BTC : 83609 ₺ ETH : 2951 ₺ XRP : 1.931 ₺ LTC : 371.4 ₺ USDT : 7.611 ₺ XLM : 0.6092 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kore Merkez Bankasından ulusal kripto para açıklaması

Kore Merkez Bankasından ulusal kripto para açıklaması

Kore Merkez Bankasından ulusal kripto para açıklaması
0

Kore Merkez Bankası ulusal kripto para çıkarma söylentilerine açıklık getirdi.  Merkez Bankası mevcut bankacılık sistemi ve kripto paralar arasında seçimini yaptı.


Kore’den ulusal kripto para açıklaması

Bank of Korea, merkezi bir kripto para sistemi kurmanın mevcut bankacılık sektöründeki sermaye akışına zarar vereceğini ifade etti. Yapılan bildiride bankanın bir kripto para geliştirmek gibi bir planı olmadığı açıklandı.

Merkez bankası, hükümet destekli bir kripto para projesi geliştirme konusunda “bekle gör” politikası izlemeye devam ediyor. İnsiyatif almak istemeyen bankanın önceliği finansal istikrar. Değişimin nasıl olacağına dair yaşanan belirsizlik ve korku, kurumları mevcut sistemin savunucusu haline getirir. Güney Kore Merkez Bankası özelinde olan da bu aslında.

Güney Kore Merkez Bankası araştırmacıları bu yılın başlarında bir rapor yayınlamışlardı. Raporda ulusal kripto para çıkarmanın bankalardaki likiditeye zarar vereceğine dair görüşlerini sıralamıştı. Sayfaların arasında, ulusal kripto para çıkarılmaması için hükümetin korkutulduğuna şahit olmuştuk. Öyle ki herkesin erişimine açık olacak bir kripto para, insanları bankadan soğutacak ve finansal çöküşe neden olacaktı.

koinmedya_brave

Merkez Bankasının korkutma hamlelerine karşın hükümet yetkililerinin Merkez Bankası merkezli ulusal kripto para projesi (CBDC) için çalışmalara başladığı biliniyor. Hükümet kanadından yapılan ulusal kripto para açıklaması şu satırları içeriyordu:

“Büyük Merkez Bankaları’nın ulusal kripto para çıkarma yönünde yaptığı hazırlıkları yakından takip ediyoruz. Hatta Uluslararası Bankalar Birliği (BIS) nezdinde gerçekleştirilen organizasyonlardaki kripto para tartışmalarına katılarak görüşlerimiz beyan ediyoruz.”

Küresel çapta işlerliği olan kripto paralar aslında Dünya gündemine Facebook Libra ile geldi. Öncesinde kripto paralar ancak Bitcoin’in sert dalgalanmaları üzerinden haber oluyordu. Libra’dan sonra başta Merkez Bankaları olmak üzere üst düzey bürokrat ve yöneticilerden açıklamalar peşi sıra geldi. Kimi merkez bankaları bu teknolojiye sıcak baktığını açıklarken kimileri ise bunun açıkça bir tehdit olduğunu savundu.

Halihazırda İsviçre, Kanada ve Singapur CBDC geliştirilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Bitcoin’i yasakladığı haberleri ile sürekli gündem olan Çin bile Merkez Bankası destekli kripto para üretimi konusunda önemli ilerlemeler kaydettiklerini açıkladı.

Kaynak

Etiketler: