BTC : 66006 ₺ ETH : 1640 ₺ XRP : 1.383 ₺ LTC : 320.5 ₺ USDT : 6.74 ₺ XLM : 0.5562 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Altcoin Haberleri IRS, Mahkeme Kararıyla Coinbase Kullanıcılarının Bilgilerini Talep Etti

IRS, Mahkeme Kararıyla Coinbase Kullanıcılarının Bilgilerini Talep Etti

IRS, Mahkeme Kararıyla Coinbase Kullanıcılarının Bilgilerini Talep Etti
0
huobi_koinmedya

ABD Gelir İdaresi (IRS), Dünya’nın en ünlü kripto para borsası Coinbase’de işlem yapan 14 bin kullanıcının bilgilerini mahkeme kararıyla talep etti.


Kripto Para Borsası Coinbase Kullanıcılarının Bilgilerini Talep Etti

Başta bitcoin olmak üzere tüm kripto para birimleri ile alım satım işlemleri yapmaya izin veren Coinbase, IRS ile bir süredir mücadele içindeydi. Coinbase borsasında işlem yapan kullanıcıların kişisel bilgilerini talep eden IRS, konuyu mahkemeye taşımış, muhataplar arasında soğuk savaş yaşanmaya başlanmıştı. Kripto para birimlerinin özgür yapısı gereği, kullanıcılarının kişisel bilgilerini paylaşmak istemediğini her fırsatta dile getirdi. Dünya’nın en ünlü kripto para borsası Coinbase , ABD mahkemesi tarafından gönderilen resmi kararla karşı karşıya kaldı.

ABD mahkemelerinin verdiği karara göre, Coinbase sitesinde 20 bin dolar ve üstü işlem yapan 14 bin kullanıcının bilgisi ABD Gelir İdaresi (IRS) ile paylaşılacak.

koinmedya_brave

IRS, 20 bin dolardan fazla işlem yapanların kapısını çalacak

IRS’in kripto para borsalarında gerçekleşen işlemleri izlediği dedikoduları uzun zamandır konuşulan bir konuydu. Şimdi ise mesele tüm işlemlerin ayan meyan ortaya çıkarılması boyutuna geldi. ABD mahkemeleri tarafından resmi bir karar çıkaran IRS, Dünya’nın en ünlü kripto para borsası Coinbase borsasında 20 bin dolar ve üzeri işlem yapan 14 bin kullanıcının kişisel bilgisine resmen ulaşma hakkı elde etti.

 

Yapılan açıklamaya göre, IRS’in elindeki mahkeme kararı 2013-2015 yıllarını kapsıyor. Bu yıllar arasında Coinbase sitesinde 20 bin dolar ve üstü işlem yapan kullanıcıların tüm kişisel bilgileri ABD Gelir İdaresi ile paylaşılacak. Yaklaşık 14 bin kullanıcının kimliklerinin ifşa edileceği karara göre, 20 bin dolar üzeri satış işlemlerinin muhataplarına ait bilgiler IRS’e verilecek. IRS’e gönderilecek bilgiler arasında; satıcı ve alıcı detayı, aktarılan bitcoin miktarı, kimlik numarası, doğum tarihi ve adres verileri yer alıyor.

kripto para borsası Coinbase IRS, Mahkeme Kararıyla Coinbase Kullanıcılarının Bilgilerini Talep Etti

koinmedya_brave

Kısmi zafer elde edildi

Coinbase cephesi ise olayı son derece soğukkanlı biçimde karşılıyor. IRS’in yaptığı başvuruyu ilk günden itibaren sessizce izleyen Coinbase. Kullanıcı’larının yüzde 97’sine ait bilginin tehlike altında olmadığını, geriye kalan yüzde 3’lük kısım içinse son ana kadar mücadele edeceklerini belirttiler. Coinbase yetkilileri, sadece 20 bin dolar ve üzeri işlem yapanların bilgilerinin talep edilmesini, geriye kalan kullanıcıların bilgilerinin güvende olmasını kısmi zafer olarak nitelendirdi.

kripto para borsası Coinbase IRS, Mahkeme Kararıyla Coinbase Kullanıcılarının Bilgilerini Talep Etti

IRS’in bitcoin işlemlerini takip ettiği ortaya çıkmıştı

ABD Gelir İdaresi Hizmetleri’nin (IRS), vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla 2015 yılından beri bitcoin işlemlerini takip ettiği ortaya çıktı.

Washington merkezli Daily Beast gazetesi tarafından paylaşılan raporlara göre, IRS’in bitcoin işlemlerini takip etmek için Chainalysis isimli startup ile 2015 yılından beri ortak biçimde çalıştığı ortaya çıktı. Bitcoin ile yapılan işlemleri takip eden IRS, vergi kaçırma ihtimali olan kullanıcıları tespit etmek için Chainalysis isimli startup’ın altyapısını kullanıyor.

 

ABD hükümetine hizmet sağlayan teknoloji şirketlerin işlemleriyle ilgilenen General Services Administration tarafından paylaşılan belgelerde, IRS’in Chainalysis isimli startup ile arasında sözleşme olduğu ve bugüne kadar da verilen hizmet karşılığında 88 bin dolar ödendiği belirtildi.

 

KAYNAK:fintechtime

Etiketler: