BTC : 65905 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.382 ₺ LTC : 321.3 ₺ USDT : 6.742 ₺ XLM : 0.5625 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Güney Kore Merkez Bankası dijital ulusal para pilot çalışmalarına başladı

Güney Kore Merkez Bankası dijital ulusal para pilot çalışmalarına başladı

Güney Kore Merkez Bankası dijital ulusal para pilot çalışmalarına başladı
0
huobi_koinmedya

Merkez bankası dijital para birimi çalışmaları konusunda Güney Kore’den de haber var. Güney Kore Merkez Bankası dijital ulusal para pilot çalışmalarına geçtiğimiz ay başladı.


Güney Kore Merkez Bankası dijital ulusal para çalışmaları

Artık Dünya ekonomileri önü alınmaz biçimde ulusal kripto para çalışmalarına hız verdi. 2019 yılı teorik anlamda merkez bankalarının kripto para çıkarabileceği fikrinin geliştiği bir dönemdi. 2020 yılından itibaren bu fikirler, pratiğe dökülmeye başladı.

İlk haber Korona Salgınının etkili olduğu ülkeden yani Çin’den geldi. Çin, salgına rağmen dijital ulusal para çalışmalarında teknik aşamayı sonlandırdığını duyurdu. Ardından Çinli yöneticiler, dijital yuan için hukuki çerçeve üzerinde yoğunlaştıklarını ifade ettiler.

Lütfen Bkz: Çin dijital yuan çalışmalarında sona geldiğini açıkladı

koinmedya_brave

Dijital ulusal para çalışmaları konusunda diğer haber ise geçtiğimiz hafta Fransa’dan geldi. Banque de France, merkez bankası dijital para birimi için ihaleye çıktı ve ihale koşullarını web sitesinde duyurdu.

Lütfen Bkz: Fransa Merkez Bankası dijital parası için süreci başlattı

Şimdi ise Güney Kore Merkez Bankasının, dijital ulusal para birimi için pilot uygulamalara başladığını duyuyoruz.

koinmedya_brave

Güney Kore Merkez Bankası pilot uygulama sayesinde ulusal kripto para çıkarıp çıkaramayacağını test ediyor. Ayrıca Banka, Güney Kore Won’unun dijitalleşmesi konusunda karşılaşılabilecek sorunlar önceden tespit etmeye çalışacak.

Dijital Won için gerçekleştirilen pilot programın 22 ay kadar sürebileceği ifade edildi. Merkez bankasından yöneticiler, ödemeler sisteminde hızlı bir teknolojik değişimin yaşandığını ve bu değişime şimdiden hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak