BTC : 82134 ₺ ETH : 1.853 ₺ XRP : 45.57 ₺ LTC : 7.685 ₺ USDT : 351.5 ₺ XLM : 0.2402 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
0

Kripto para, kripto ne demek, kripto paralar nasıl alınır, kripto coin gibi kavramları ve soruları son zamanlarda fazlasıyla duyduk. Çoğumuz için bu kavramlar belki de çok tanıdık gelecek. Ancak işin içerisine girdiğimizde düşüncelerimizden çok farklı bir dünya ile karşılaşacağımızdan emin olabilirsiniz.


Bu farklı dünyayı size tanıtabilmek adına bir kripto para rehberi hazırlamak istedik. Kripto para kavramı adına her şeyi bulabileceğiniz bu rehberde en azından alana adım atmadan önce detaylı bilgiler bulabilecek ve böylelikle karşılaştığınız kavramları zihin dünyanızda daha net bir şekilde somut olarak ifade edebileceksiniz. Gelin şimdi hep birlikte kripto para kavramından başlayarak zihin dünyamızda hep soyut olarak kalmış kavramların iç yüzünü detaylı bir şekilde güncel gelişmelerle birlikte aydınlatalım.

Kripto para

Detaylarına ineceğiz elbette ama kripto para aslında dijital bir varlık. Şimdi soracaksınız “nasıl bir dijital varlık” diye. Bu dijital varlık yani kripto para finansal işlemleri güvence altına almak, ek birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek ve varlıkların transferini doğrulamak amacıyla güçlü bir krigtografi kullanan bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir dijital varlığın adı.

koinmedya_brave

Kripto para birimlerinin en büyük özelliğinin, merkezi dijital para birimi ve merkez bankacılığı sisteminin aksine merkezi olmayan bir kontrol sisteminin olduğunu öncelikle belirtelim. Burada kripto para birimlerinde her bir kripto para biriminin merkezi olmayan kontrolü genel bir finansal işlem veri tabanı olarak hizmet veren dağıtılmış defter teknolojisi bir diğer ifadeyle Türkçemizde blok zinciri olarak ifade edilen blockchain aracılığıyla çalışıyor.

Aslında karşımızda bir değere sahip olan kripto paralar var. Aynen itibari paralarda olduğu gibi. İtibari para, fiat para gibi kavramlarını da eğer yeni duyuyorsanız bu kavramların gündelik hayatta kullandığımız paralar olduğunu hemen hatırlatalım. Yani itibari para veya fiat para dediğimizde aklımıza hemen gelmesi gereken şey Türk Lirası, Dolar veya Euro gibi paralar. Diğer taraftan her ulusun kullanmış olduğu paraların itibari paralar yani fiat paralar olduğunu belirtelim.

Kripto ne demek

Peki ne yapıyoruz biz bu itibari paralarla. Kısaca hayatımızı devam ettiriyoruz. Yani bir şeyleri almak veya satmak için biz bu itibari paraları kullanıyoruz. İşte kripto paralar da aynen itibari paralarda olduğu gibi bir değeri bulunan ve bir şeyleri almak veya satmak için kullandığımız dijital değişim araçları.

İlgili haber için tıklayınız: İtibari Paralar Krize Girdikçe Bitcoin Zirvelere Koşacak

Bir bütün olarak baktığımızda kripto para birimi kavramı iki kavramın birleştirilmesiyle birlikte karşımıza çıkıyor. Bunlardan bir tanesi kriptografi kavramı diğeri ise para birimi kavramı. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere para birimi değişim kanalı, insanların çalışmalarını mallar veya diğer hizmetler için değiştirilebilecek değerli bir şeye dönüştürmelerine olanak tanır. Diğer taraftan kriptografi kavramı gizlilik, bütünlük ve kimlik doğrulama amaçları için anlaşılabilir metni anlaşılmaz metne dönüştürme veya tersi bir işlemi yerine getirmek olarak ifade edebiliriz. Bütün bunlardan hareketle iki kavramı bir araya getirdiğimizde dijital olan ve işlemleri güvenli hale getirmek için şifreleme kullanan bir değişim aracı anlamına gelen bir kelime olarak kripto para birimi kavramıyla karşılaşırsınız.

Kripto para kavramını biraz daha detaylandırırsak kripto para, finansal işlemleri yürütmek için kriptografik işlevleri yani şifreleme işlevlerini kullanan internet tabanlı bir değişim aracıdır. Kripto para birimleri, ademi merkeziyet olarak ifadelendirilen ancak günümüz Türkçesinde karşılığı olarak merkezsizlik, şeffaflık ve değişmezlik kazanmak için blockchain teknolojisini kullanıyor.

İlgili yazı için bakınız: Blockchain Üzerine Sosyolojik Bir Değerlendirme

Şimdi o zaman bir kripto para biriminin özelliklerini de aslında burada bulmuş oluyoruz. Bunlardan hayati ve vazgeçilmez olanı merkezsizlik özelliği. Şimdi soracaksınız: “Nedir bu merkezsizlik” diye. Hayati ve vazgeçilmez olarak ifade ettiğimiz en özellik olan merkezsizlik kripto para biriminin herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilememesi özelliğidir. Blok zincirinin merkezi olmayan doğası, kripto para birimlerini teorik olarak hükümet kontrolü ve müdahalesine karşı dirençli hale getirir.

Örnek olarak vermemiz gerekirse bir kriz anında hükümetler sizin bankada tuttuğunuz paralarınıza ulaşmanıza engel olabilir, bu paraların kullanımı için sizlere sınır koyabilir ancak kripto para birimleri söz konusu olduğunda bunların üzerinde otorite tamamen size aittir. Başka bir otorite sizin adınıza karar veremez. Kullanımına tamamen siz karar verirsiniz. Merkezsizlikten kastedilen işte sizin haricinizde hiçbir otoritenin sizin adınıza karar verememesidir.

 

Kripto ne demek

Şeffaflık olarak ifadelendirilen özellik ise kripto paralarda yapılan her bir işlemin blok zincirinde kayıt altına alınması işlemidir. Yapılan işlemlerin her biri kayıt altında olduğundan şeffaf bir şekilde ilerler.

Değişmezlik ise yapılan işlemin artık değiştirilmesinin imkansız oluşudur. Kripto para birimleri, özel ve genel anahtarlar kullanılarak doğrudan iki taraf arasında gönderilebilir. Bu transferler, kullanıcıların geleneksel finans kurumları tarafından tahsil edilen oldukça fazla ücretlerden kaçınmasına izin veren minimum işlem ücretleri ile yapılabilir. Bu nedenle şeffaflık özelliği gereği blok zincirinde yapılan işlemin herkes tarafından görülmesi ancak yapılan işleme artık kimsenin müdahale edememesi gibi bir durum ortaya çıkıyor. İşte bu özellik de kripto paraların değişmezlik özelliği olarak ifade ediliyor.

Kripto ne demek

Kripto paraların merkezsizlik özelliğinin bir yansıması devletlerin ekonomik güçlerinden kaynaklanan bir değerlerinin olmaması şeklinde. Örneğin bugün altın ve gümüş gibi değerli madenlerin değeri maden değerinden kaynaklanırken geleneksel paralar, fiat paralar veya itibari paraların güçlü olması veya güçlü olmaması tamamen devletlerin ekonomik güçlerinden kaynaklanmaktadır.

Peki burada aklımıza şöyle bir soru gelebilir: Kripto paraların değerini kim belirliyor? Kripto paraların değerini belirleyen temel faktör alıcı ve satıcıların bizzat kendileridir. Yani kripto para birimlerini elinde tutan kullanıcıların bu kripto para birimlerini bir değiş tokuş aracı olarak benimsemeleri ve emtia olarak görmeleri değerin oluşmasında temel faktördür. Piyasada oluşan anlık arz ve talep koşulları değerin belirlenmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar.

İlgili haber için bakınız: Bitcoin arzının beşte biri henüz hiç kımıldamadı Yoksa kayıp mı oldular?

Zihin dünyamızda hep sanal olarak kaldığı için aklımıza hep bu kripto paralar nereden çıkıyor şeklinde bir soru takılır. Hemen şunu ifade edelim ki, madencilik faaliyeti kripto para birimi alanında yer alan kişilerin önemli bir faaliyetidir. Bunu altın madenciliği veya başka bir madencilik faaliyeti ile karşılaştırabilirsiniz. Nasıl şeklindeki bir sorunun cevabı bütünüyle yeryüzü zeminindeki madencilik faaliyetini dijital dünyaya taşımanızla ilgilidir. Nasıl ki, altın madenciliğinde insan işgücü önemli ise ve bir yerleri kazarak altın veya diğer metallere ulaşıyorsanız burada da madencilik modelinin dijital dünyada uygulandığını görüyoruz. Buradaki fark ise madencilik cihazlarının olması ve kripto paraların bulunduğu blokları üretebilmesinden ibarettir. Yani bir anlamda çalışan cihazların altını bulup çıkardığı gibi kripto paraları dijital ortamda bulup çıkarması ve üretmesi süreci işte kripto paralar nerede çıkıyor sorusunun cevabını oluşturur.  Yani bir anlamda fiziksel dünyadaki madencilik faaliyetinin internet ortamında yapılmasını ifadelendirir.

Buraya kadar anlattıklarımızı özetleyecek olursak kripto paraları internet üzerinde çalışan, çeşitli farklı altyapılar üzerine kurulu yazılım otomasyonları olarak işleyen, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, merkez bankası gibi kuruluşlarca regüle edilmeyen bütünüyle özgürlük odaklı bir para politikası prensibiyle hareket eden varlıklar olarak ifadelendirebiliriz.

Kripto para kavramına değindikten sonra şimdi isterseniz gelin kripto para kavramının ilk kelimesi olan kripto kavramının ne demek olduğuna bir bakalım.

Kripto ne demek?

Çevremizde artık o kadar fazla kavram duyuyoruz ki. Zamanla kavramlara alışıyoruz. Ne anlam ifade ettiğini öğreniyoruz. Sonrasında ise hayatımızın bir parçası haline getiriyoruz. Kripto para birimi kavramıyla birlikte kripto kavramı da güncel yaşamımızın bir parçası haline geldi. Ancak halen daha kavramın tam olarak ne ifade ettiği noktasında zorlandığımızı ifade edelim. Bu yüzden kripto ne demek detaylarına bir bakalım.

Kripto ne demek ifadesine isterseniz şöyle bir giriş yapalım: Veri derleme, depolama ve aktarımı tanımlayan parametreler dijital çağda sürekli genişlemektedir. Bu büyüme hayatımıza kolaylık ve verimlilik katmakla birlikte, veri ihlalleri ve uzlaşmalar için ek yollar da sağlıyor.

Teknolojinin bu yönü, kripto kavramını her zamankinden daha önemli hale getiriyor ve aynı zamanda öğrencilerin düşünmesi için heyecan verici bir alan haline getiriyor. Bireylerin, alanda bir pozisyon edinmeden önce kripto ne demek sorusunu cevaplayabilmeleri önemlidir.

Kripto ne demek

Kripto ne demek sorusuna dair kavramsal bir tanımı yaptığımızda bir metnin şifrelenerek değiştirilmesi anlamına geldiğini ifade eden tanımlar bulunuyor. Diğer taraftan dijital yazılım kodunun da şifrelenmesi ve böylelikle değiştirilmesinin ya da kopyalanmasının engellenmesi de yine kripto kavramı ile ifade edilmektedir.

Bir metin ya da kod dizgileri doğrudan okunmaya çalışıldığında karşımıza anlamsız kelimeler veya karakterler kümesi çıkar. Fakat bilgisayarların bunları çalıştırma aşamasında sorunsuz olarak görüntüleyebildiğini belirtmemiz gerekiyor.

İşte kripto kavramı kısaca şifreleme anlamına geliyor. Kripto para birimleri de sadece şifreler aracılığı ile bir cüzdana yerleştirilebildiği için ve ayrıca başka bir cüzdana yine bu şifreler aracılığı ile aktarıldığı için kripto sözcüğü ile tanımlanıyorlar.

Kripto ne demek

Kriptoların günümüzde sadece dijital ortamlar için kullanılmadığını özellikle belirtmemiz gerekiyor. Örneğin bir metin veya mektup gibi bir şey de anlaşılmaz hale getirilip şifrelenebilir. İlk bakışta anlamsız gibi gelen ve hiçbir anlam ifade etmeyen metinlerin ancak kripto çözüldükten sonra bir anlam ifade edeceğini belirtmemiz gerekiyor.

Kripto veya şifreleme, bilgisayar ağlarını, çevrimiçi sistemleri ve dijital verileri korumak için kodlamanın kullanılmasıdır. Kripto aynı zamanda, potansiyel veri ihlallerine maruz kalan hayati bilgileri güvenli ve gizli tutmak olan bir kavramdır.

Terim modern dijital çağla ilişkilendirilirken, kavram askeri ve devlet operasyonlarında yüzyıllar boyunca önemli bir rol oynamıştır. Örneğin, ana dillerinde iletişim kuran II. Dünya Savaşı’ndan Navajo kod konuşmacıları, önemli verileri iletmek için kriptografi taktikleri kullandılar.

Kripto ne demek

Kriptografinin ardındaki birincil unsur, şifrelerin oluşturulmasıdır. Şifreler, erişim yetkisi olmayan kuruluşlara önemli bilgileri gizleyen yazılı kodlardır. Şifre ne kadar güçlü olursa güvenlik o kadar etkili olur.

Peki kriptografinin tarihsel sürecine kısaca bir baktığımızda 5600 yıl önce Sümerler ve Mısırlıların işlemleri kaydetmek için daha iyi bir yola ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Böylece en eski yazı biçimlerinden ikisi olan çivi yazısı ve hiyeroglifi icat ettiler.

Bu yazı sistemleri şu anda okuduğunuz kelimelere çok benzemeyebilir, ancak basit logografik, alfabetik ve hece unsurlarını bir araya getiriyor. Sümerler ve eski Mısırlılar bu unsurlara aşina olsa da, dışarıdan birilerine bu durum son derece kafa karıştırıcı geldi. Öyele ki bu dillerin her ikisinin de nihayet çözülmesinin 19. yüzyıla kadar olmaması gerçekten de şaşırtıcı değil.

Kripto ne demek

Kriptografi, eski zamanlarda basitleştirilmiş bir gösterim sistemi olarak başladı. Bununla birlikte, Roma dönemine kadar daha yaygın olarak kullanılan bir şifreleme tekniği oluşturdu. Julius Caesar ve diğer Roma imparatorları özel yazışmalarını korumak için basit şifreler kullandılar. O zaman, el ile iletilen mektuplar ve mesajlar, bir ordunun kaderine karar verebilecek önemli bilgiler taşıyordu.

Caesar’ın şifresi gibi basit bir ikame şifresi, alfabedeki sabit sayıda yer olan başka bir harfle değiştirerek mesajları şifreli hale getirdi. Bu şekilde “G” “D” ve “P” “M” oldu. İlk başta özenliydi ama işe yaradı.

Yüzyıllar boyunca, şifreler, toplu olarak kripto analiz olarak bilinen, deşifre etmeye çalışan yöntemler gibi, giderek daha karmaşık hale geldi. 9. yüzyılda zaten bilinen kripto analiz özellikle etkili bir şekli frekans analizidir. Bu, harflerin ve harf gruplarının şifreli bir metinde ne sıklıkta tekrarlandığını inceler.

19. ve 20. yüzyılda, giderek karmaşıklaşan elektromekanik makinelerin geliştirilmesi, kriptografi için yeni bir çağ başlattı. 1835 yılında Samuel F. Morse, mesajların telgraf yoluyla iletilmesini sağlamak için kriptografiyi basit bir karakter kodlama şeması olarak kullandı.

Kripto ne demek

Ancak gelecek yüzyılda, kriptografi bir savaş aracı olarak çok daha tehlikeli bir kullanım alanı bulacaktır. 1917’de ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Almanya’nın Meksika Büyükelçisine Almanya ve Meksika arasında askeri bir ittifak öneren Zimmerman Telgrafı, Alman diplomatik kodu kullanılarak şifrelenmişti.

Telgrafın İngiliz İstihbaratı tarafından çözülmesi tarihte bir dönüm noktasıydı.

Bugün şifreleme, SSL / TSL şifreleme protokolü aracılığıyla web sunucuları ve web tarayıcıları arasındaki veri alışverişini yönetiyor. Çevrimiçi şifreleme, veri isteklerini, güvenlik sertifikalarını ve farklı şifreleme anahtarlarını kullanarak Romalıların ilk şifrelerini çocuk oyuncağı gibi gösteriyor.

Günümüzde şifreleme, çevrimiçi işlemler, güvenli iletişim ve güvenli veri alışverişleri için çok önemlidir. Şifreleme olmadan, internet üzerinden veri aktarımı kötüye kullanılabilir. Şifreleme ile bilgisayar korsanlarının veriyi ele geçirse bile veri kullanması zordur.

Dünyanın dört bir yanındaki bireyler ve kuruluşlar, kökleri erken şifreleme ve kriptografik sistemlere kadar izlenebilen şifreleme yöntemleri kullanmaktadır. Kriptografi olmadan, e-ticaret ve güvenli iletişim dünyasını hayal etmek zordur. Kriptografi, gelişmiş ödeme sistemleri ve yazılım çözümleri de dahil olmak üzere yeni teknolojilerin benimsenmesini kolaylaştırmaya devam ediyor.

Kripto yani bir anlamda şifreleme, finansal işlemleri daha güvenli ve daha rahat hale getirerek devrim yaratabilecek kripto para biriminin ortaya çıkmasının temelini oluşturur.

Blockchain’de asimetrik şifreleme, en heyecan verici yeni teknolojilerden birini oluşturmak için veri bloklarını birbirine bağlar. Blockchain sistemleri, uygulamaları ve işlemleri merkezden dağıtabilir. Web’i sadece herkes için – satıcılar ve alıcılar – daha güvenli hale getirmekle kalmıyor aynı zamanda daha şeffaf hale getiriyor.

Netice itibariyle kripto tarihi, insanoğlunun bilgiyi korumanın ve iletişimi güvenli hale getirmenin daha iyi yollarını bulmaya yönelik acımasız çabalarının tarihidir. Onsuz, bildiğimiz gibi internet ve dijital çağ mümkün olmazdı.

Kripto ne demek kavramını açıkladıktan sonra özellikle kripto dendiğinde daha çok zihin dünyalarımızı çağrıştıran ana unsurun artık kripto para birimleri olduğunu görüyoruz.

Peki kripto para birimleri ile birlikte neler yaptık kısaca bir değinelim isterseniz. Örneğin bir alışveriş yapmak istediniz. Kredi kartınızı alır ve işleminizi yaparsınız. Peki bundan sonra neler olur? Kart bilgilerimizi aslında alışveriş yaptığımız yere veririz.

Mağaza veya alış veriş yaptığımız yer bankaya bizim orada paramız olup olmadığını veya bankanın bize bir kredi verip vermediğini sorar. Banka benim yeterince paramın olup olmadığını veya bana herhangi bir kredi açıp açmadığını tespit etmek için kendi hesaplarını kontrol eder.

Eğer param varsa mağazaya veya alışveriş yaptığım yere bildirir. Banka kayıtlarını güncelleyerek alış veriş yapan kişinin hesabından alış veriş yapılan mağazanın hesabına para geçişini sağlar. Tabi burada aracılık ettiği için bir anlamda emeğinin de karşılığını bankalar alır.

Peki bu durumda bankaları aradan çıkarmak isteseydiniz ne yapmak isterdiniz. Bu kayıtları tutsun diye yani alışveriş kayıtlarını tutsun diye kimse güvenmek isterdiniz. Yani kime hile yapmaması veya hesabınızı değiştirmemesi için güvenirdiniz. Aslında tek başına hiç kimseye güvenmezsiniz. Ama herkese güvenebilirim.

Peki nedir bu herkes. Kripto paraların ardındaki fikir elbette. Yani merkezi bir kaydının tutulması şeklinde. Bunun yerine kayıt defterinin pek çok kopyasını dünyanın her yerine dağıtırsınız. Yani burada herkes derken dağıttığımız kayıt defterini kastediyoruz aslında.  Her kopyanın sahibi tüm işlemleri kaydeder. Bu yüzden buraya sahte bir işlemin eklenmesi imkansız hale gelir.

Peki bir hesabı değiştirmeye çalıştırırsam. Bu durumda hesap diğer kopyalarla eşleşmeyecek ve işlem reddedilecektir. Yani kripto para ile bir şey satın almak için mağazaya bilgilerimi veririm, mağaza tüm kayıt tutanlara paramın olup olmadığını sorar.

Hepsi kendi kayıtlarını kontrol ederler. Param yetiyor mu diye bakarlar. Eğer param varsa mağazaya bildirirler. Sonra hepsi defterlerini güncelleyerek paranın havale edildiğini gösterirler. Aralarından rasgele birine yaptığı işlem için yeni oluşturulan kripto paradan ödül verilir. İşte kripto para sistemi böyle çalışıyor. Kayıtları tutanlar ise insanlar değil, bilgisayarların bizzat kendisi. Yani çok, çok sayıda bilgisayar.

Kripto ne demek

Buraya nereden geldik? Kripto ne demek sorusunu sorunca artık zihin dünyamız kripto para birimlerine gittiği için bir anlamda kripto para birimleriyle neredeyse özdeş hale geldi.

Bilindiği üzere merkezi bir otorite, kuruluş veya bankayla bir bağlantısı olmayan ve tamamen dijital ortamda özel bir şifreleme veya kriptografi sistemiyle oluşturulan elektronik para birimleri olarak ifade edilen kripto paralarda sistemin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadığını görüyoruz. Bu yüzden sistem tamamıyla dağıtılmış consensus adı verilen bir mekanizma ile korunuyor.

Peer to peer (P2P) adı verilen ve Türkçemizde uçtan uca ya da kişiden kişiye olarak ifade edebileceğimiz sistem sayesinde bir taraftan diğer bir tarafa banka veya herhangi bir kurumun aracılık etmeden ödemelerin yapıldığı bir sistem olarak ifade ediyoruz. İşlem kayıtları Türkçede düğüm olarak ifade edilen ama kavramsal olarak Node denilen veri tabalarında güvenli bir şekilde kopyalanıyor.

Kripto ne demek

Kripto ne demek kavramını buraya kadar detaylı bir şekilde anlattıktan sonra şimdi isterseniz gelin hepimizin merak ettiği bir konu olan kripto paralar nasıl alınır sorusunun cevabını sizlere detaylı olarak anlatalım.

Kripto paralar nasıl alınır?

Kripto paraları yeni duyan bir kimsenin hemen aklına kripto paralar nasıl alınır sorusu gelir. Kripto paralar nasıl alınır sorusunun cevabı aslında hiç zor değil. Gelin kripto paralar nasıl alınır sorusunu BtcTurk özelinde sizlere anlatalım.

BtcTurk Türkiye’nin ilk kripto para borsası öncelikle kripto para alabilmeniz için BtcTurk’un internet sayfasına gidip sağ üst köşede yer alan Yeni Üyelik kısmına tıklamanız gerekiyor.

kripto paralar nasıl alınır
kripto paralar nasıl alınır

Buraya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada size ait bütün bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Bu bilgileri girdikten sonra ürün ve hizmetler ile ilgili Aydınlatıcı Bilgi Formu kapsamında e-posta ve telefon numarası aracılığıyla ticari elektronik iletiler almayı kabul ediyorum şıkkını işaretlemeniz gerekiyor. Ardından Üyeliğimi Başlat bölümüne tıklamanız gerekiyor.

Sonrasında ise BtcTurk için belirtmiş olduğunuz e-mail adresine bir etkinleştirme kodu gönderiliyor. E-mailinizden bu etkinleştirme koduna girerek hesabınızı aktif hale getiriyorsunuz.

kripto paralar nasıl alınır

E-postanızdan etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra artık e-postanızı ya da TC kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Ayrıca BtcTurk’e girmek için belirlediğiniz şifrenizi giriyorsunuz.

kripto paralar nasıl alınır

Ardından BtcTurk’un sizler için hazırlamış olduğu harika platformuna giriş yapabilmek için son bir adım olan cep telefonunuza gelen şifreyi giriyorsunuz.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Sonrasında ise karşınıza çıkan BtcTurk Kullanıcı Bilgilendirme ekranında yer alan okudum anladım bölümüne tıklamanız gerekiyor. Sonrasında ise artık platformun içerisine girmeniz gerekiyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Platformun içerisine girdiğiniz zaman karşımıza çıkan ekran şu şekilde yer alıyor:

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Buraya kadar anlattıklarımızla artık bir kripto para borsasında sizin de üyeliğiniz olduğu anlamına geliyor. Türkiye’nin ilk kripto para borsası BtcTurk‘te hesabımızı böylelikle açmış bulunuyoruz. Ancak işlemlerimiz bitti mi? tabi ki hayır.

Bundan sonrası için Bitcoin ve borsada listelenen kripto para birimlerinden birini alabilmek için Hesap bölümüne girip burada yer alan Banka Hesabı tanımla bölümüne tıklamanız gerekiyor.

kripto paralar nasıl alınır

Karşınıza çıkan ekranda yer alan Hesap adı bölümüne kendi adınızı ve soyadınızı ve yine Hesap Numarası bölümüne de kendinize ait banka Hesabınızın IBAN numarasını girmeniz gerekiyor. Burada dikkat edeceğiniz nokta hesabın kendinize ait olması gerektiğidir. Başkası adına yapılan para gönderme işlemlerinin kabul edilmeyeceğini şimdiden belirtelim.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Kendi hesabınıza ait IBAN numarasını girince işleminizi tamamlamış oluyorsunuz. Bu işleminizi yapmanız gerekiyor. Zira BtcTurk’ten kripto para birimi alımı yapanilmek için ve ayrıca para çekme işlemi yapabilmeniz için banka hesap bilgilerinin olması gerekiyor. Bu bilgileri girince karşımıza çıkan ekranda banka bilgilerimiz yer alıyor.

kripto paralar nasıl alınır

Yukarıda göreceğimiz üzere bu işlemi yaptıktan sonra yan tarfta yer alan Bitcoin Cüzdanı isimli bölüme girerek Cüzdanı etkinleştir isimli bölüme tıklamamız gerekiyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Butona tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda yer alan kimlik kartı bölümüne kimliğinizin önyüzü ile arkayüzünü yüklemeniz gerekiyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Kimlik bilgilerini yükledikten sonra ikinci kısımda yer alan Dilekçeli fotoğraf kısmı açılıyor. Açılan bu kısımda yapacağınız şey bir kağıda BtcTurk ve günün tarihini yazıp ve elinizde kimliğinizi tutmanız ve bu şekilde bir fotoğraf çekerek Fotoğrafınızı yükleyiniz bölümüne yüklemeniz şeklinde.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Bu işlemi de yaptıktan sonra karşınıza gelen Bitcoin Cüzdan şifresi için şifrenizi belirlemeniz gerekiyor. Bitcoin Cüzdan Şifresi, Bitcoin çekme taleplerinde ek güvenlik kademesi olarak kullanılıyor. Bundan sonra her Bitcoin çekme işleminde bu şifreyi kullanılacağı için 6 rakam olacak şekilde size özel Bitcoin Cüzdan Şifrenizi belirlemeniz gerekiyor. 6 rakamdan oluşan şifrenizi belirledikten hemen sonra Bitcoin Cüzdan şifresi oluştur isimli yere tıklamanız gerekiyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Sonrasında ise karşınıza çıkan ekran artık gönderdiğiniz evraklara göre Borsa tarafından yapılan incelemeler neticesinde Onay sürecinin tamamlanması şeklinde.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Onay süreci devam ederken bile BtcTurk’e para yatırma ve para çekme işlemlerini yapabilirsiniz. Şimdi gelelim Bitcoin ve kripto para birimleri alabilmek için BtcTurk’e nasıl para yatıracağımıza. Öncelikle para yatırabilmek için yukarıdaki bölümde yer alan TL cüzdanı isimli yer tıklamanız gerekiyor. TL Cüzdanı isimli yere tıkladığınızda karşımızda şu bilgiler yer alıyor.

BtcTurk hesabınıza, Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank ya da Ziraat Bankası hesabınızdan dilediğiniz zaman Türk Lirası yatırabiliyorsunuz.

Diğer bankalardaki hesaplarınızdan ise Akbank, Denizbank, Fibabanka ve Ziraat Bankası hesaplarımıza EFT gün ve saatleri içerisinde Türk Lirası yatırabilirsiniz. EFT saatleri dışında yapacağınız işlemler ise takip eden ilk iş günü içerisinde gerçekleşecektir.

TL yatırma işlemi yaparken gönderen kişinin Ad Soyad ve TC Kimlik Numarası bilgilerinin BtcTurk hesabı bilgileriyle aynı olması gerektiğini unutmamak gerekiyor. Şimdi sizlerle 50 TL yatırarak bir Bitcoin alma işlemi yapacağız ve böylelikle işlemlerim nasıl yapıldığını da böylelikle görmüş olacağız.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Yukarıdaki hangi hesaba havale yapacak ise o bankanın üstüne tıklıyoruz. Örneğin ben BtcTurk’ün Akbank hesabına havale yapacağım. İlgili yere tıkladığımızda karşımıza şöyle bir ekran geliyor. İlgili hesaba artık kendi banka hesabımızdan havale veya EFT yapmamız gerekiyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Bankadan paramızı BtcTurk’e gönderdikten sonra artık BtcTurk hesabımıza geçmesini bekliyoruz. Hesaba geçmenin çok uzun sürmediğini özellikle belirtelim. Gönderikten yaklaşık 6 dakika içerisinde hesaba geçtiğini vurgulayalım.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Şimdi bu işlemleri de yaptıktan sonra artık almak istediğiniz kripto para birimi işlemini yapabilirsiniz. Ben örnek olarak 50 TL’lik bir Bitcoin alımı yapacağım ve bu alım sürecini de sizlere yine göstereceğim.  0 TL yazan kısma alacağınız tutarı giriyorsunuz. Benim hesabımda 50 TL olduğu için 50 TL yazıyorum. Sonrasında aşağıdaki resimde görüldüğü üzere Bitcoin Alın isimli linke tıklıyoruz.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Sonrasında aşağıda görüleceği üzere karşımıza çıkan kısımda Bitcoin AL kısmına tıklıyoruz.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Bitcoin Al bölümüne tıkladığımız zaman alım işleminin gerçekleştiğine dair şu ifadeler geliyor.

Kripto para Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?
kripto paralar nasıl alınır

Gördüğünüz üzere BtcTurk’te Bitcoin ve kripto para birimi alımı yapmak son derece kolay. Almış olduğunuz Bitcoin’i Varlıklarım isimli linke tıklayarak görebiliyorsunuz.

kripto paralar nasıl alınır

Görüldüğü üzere kripto paralar nasıl alınır sorusunun cevabını pratikte uygulamak sözlü olarak cevaplamak kadar kolay. Dolayısıyla siz hiç bu piyasayı bilmeseniz veya yeni adım atıyor olsanız bile işlem yapmanız son derece kolay.

Kripto paralar nasıl alınır sorusuna cevap verdikten sonra diğer taraftan kripto para birimlerine yatırım yapacak kişilere özel bir tavsiyemizde bulunuyor. Sizin yatırım yapmak için hiç bir kimseye gidip para vermenize gerek yok. Bu alanın nezih ortamına her zaman gölge düşürmek isteyen kötü niyetli kişilerin varlığı da bir gerçek. O yüzden size tavsiyemiz yatırım için birilerine para vermenize gerek yok. Gördüğünüz üzere işleminizi bizzat kendiniz çok rahat ve kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Bu nedenle paranız ve yatırımınız sahibi siz olun. Size arayıp da 250 dolarlık Bitcoin yatırımı yapacağız size kat be kat fazlasını vereceğiz diyen kimselere sakın aldanmayın.

Kripto paralar nasıl alınır sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi isterseniz gelin kripto coin kavramının ne anlam ifade ettiğine ve kripto coin kelimesinden ne anlamamız gerektiğine bir odaklanalım.

Kripto coin

Kripto coin kavramı aslında coin para demek olduğu için kripto para kavramının karşılığı olarak değerlendirilebilir. Bir kripto coin aynı zamanda bir değişim aracıdır. Yani çalışmasını değişim aracı olmaya borçludur. Bu bağlamda yapılan işlemlerin güvence altına alınması, doğrulanması ve belirli bir kripto coin biriminin yeni birimlerinin oluşturulmasının kontrolünü sağlamak için kriptografi kullanılır.

Birçok kripto coin, farklı bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış bir defter olan blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan ağları ifade eder. Kripto coin birimlerinin tanımlayıcı bir özelliği, genellikle herhangi bir merkezi otorite tarafından verilmemeleri, onları teorik olarak devletin müdahalesi veya manipülasyonuna karşı bağışık hale getirmesidir.

Kripto coin
Kripto coin

90’ların teknoloji patlaması sırasında dijital para birimi yaratma konusunda birçok girişimin yapıldığına şahitlik ettik. O zamanlar Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemlerin piyasaya çıktıklarını ancak bir başarısızlık hikayeleri yazdıklarını gördük. Başarısızlıklarının ardında birçok sebep vardı. Dolandırıcılık faaliyetleri, finansal sorunlar, şirket çalışanları arasındaki sürtüşeler ve patronlar arasındaki kavgalar en temel başarısızlık nedenleri arasında yer aldı.

Özellikle, bu sistemlerin tümü Güvenilir Bir Üçüncü Taraf yaklaşımı kullandı, yani arkalarındaki şirketler işlemleri doğruladı ve kolaylaştırdı. Bu şirketlerin başarısızlıkları nedeniyle, dijital nakit sisteminin oluşturulması uzunca bir süre aksadı.

Kripto coin tarihinde daha sonra, 2009’un başlarında, Satoshi Nakamoto takma adı altında anonim bir programcı veya bir grup programcı Bitcoin‘i tanıttı. Satoshi bunu ‘eşler arası elektronik nakit sistemi’ olarak nitelendirdi. Tamamen ademi merkeziyetçi, yani hiçbir sunucu ve merkezi kontrol otoritesi bulunmayan bir sistemle kripto coin kavramı artık hayatımızda idi. Bu kavram, dosya paylaşımı için eşler arası ağlara çok benziyordu.

Kripto coin konusunda herhangi bir ödeme ağını konuşuyorsak burada çözmemiz gereken en büyük sorunlardan birisi çifte harcama konusudur. Çifte harcama veya çift harcama kripto coin olan para birimlerinde örneğin aynı Bitcoin ile birden fazla transfer gerçekleştirilmesi işlemidir. Aynı miktarı iki harcamanın hileli bir teknik olduğu aşikar.

Geleneksel yöntemler böyle bir problem için bakiyelerin ve işlemlerin kayıtlarını tutan güvenilir bir üçüncü taraf merkezi bir sunucu önlemini almışlardı. Ancak böylesi bir yöntem açık bir şekilde paranızın kontrolünü elinde tutan ve tüm kişisel bilgilerinizin el altında olduğu bir otorite gerektirir.

Blockchain’de işlemler, madencilerin onayladığı veri girişleriyle tamamlanır. Bu onaylar her benzersiz Bitcoin işlemini ve sonraki işlemleri meşrulaştırır. Eğer aynı bir işlem ikinci kez gerçekleştirilmeye çalışılırsa full node’lar (tam düğümler) işlemin sahte olduğunu ve bu işlemin geçerli olmadığını gösterir. Yani ağ kaydedilen her işlemin doğrulanmasıyla çift harcamaya karşı korunur.

Bitcoin gibi merkezi olmayan bir ağda, her katılımcının bu işi yapması gerekir. Bu, herkes tarafından kullanılabilen, ağ içinde gerçekleşen tüm işlemlerin halka açık bir defteri olan Blockchain ile yapılır. Bu nedenle, ağdaki herkes her hesabın bakiyesini görebilir.

Her işlem, gönderenin ve alıcının ortak anahtarlarından (cüzdan adresleri) ve aktarılan token miktarından oluşan bir dosyadır. İşlemin ayrıca gönderen tarafından özel anahtarıyla kapatılması gerekir. Bütün bunlar sadece temel kriptografidir. Sonunda, işlem ağda yayınlanır, ancak önce onaylanması gerekir.

Bir kripto coin ağı içinde, sadece madenciler bir kriptografik bulmacayı çözerek işlemleri onaylayabilir. İşlemleri alır, yasal olarak işaretler ve ağa yayarlar. Daha sonra, ağın her node’u onu veritabanına ekler. İşlem onaylandıktan sonra artık geri döndürülemez hale gelir ve bir madenci ödül ve işlem ücretlerini alır.

kripto paralar nasıl alınır

Esasen, herhangi bir kripto coin ağı, tüm katılımcıların bakiyeler ve işlemlerin meşruiyeti konusunda mutlak görüş birliğine (consensus) dayanmaktadır. Ağın node’ları tek bir denge üzerinde anlaşmazsa, sistem temel olarak kırılacaktır. Ancak, ağa önceden oluşturulmuş ve programlanmış, bunun olmasını önleyen birçok kural vardır.

Kripto coin ile ilgili olarak buraya kadar anlattıklarımızdan hareketle kripto coin piyasasında bugün geldiğimiz noktada 6.000’den fazla kripto coin bulunduğunu belirtelim. Kripto coin piyasasının amiral gemisinin Bitcoin olduğunu zaten hatırlatmamıza gerek yok. Çoğu insan kripto coin veya kripto para deseniz size direk olarak Bitcoin diyecektir zaten. Ancak kripto coin piyasası sadece Bitcoin’den oluşmuyor elbette. Bitcoin harici kripto coin piyasası altcoin olarak isimlendiriliyor. Büyüklükleri itibariyle Bitcoin’e ulaşamasalar bile içlerinde sosyal hayatta kullanım karşılığı olan ve bir çok proje odaklı hareket halinde kripto coinler söz konusu.