BTC : 86918 ₺ ETH : 3173 ₺ XRP : 2.18 ₺ LTC : 421.5 ₺ USDT : 7.355 ₺ XLM : 0.7664 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto borsası pump ve dump organize etmekle suçlanıyor

Kripto borsası pump ve dump organize etmekle suçlanıyor

Kripto borsası pump ve dump organize etmekle suçlanıyor
0
huobi_koinmedya

Kripto borsası pump ve dump dolandırıcılığı ile suçlanıyor. Bir kripto veri analiz firmasının yetkilisi, BitMax’ı pump ve dump organize ettiği iddialarını dile getirdi.


Kripto borsası pump ve dump suçlaması ile karşı karşıya

BitMax, kripto sektörünün en çok tercih edilen borsalarından biri olarak kabul ediliyor. Yatırımcıların da ilk tercihlerinden biri. Buna rağmen, bazı yatırımcılar marj ticareti nedeniyle likit olmayan bir piyasada tasfiye kurbanı olmuş. Bundan dolayı BitMax’ın çalışması ile ilgili şüphelerini dile getiriyorlar.

Ani çöküşler kripto piyasasının bir parçası. Ancak yine de perde arkasında daha keskin ve karanlık suçlar da işleniyor. Kripto veri analizi firması Lunar Digital Assets (LDA) CEO’su Han Yoon, BitMax’in pump ve dump dolandırıcılığı yoluyla birçok IEO projesini manipüle etmekle suçluyor.

Han, piyasa yapıcıların (market makers) IEO projelerine likidite sağlamak yerine BitMax’ın pazarını manipüle ettiğine inanıyor. Onlar ilk önce tokenleri alarak fiyata pump yaptırıyor. Milyonları likidite fonuna harcıyorlar ve ardından IEO token fiyatının düşmesine neden olan fonları alıyorlar. Bu tür dolandırıcılık kurbanlarından biri blockchain odaklı proje DeepCloud AI’ın tokeni olabilir.

koinmedya_brave

DeepCloud AI, merkezsiz bulut bilişim altyapıları kurmaya yardımcı oluyor. Her nasılsa, proje ve takımı, yakın zamanda yaşanan ayı piyasasından sağ çıkmayı başardı. BitMax üzerinden fon topladılar, ancak piyasa yapıcılar fonları heba etti.

BitMax’ın hatalı uygulamalarından kim sorumlu?

Genellikle IEO projeleri fon toplama işini bir borsa üzerinden yapar ve işini genişletir. Ayrıca olayı organize eden ve tokene ev sahipliği yapan borsaya da bir ücret öder. Han, borsada yer alan yanlış uygulamalar için Shane Molidor’u suçluyor.

Shane, FBG Capital’de üst düzey bir yetkili ve BitMax’ta iş geliştirme bölümü başkanı. Geçmişte ise Gemini ve IBM ile çalışmıştı. Han’a göre Shane, DeepCloudAI takımına yanıltıcı vaatler vermiş. Sonuçta bu durum DEEP tokeni etkilemiş ve pump ile dump olayı yaşanmıştı.

BitMax ile çalışarak başarısız olan sadece DeepCloud AI değil. DOS Network, Ferrum Network ve DUO Network de zarar gören başka projeler. Başarılı olan proje ise UltrAlpha. Tabii bu şaşırtıcı değil. Çünkü bu proje, BitMax CEO’su George Cao’nun kendi kişisel projesi.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: