BTC : 83200 ₺ ETH : 2822 ₺ XRP : 1.874 ₺ LTC : 356.9 ₺ USDT : 7.641 ₺ XLM : 0.5855 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İşte, kripto paralar konusunda öncü 10 ülke

İşte, kripto paralar konusunda öncü 10 ülke

İşte, kripto paralar konusunda öncü 10 ülke
0

İşte, kripto paralar konusunda öncü 10 ülke. Chainalysis’in Global Kripto Benimsenmesi Endeksi’ne göre, en yüksek kripto para kullanımı olan ülkeler gelişmiş ülkeler değil.


Kripto paralar konusunda öncü 10 ülke

Kripto paralar artık ana akım ekonomide kendine yer edinmeye başlıyor. Ama öyle görünüyor ki bu kripto benimsenmesinde liderler arasında dünya ekonomisinin süper güçleri yok.

Blockchain araştırma şirketi Chainalysis’in yeni raporuna göre, yüksek kullanım anlamında kripto paralar konusunda öncü 10 ülkeden sadece ikisi gelişmiş ekonomiler. Bunlar Çin ve ABD.

Araştırma şirketi, Global Kripto Benimsenmesi Endeksi isimli bir yöntem belirleyerek, dünya genelinde sıradan insanların kripto faaliyetlerini ölçüyor. Bununla insanların finansal varlıklarının ne kadarını kriptoya taşıdıklarını ölçmeye çalışıyorlar.

koinmedya_brave

İlgili – 2020’ye damga vuracak 5 altcoin!

Chainalysis bu endeks ile kripto paraların günlük yaşamdan ne kadar kök saldığını ölçtüklerini belirtiyor. Bu veriler de işlemler ve spekülasyonlar konusunda önem taşıyor.

Global Kripto Benimsenmesi Endeksi, dört ölçütü değerlendirirken her bir ülkenin nüfusunu ve ekonomisinin boyutunu hesaba katar. Bu dört ölçüt şöyle: gelen on-chain kripto para değer, on-chain bireysel değer transferi, on-chain kripto depozit sayısı ve borsa işlem hacmi.

Şirket 154 ülkeyi analiz etti. Buna göre kripto benimsenmesi alanında dünyada liderlik Ukrayna, Rusya ve Venezuela’da. İlk 10’daki diğer ülkeler ise şöyle: Çin, Kenya, ABD, Güney Afrika, Nijerya, Kolombiya ve Vietnam.

İşte, kripto paralar konusunda öncü 10 ülke. Chainalysis’in Global Kripto Benimsenmesi Endeksi’ne göre, en yüksek kripto para kullanımı olan ülkeler gelişmiş ülkeler değil.

Kripto paralar konusunda öncü 10 ülke Resim: Chainalysis

İlgili – Haftanın 5 önemli coini!

Bu veriler aynı zamanda Bitcoin analiz şirketi Useful Tulips’in kurucusu ve bağımsız araştırmacı Matt Ahlborg’un da verileri ile uyuşuyor. Ahlborg, daha önce yaptığı açıklamada, Afrika ve Latin Amerika’da şu an Bitcoin gibi kripto para birimlerine olan ilginin hızla büyüdüğünü bildirmişti.

Latin Amerika’da ise kriptoda liderlik Venezuela ve Kolombiya’da.

Özellikle Venezuela, Chainalysis’in dikkatini çekiyor. Çünkü mevcut jeopolitik koşullar bu ülkeyi kripto ekosistemi için neredeyse mükemmel bir “vaka çalışması” haline getiriyor. Şirket raporunda şöyle diyor: “Venezuela, gelişmekte olan ülkelerde kripto para biriminin benimsenmesini neyin tetiklediğine ve vatandaşların bunu ekonomik istikrarsızlığı azaltmak için nasıl kullandığına dair mükemmel bir örnek teşkil ediyor.”

Kaynak

Etiketler: