BTC : 64151 ₺ ETH : 1458 ₺ XRP : 1.35 ₺ LTC : 300.7 ₺ USDT : 6.796 ₺ XLM : 0.466 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Korona sonrası ”Dolar out Bitcoin in” söylentisi ayyuka çıktı

Korona sonrası ”Dolar out Bitcoin in” söylentisi ayyuka çıktı

Korona sonrası ”Dolar out Bitcoin in” söylentisi ayyuka çıktı
0
huobi_koinmedya

Paparazzi gibi oldu değil mi? Dolar out Bitcoin in. Küresel hale gelen korona virüsü salgını, siyasi ve ekonomik etkilerin de ötesine geçtiği için sonunda büyük enflasyonu katalize edecek olan yaygın para basım faaliyetine yol açmış durumda. Şimdiye kadar, Bitcoin bu devam eden ekonomik türbülanstan faydalanmış gibi gözüküyor.


‘Dolar out Bitcoin in aşaması mı?

Şimdi ABD Doları’nın bu ekonomik krizi takip eden yıllar ve on yıllar boyunca küresel egemenliğini ortadan kaldıracağı fikri için güçlü bir durum ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Bu değişim, ABD’nin küresel GSYİH’nın azalan bir payını görmesi nedeniyle ortaya çıkabilirken, bazı ülkeler de de yurt içi üretime odaklanılması ve ABD’den kaynaklanan bir turizm faaliyeti gibi nedenlerle doların etkisinin bir nebze azalışı gibi bir durumun ortaya çıktığı ifade ediliyor.

İlgili yazı için bakınız: FED Başkanı Jerome Powell: Dijital Dolar’da zannettiğinizden çok farklı bir yerdeyiz

koinmedya_brave

Her ne kadar Bitcoin’in Dolar’ın küresel hakimiyetinin önemli bir bölümünü yakalaması olası olmasa da, bu olası değişim nedeniyle küresel anlamda tanınmasının önü açılmış olabilir.

Doların COVID-19 salgını sonrasında küresel hakimiyeti azalıyor

Bloomberg’de son zamanlarda yayınlanan bir makalede, sitenin Amerika haber direktörü Joe Wiesenthal, ABD Doları’na küresel bağımlılığın yakında azalabileceği olasılığına dikkat çekti.

Dolar’ın küresel kullanım oranları ile ABD’nin dünya genelinde GSYİH içindeki payı arasında bir farklılık gördüğünü açıkladı. Bu ayrışma, tüm dünyayı Federal Rezerv’in aldığı kararların etkilerini görme riskine soktuğu için son derece tehlikeli olabilir.

Wiesenthal ayrıca, ülkenin devam eden salgının ardından temel ekipmanlara ulaşma gibi nedenlerle daha iyi yurtiçi tedarik zincirleri oluşturmaya odaklanarak içeriye doğru bir üretim değişikliğine yol açacağını açıklıyor.

koinmedya_brave

Bu durum, ABD Doları’nın yabancı ülkelere gitmesini engelleyebilir. Ayrıca onları fiat para birimine olan bağımlılıklarını kırmaya zorlayabilir ve hatta Bitcoin gibi dijital varlıkların kullanımını da artırabilir.

İlgili yazı için bakınız: Güncel Bitcoin Teknik Analizi: BTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

Wiesenthal bu noktada “ABD’nin mal üretimi konusundaki içe dönük bir yaklaşım geliştirmesi, dünya çapında ihracata yönelik ekonomileri bir dolar arzından mahrum bırakacaktır. Bu ekonomiler… ABD’nin her zaman son çare tüketicisi olmayacağına dair yeni bir anlayışla krizden çıkmasını sağlayabilir.”

Dolara bağımlılığın azalması Bitcoin’e yarar mı?

Dolar, şu anda uluslararası işlemleri köprülemek için birleştirici küresel para birimi olarak görüldüğünden, küresel hakimiyetindeki bir düşüş, dünyayı sınır ötesi işlemlere aracılık etmek için Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital varlıklara yöneltebilir.

Ayrıca, pandeminin ekonomik etkilerinin bir sonucu olarak Dolar’ın gücündeki potansiyel düşüş, Bitcoin’in güvenli bir liman varlığı statüsünü daha da sağlamlaştırabilir.

Paul Tudor Jones, durumun böyle olabileceğini düşünenlerden. Son zamanlarda Bitcoin’in, yaygın para basılmasından kaynaklanan kitlesel enflasyonun en büyük kazananı olacağını belirtti.

Kaynak