1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin balinaları piyasayı nasıl manipüle ediyorlar?

Bitcoin balinaları piyasayı nasıl manipüle ediyorlar?

Bitcoin balinaları piyasayı nasıl manipüle ediyorlar?
0

Kripto balinalar kripto piyasaları kolayca sallayabilir. Sizlerin akıllı oynamanız gerekir. Kripto piyasalarının aşırı dalgalı bir yapıda olması gibi bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Bu nedenle piyasa uzmanları balina davranışlarını dikkatle izlerler.  


Kripto balinalarla ilgili üç olası senaryo

Son üç günde, bazı durağan sosyal medya hesaplarından balinalarla alakalı bilgiler paylaşıldı: Balinalar harekete geçti. Ya yüksek miktarda dump yapacaklar (yani piyasaya yüklü miktarlarda kripto para sürecekler) ya da cüzdanlarını tekrardan aktif hale getiriyorlar. Hey sen! Kripto tüccarı bu durumu görmezden mi geleceksin?

Senaryo 1: Yüksek dump

Bu durumda aşırı satışlar gerçekleşecek. Bir panik havası oluşur ve domino etkisine yol açarsa herkes ellerindeki kriptoları satmaya çalışacaktır. Sonuçta kripto piyasalarında ciddi krizler yaşanır.Kripto şirketlerinin sahiplerinin ele alacakları politika, etkili olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta balinalar karar alırken içeriden bilgi alarak hareket ederler.

koinmedya_brave

Senaryo 2: Tuzak

Balinalar verdikleri yatırım kararlarını saklayamayacaklarının farkındalar. Böylece sıradan yatırımcılar ve tüccarların korkularıyla oynayarak manipülasyon yapma olanakları vardır. Manipülasyon şöyle  gerçekleşir: önce cüzdanlarındaki kriptoların bir kısmını piyasaya sürerler. Ardından panik oluşur ve sıradan oyuncular ellerindeki kriptoları satarlar. En sonunda balinalar ucuza piyasada dump edilmiş kriptoları toplarlar.

Senaryo 3: Yön değiştirme

Balina hesaplardaki hareketler yön değiştirme ile alakalı olabilir. Balinalar yeni ve ümit vaat eden bir proje gördükleri zaman ellerindekinden kurtulur. Yeni kripto ve blockchain projelerini değerlendirirler. Bu da kripto piyasalarında  gelecekte hangi projelerin değer  kazanacağı hakkında önemli ip uçları verir.

Yazarın Notu: Ünlü iktisatçı George A. Akerlof,  2001 yılında meşhur eseri “asimetrik bilgi” hakkındaki çalışmalarından dolayı Nobel Ödülünü kazandı. Asimetrik bilgi çalışmasında piyasa oyuncularının hepsinin eşit miktarda bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Sonuç olarak içeriden bilgi elde edebilenler daha çok kazanıyor. Sıradan kripto tüccarlara ve yatırımcılara düşen ise içeriden bilgi aldıklarını düşündükleri kişileri yayınlarını ve demeçlerini takip etmek.

Siz  Koin Medya’yı takipte kalın.