem hacmi, Bitcoin ve kripto paralara yönelik gelecek talebi tahmin etmede başvurulan önemli göstergelerden birisi. Ancak doğru biçimde kripto para borsalarının işlem hacimlerini görebiliyor muyuz? Yazının kaleme alındığı saatte CoinMarketCap verilerine göre Tether üzerinden 23 milyar dolarlık işlem hacmi, Bitcoin üzerinden ise 19,5 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. Bu rakamlar gerçeği yansıtıyor mu?

Lütfen Bkz: En güvenilir kripto borsası listesinde sadece 2 borsa var

Kripto para borsalarının GERÇEK işlem hacmi için ziyaretçi trafiğine mi bakmalı yoksa CoinMarketCap’deki işlem hacmine mi bakmalı?

koinmedya_brave

Kripto para borsalarının CoinMarketCap’teki parasal işlem hacminin gerçeği yansıtmadığına inanılıyor. Borsalar işlem hacimlerini yüksek göstermek için sahte alım ve satım işlemlerinde (wash trading) bulundukları iddia ediliyor. Bu oranlara bakınca Haziran ayından veri işlem hacimlerinde düşüş yok hatta kısmi bir artış da söz konusu. Aşağıdaki grafikte Tether ve Bitcoin işlem hacmindeki değişimi görüyoruz.

Kripto işlem hacmi azalıyor Kripto para borsaları işlem hacmi artıyor mu azalıyor mu?

BlockTV’nin bugün (10 Kasım) yayınladığı haber-analize göre kripto para piyasalarının ziyaretçi trafiği, Haziran ayından beri düzenli bir biçimde azalıyor. BlockTV spikeri Oran Spitzer söz konusu haberini Kasım ayında yayınlanan Blockcrypto’nun analize dayandırıyor. Bu analizde göre kripto para borsalarının işlem trafiğinde Haziran ayına kıyasla yüzde 37’lik bir düşüş yaşanıyor. Hatta Coinbase, Binance, BitMex ve Bithumb gibi borsaların ziyaretçi trafiğinde yüzde 50’den fazla azalış var.

Eğer ziyaretçi trafiği önemli bir göstergeyse gerçek anlamda kripto işlem hacmi azalıyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Wash trading nedir? OKEx borsası hakkındaki iddialar doğru mu?

Borsaların ziyaretçi trafiğindeki azalışı aşağıdaki grafikte görebiliyoruz.

Kripto işlem hacmi azalıyor Kripto para borsaları işlem hacmi artıyor mu azalıyor mu?

Bu haberimizde siz değerli okuyucularımıza iki grafik paylaştık. İlk grafikte kripto para borsalarında en çok işlem gören iki kripto paranın (Tether ve Bitcoin) CoinMarketCap verilerine göre parasal işlem hacmi. İkinci grafik ise bugün BlockTV haberinden alıntılandı ve kripto para borsalarının ziyaretçi trafiği. İki grafikteki veriler birbirleri ile çelişiyor. Bu çelişki kripto para borsalarının wash trading yaptığını ispatlıyor. Kripto işlem hacmi ise gerçek anlamda azalıyor.

Kaynak