BTC : 80645 ₺ ETH : 1.793 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.716 ₺ USDT : 338 ₺ XLM : 0.232 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto madenciliğine büyük darbe

Kripto madenciliğine büyük darbe

Kripto madenciliğine büyük darbe
0

Kripto madenciliğine büyük darbe. İran, binden fazla kripto madenciliği çiftliğini kapattı. Ayrıca bu tür faaliyetleri ihbar edenlere de ödül veriyor.


Kripto madenciliğine İran’da büyük darbe

İran elektrik enerjisi şirketi Tavanir, 1,100 kripto madenciliği çiftliğini kapattı. İddialara göre bu kripto madencileri  bir lisansı olmadan faaliyet gösteriyordu. Tabii bu madencileri kapatmada İran’a ihbarcılar da yardım etti.

Tavanir, kripto madencilerinin “yüksek oranda” sübvanse elektrik kullandığını iddia etse de raporları elektrik tüketimi anlamında her hangi önemli ölçüde yükseliş olmadığını gösteriyor. Yerel yetkililer de bundan dolayı ihbarcılardan yardım aldıklarını bildiriyor. Çünkü Tavanir, sadece elektrik tüketimi raporlarını inceleyerek tüm yasa dışı çiftlikleri tespit edemiyor.

Bu yetkisiz faaliyet gösteren madencilerin yakalanmasına yönelik bilgi sağlayan kişilere ise 100 milyon rial (480 dolar) para ödülü veriliyor.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

İran kısa süre önce yaptığı açıklamada, endüstriyel ölçekli elektrik santrallerinin Bitcoin madenciliği faaliyeti yapmasına izin vereceğini duyurmuştu. Ancak bu faaliyetler için sübvanse yakıtın kullanılmamasını şart koşuyor.

İran yasaları madencilerden kimliklerini bildirmelerini ve ayrıntılı bilgileri de Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığına sunmalarını istiyor. Bu bilgiler arasında madencilik çiftliklerinin boyutu, kullanılan donanımın türü gibi bilgiler var. Bu sayede ülkeye kaçak yollarla madencilik donanımı sokulmasını önlemeye çalışıyor. Ayrıca hem bireysel hem de şirket olarak madenciliği kabul ediyor.

Yasa dışı kripto madenciliğinde ise donanım başına 2,000-5,000 dolar arası bir para cezası var. Ayrıca eğer sübvanse elektrik kaynağı kullanıldığı da ortaya çıkarsa, ek 20,000 dolar ceza daha bulunuyor.

İlgili – Winklevoss: Hey Elon Musk, Uzay madenciliği yapacağına Bitcoin madenciliği yap!

Geçtiğimiz Mayıs ayında İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, madencilik şirketi iMiner’e ülkede çalışabilmesi için lisans vermişti. 6,000 rigs kuran iMiner, İran’ın en büyük kripto madencilerinden biri oldu.

İran hükümeti ayrıca Temmuz 2019’dan bu yana kripto madenciliğine endüstriyel bir faaliyet olarak bakıyor. O zamandan bu yana da 1,000’in üzerinde kripto madenciliği şirketine lisans verdi.

Kaynak