BTC : 79732 ₺ ETH : 1.747 ₺ XRP : 43.15 ₺ LTC : 7.733 ₺ USDT : 325 ₺ XLM : 0.226 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. JP Morgan’dan Amerika’ya şok CBDC uyarısı

JP Morgan’dan Amerika’ya şok CBDC uyarısı

JP Morgan’dan Amerika’ya şok CBDC uyarısı
0

ABD merkezli dev banka JP Morgan’dan ABD yönetimine CBDC uyarısı. JP Morgan, merkez bankaları dijital para birimlerinin (CBDC) ABD dolarını zayıflatacağını düşünüyor.


Amerika’ya şok CBDC uyarısı

ABD merkezli uluslararası banka JP Morgan ekonomistleri, merkez bankaları dijital para birimleri (CBDC) hakkında kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporda CBDC’lerin ABD doları ve finansal sistemi üzerinde doğuracağı potansiyel etkiler incelendi.

Merkez bankaları, bulundukları ülkelerin resmi para birimlerinin kripto paralar gibi dijital hale getirerek blockchain teknolojisi üzerinden işlem yapılabilir hale getiriyor. Bu şekilde dönüştürülmüş ulusal para birimlerine merkez bankaları dijital para birimi (CBDC) ya da ulusal kripto para adı veriliyor. Bu konuda Çin merkez bankası başta olmak üzere birçok merkez bankası yoğun çalışma yürütüyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

koinmedya_brave

JP Morgan raporuna yansıyan ifadelere göre CBDC sürecinden en olumsuz etkilenen ülke ABD’den başkası olmayacak. ABD dolarının küresel rezerv para konumu ciddi biçimde zarar görecek.

Ayrıca CBDC sayesinde dünya ülkeleri uluslararası ödemelerde SWIFT’in hegemonyasından da kurtulmuş olacak. CBDC blockchain ağları sayesinde fon transferleri kolaylıkla yapılabilecek.

Raporda ülkelerin Swift ve ABD dolarının hakimiyetinin kurtulması ile ABD’nin uluslararası finansal işlemleri kontrol edemeyeceği vurgulanıyor. Böyle bir durumda ABD terörün finansmanı ve ulusal güvenlik gerekçeleri ile ülkelere ekonomik ambargolar ve engeller koyamayacağı belirtiliyor.

Lütfen Bkz: Haftanın önemli Ethereum haberleri: Ethereum tahminleri ve Ethereum haber sayfası

Raporda çözüm olarak dijitalleştirilmiş dolara dayalı sınırlar arası bir ödemeler sisteminin geliştirilmesi tavsiye ediliyor.

Kaynak