BTC : 60379 ₺ ETH : 1382 ₺ XRP : 1.324 ₺ LTC : 289.9 ₺ USDT : 6.823 ₺ XLM : 0.4433 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri İran’da 1 BTC maliyeti $1,400! İran kripto madenciliğini sonunda onayladı

İran’da 1 BTC maliyeti $1,400! İran kripto madenciliğini sonunda onayladı

İran’da 1 BTC maliyeti $1,400! İran kripto madenciliğini sonunda onayladı
0
huobi_koinmedya

İran’da 1 adet BTC maliyetinin 1,400 dolara kadar düşük bir maliyette olduğunu biliyor muydunuz? İran, kripto madenciliğini sonunda onaylaması ülkeyi yeni madencilik merkezine dönüştürebilir.

İran kripto madenciliğini onaylaması, ülke genelinde sevinçle karşılandı. Özellikle ülkede bu sektörde kayıp kaçak olarak faaliyetini yürütmeye çalışan madencileri mutlu etti. Bu karar ile bu alanda faaliyet gösteren madencilerden de artık vergi de alınabilecek. Bu, İran için bir nevi ‘kazan- kazan’ durumu.

İran almış bu karar ile sadece ülkedeki madencileri sevindirmedi, dünyada daha ucuz maliyet arayan Bitcoin madencilerinin de yönlerini İran’a çevirmesine yol açtı.

Şu an ülkede madencilik resmi olarak onaylandı. Ülkede madencilik faliyeti gerçekleştirmek isteyen işletmelerin, İran Enerji Bakanlığı’ndan onay alması gerekiyor.

koinmedya_brave

Kuşkusuz, alınan bu karar ile İran, kripto paraları ülkede yasallaştırmasa da en azından yasa dışı bir faaliyet gibi işlem görmesinin önüne geçiyor. Ancak, ülke içinde kripto paralar ile alış-veriş yapmak şimdilik yasak.

Öte yandan, İran yakın bir zamana kadar kripto para karşıt uygulamalarıyla tanınıyordu, peki İran rejiminin fikrini bir anda değiştirmesine ne sebep oldu?

Şüphesiz bunda en büyük pay ABD yaptırımları. Uluslararası arenada ABD yaptırımları ülkenin belini kırmış vaziyette. Ülkede ekonomi gittikçe küçülüyor. Ülkede hiper enflasyonun yaşanmasına ramak kaldı. Böyle bir ortamda merkezsiz bir ekonomi modelini sunan kripto paralar, ABD yaptırımlarından kaçan her ülke için bir kurtarıcısı rolünde..

Kripto paralar ile işlem yapmak ülkeyi bankacılık sektöründen uzak tutacağı için rahatla ticaretini yapmasına vesile olacaktır.

koinmedya_brave

Ülke yurtdışından kripto madenciliği konusunda çok yatırım çekebilir. İran’da KW/saat fiyatı Çin’deki fiyatın yarısı, yani sadece 7 cent!

Özetle, KoinMedya olarak, kripto paraların toplumsal kabulüne giden yolda ABD yaptırımlarının mihenk taşı olacağını düşünüyoruz.