1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?

Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

IRIS Network, dağıtık iş uygulamalarının (distributed business applications) inşasını kolaylaştıran, Cosmos’un üzerine kurulu bir hizmet altyapısı ve protokolüdür.


IRIS Network Nedir?

Kategoriler: Platform, Dijital Para, Pazaryeri

 

iris network Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?

IRISnet, Cosmos-SDK (Software Development Kit; Yazılım Geliştirme Seti) ile inşa edilmiş bir zincirlerarası (interchain) servis merkezidir.

IRISnet, birleşik bir hizmet modeli aracılığıyla zincirler arasında (cross-chain) birlikte çalışabilirliğinin yanız sıra public blockchain, consortium chain’ler (burada şirketlerin bir araya gelerek oluşturdukları zincirler kastediliyor) ve eski (merkezi) sistemler dâhil olmak üzere, heterojen sistemler tarafından sunulan bilgi işlem hizmetlerinin entegrasyonunu ve birlikte çalışmasını sağlar.

Aynı zamanda bir başka Cosmos Hub’ıdır ve Cosmos eko sistemine daha fazla güvenlik ve ölçeklenebilirlik eklemek için ATOM Hub ile birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.

IRIS Network Service

iris network Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?

IRIS Service (iService), zincir dışı (off-chain) hizmetlerin tüm yaşam döngüsüne aracılık ederek, blockchain dünyası ile geleneksel iş uygulama dünyası arasındaki boşluğu kapatmak için oluşturulmuş. Sistemde hizmetler IRIS token ile ücretlendiriliyor.

 

IRIS Network Ağındaki Aktörler

1. Tüketiciler: Network’e (ağ) istek/talepler göndererek ve yine network’ten yanıtlar alarak zincir dışı hizmetler alabilecek kullanıcılardır.

2. Sağlayıcılar: Sağlayıcılar gelen istekleri izler, işler ve yanıtları ağa geri gönderir. Bir sağlayıcı, aynı zamanda, diğer sağlayıcılara talepler göndererek bir tüketici olarak hareket edebilir. Sağlayıcıların sunabilecekleri herhangi bir hizmet için bir ücret talep etmeleri ve hizmet ücretinin de IRIS ağının “IRIS” olarak bilinen token’ı ile olarak verilmesi söz konusudur.

iris network Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?

3. Profiler: IRIS Vakfı adına çalışan özel kullanıcıdır. Profiler, tüketicilerin uygun sağlayıcıları seçmek için kullandığı objektif sağlayıcı profillerini oluşturmaya ve korumaya yardımcı olmak amacıyla, profilleme modunda iServices’i çağırmaya yetkili olan tek kullanıcıdır.

 

iris network Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?

Kullanım Durumlarına Örnekler

  • Gizlilik korumalı veri analizi için dağıtık yapay zekâ teknolojisi
  • Veri ve analizler için e-pazaryeri uygulamaları
  • Dağıtık e-ticaret
  • Public ve consortium chain’leri birlikte çalışabilir hâle getirmek

IRIS Network token

IRIS Hub, IRIS olarak bilinen kendi token’ına sahip. Ağda üç amaca hizmet etmek için tasarlanmış:

  1. Staking. Cosmos Hub’ındaki ATOM’a benzer şekilde, IRIS token’ı PoS blockchain’inin güvenliğini sağlamak için kullanılacak.
  2. İşlem ücreti. IRIS token’ı, IRIS ağındaki tüm işlemlerin ücretini ödemek için de kullanılacak.
  3. Servis ücreti. IRIS ağındaki servis sağlayıcıları, hizmetleri karşılığında IRIS token’ı alıyorlar.

IRIS ağı, yüksek performanslı bir konsensüs motoru olan Tendermint protokolünü kullanıyor.

IRIS Network  Token Dağılımı

IRIS NEDİR

iris network Güncel IRIS Network rehberi: IRIS Network nedir?

IRIS Network takımı

Projeyi Şangay merkezli bir start-up olan Bianjie ve Cosmos’u inşa eden Tendermint oluşumları destekliyor.

Haifeng Xi

Haifeng tecrübeli bir teknoloji uzmanı ve girişimci. IRISnet projesine başlamadan önce Wanxiang Blockchain Wancloud’da CTO olarak çalışmış. ABD’de Tudor Investment & RBS Sempra’da, daha sonra da Çin’e dönerek biri NASDAQ’ta listelenmiş üç farklı şirkette yine CTO olarak çalışmış.

Harriet Cao

Harriet; Şangay merkezli bir şirket olan, blockchain için akıllı hizmetler oluşturmaya odaklanan ve dağıtık yapay zekâ teknolojisini kullanan güvenilir ve verimli iş işbirlikleri sağlayan Bianjie AI şirketinin kurucusu.

Harriet, ödüllü bir veri analitiği ve yapay zekâ teknolojileri pratisyeni. 2010’da INFORMS Daniel H. Wagner Ödülü’nü almış.

Bianetie AI’yı kurmadan önce, Harriet, IBM Research Shanghai Lab Direktörü ve IBM Global Labs için Büyük Veri Analitiği Lideri de dâhil olmak üzere 16 yıldan fazla süre IBM Research’te çalışmış.

Jae Kwon

2005 yılında Cornell’den bilgisayar bilimi lisans derecesiyle mezun olduktan sonra Silikon Vadisi’nde ilk olarak Amazon’da (Alexa dijital asistanında) yazılım geliştiricisi olarak çalışmış. Daha sonra Yelp’te mobil uygulama geliştirme ekibini yönetmiş.

Tendermint BFT konsensüs algoritması, Tendermint Core blockchain motoru ve aynı zamanda Cosmos’un da yaratıcısı.

Tom Tao

Wanxiang Blockhain Group’ta danışmanlık hizmetinden sorumlu. Wanxiang’tan önce Tom, 18 yıldan fazla bir süre global lider firmalarda servis yönetimi ve işletme yönetimi alanlarında çalışmış.

Tom, bulut hizmetlerinin, IoT veri servis platformlarının ve yaratıcı hızlandırıcı teknolojilerin Çin pazarına girmesine öncülük etmiş.

Tom, 2013’ten beri blockchain, bulut bilişim, IoT ve akıllı üretim endüstrilerindeki trendleri takip ediyor.

Fudan Üniversitesinden fizik alanında yüksek lisans ve Nankai Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği alanında lisans derecesine sahip.

Danışmanları da oldukça önemli isimler.

Proje hakkında daha fazla detay için lütfen Whitepaper‘ı inceleyiniz.

BinanceDEX haricinde listelendiği borsalardan bazıları:

IRIS Network

Twitter’a giriş tarihleri Aralık 2017. Takipçi sayıları 4070. Bu sayıyı oldukça az buldum.

Telegram’da bu sayı 7580.

Kripto Paralar ve Temel Analiz kitabımı incelemek veya almak için TIKLAYINIZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: