BTC : 84165 ₺ ETH : 2927 ₺ XRP : 1.919 ₺ LTC : 371.5 ₺ USDT : 7.609 ₺ XLM : 0.5965 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. En iyi kripto para analistleri BTC’nin 9400 den sonraki yönünü açıklıyor

En iyi kripto para analistleri BTC’nin 9400 den sonraki yönünü açıklıyor

En iyi kripto para analistleri BTC’nin 9400 den sonraki yönünü açıklıyor
0

BTC’nin 9400 den sonraki yönü hakkında kripto para analistleri açıklamalar yaptı. Sektörde öncü kripto tüccarları, Bitcoin halvingi yaklaşırken hem yükseliş hem de düşüş senaryoları çiziyor.


Çarşamba ve Perşembe günleri arasındaki 48 saatte Bitcoin 7,700 dolardan 9,500 dolara yükseldi. Bu da %22’den fazla artış demek. Daha sonra 9,000 doların altına gerileyen dominant kriptoyla beraber tüm market de düşüş grafiği çizdi.

Tüm kilit veriler; mesela spot market verileri, vadelilerin volümü ve kurumsal talep, 3,000 dolardan 8,000 dolara kadar olan rallinin tamamen organik olduğuna işaret ediyor. Bu ralli, perakende yatırımcılardan gelen gerçek taleple ilerledi. Bitcoin halvingini bekleyen balinaların da bunda  muhtemelen rolü var.

8,000 dolardan 9,500 dolara yükselişin ardında ise organik bir sebebin mi yoksa bir sazanlama operasyonunun mu yattığı henüz belirsiz. Skew’a göre Nisan ayı boyunca nispeten düşük seyreden vadelilerin volümü, Bitcoin 8,000 dolardan 9,500 dolara yükselirken büyük oranda arttı. Skew şunları söyledi:

koinmedya_brave

“Son 2 günde 8,000 dolardan 9,000 dolara çıkış esnasında vadelilerin volümü önemli oranda arttı. Bu bize 12 Mart’ta olanları yansıtıyor. Neredeyse 40 milyar dolar dün itibariyle aşıldı.”

Market verileri, halvinge 2 haftadan daha kısa bir süre kalmışken, market yapısının vadeliler  borsalarından spot ticaret platformlarına doğru yer değiştirdiğini gösteriyor. Kaldıraçlı işlemlerden organik spot ticarete doğru sağlıklı bir geçiş, bir sonraki Bitcoin rallisi için güçlü bir temel oluşturabilir.

Bakınız:Güncel Bitcoin Teknik Analizi: BTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

Bitcoin blok ödülleri halvingi yaklaşık 10 gün içinde gerçekleşecek. Ve bu, Bitcoin madencilik endüstrisi üzerinde önemli bir etki yapacak. Üreticilerin işlem bloklarını doğrulayarak üretebilecekleri Bitcoin miktarını derhal düşürecek ve markete sunulacak BTC oranını azaltacak. Halving mekanizması, sabit 21 milyonluk tedariğe yaklaşılırken, Bitcoin trendine hayranlık uyandırıyor. Sadece 21 milyon Bitcoin olabileceğinden, halving, üretim hızını düşürüyor.

Fakat Bitcoin hakkındaki hikayeler biraz fazla abartılıyor. 2012 ve 2016’daki halvinglerde Bitcoin fiyatı etkinlikten 10-11 ay sonra ancak reaksiyon vermişti. Kısa dönemde Bitcoin 9,200 dolar, 10,400 dolar ve 11,400 dolarda güçlü dirençlerle karşı karşıya kalabilir. 7,400-7,600 dolar aralığındaki destek, hayati öneme sahip. Bu desteği kaybetmek, Bitcoin’i 5,000 dolara gönderebilir.

Ünlü tüccar BTC’nin 9400 den sonraki yönünü açıklıyor

Cointelegraph’a konuşan kripto tüccarı Eric Thies, Bitcoin ile ilgili teknik verilerin hayli ümit verici olduğunu söyledi.

“Önceki 2 halvingde BTC %40 civarında yükselerek o zamanın ATH’lerine ulaştı ve gücünü gösterdi. Önceki bu etkinliklerin her birinde BTC 1 yıl boyunca yukarı yönde hareket etti ve sonra 1.5 yıl boyunca ATH’lere ulaştı. Şu an itibariyle BTC, önceki halving etkinliklerinde olduğu gibi bir yola başlamak üzere gibi görünüyor. ”

BTC orta dönem trendi konusunda iyimser olan Thies, daha düşük destek seviyelerinin yeniden test edilmesinin ve geri çekilmelerin ise kısa dönemde kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Thies sözlerine şunları ekledi:

“Bunlar bir yana, şunu da not edelim: %25 kazanım, yeniden test edilme ve eski dirençlerden geri çekilmeler olmadan gelmeyecek. Bunlar ise boğa momentumu inşası için konsolidasyon sağlayacaktır.”

Bitcoin boğa trendinin halving sonrası devam edebilmesi için 7,100 dolar desteğini savunması ve 6,000 dolar alanına geri dönmekten kaçınması gerekecek. Eğer 7,100 dolar üzerinde güçlü bir şekilde kalmayı başarabilirse, Thies’e göre Mayıs ayında 10,600 doları görmemesi için hiçbir neden yok. Thies, bununla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bizim son zamanlardaki kazanımlarımızın yeniden test edildikten sonra destekte tutunduğunu farz edersek ve boğalar inşa ettikleri mevcut momentumu devam ettirebilirse, Mayıs ayında 10,600 doları görebiliriz. Sonraki aylarda da mevcut ATH’lerin test edilmesi devam edecektir.”

BTC’nin 9400 den sonraki yönünü  için boğa senaryosu

Bitcoin kısa-orta dönem yükseliş senaryosu Thies’e göre oldukça basit. Teknik göstergeler, mesela hareketli ortalama convergence/divergence (yakınsama/ıraksama) ya da MACD, haftalığın da dahil olduğu daha geniş zaman çerçevelerinde yeni yukarı yönlü bir hareketin sinyallerini veriyor. RookieXBT isimli kripto tüccarı şunları söylüyor:

“Gösterge okuma hayranı değilim ama bana göre bunu işaret ediyor. Haftalık kesitte MACD boğaları gösteriyor. Halvinge giderken ilginç zamanlar geçiriyoruz.”

Kaynak

Etiketler: