BTC : 68.49 ₺ ETH : 2.205E-5 ₺ XRP : 32.45 ₺ LTC : 0.07137 ₺ USDT : 4.2 ₺ XLM : 16.4 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IOTA’dan devrim gibi güncelleme sonrası IOTA fiyatları uçtu: Devamı gelir mi?

IOTA’dan devrim gibi güncelleme sonrası IOTA fiyatları uçtu: Devamı gelir mi?

IOTA’dan devrim gibi güncelleme sonrası IOTA fiyatları uçtu: Devamı gelir mi?
0

 Uzun bir sessizlikten sonra IOTA ekosisteminden haber var. Güncelleme duyurusunun ardından IOTA fiyatları prim yapmaya başladı. Devamı gelir mi?


IOTA fiyatları artmaya başladı

Kripto para piyasaları ve blockchain teknolojisi oldukça dinamik bir yapıya sahip. Kripto paralar, blockchain teknolojilerini yenileyerek hızlarını ve güvenliklerini arttırıyor. Blockchain’ler süreki yeniyi ve en hızlıyı araştırıyor.

Kripto para piyasalarında güncelleme konusunda birçok çalışma yürütülüyor. Akıllara ilk gelen güncelleme çalışması Ethereum 2.0 ve Cardano’nun Shelley güncellemesi. Bu güncellemeler ile Ethereum ve Cardano blockchain’leri PoW sisteminin neden olduğu yüklerden kurtularak staking tabanlı blockchain sistemine geçiş için uğraş veriyorlar.

Ethereum ve Cardano haricinde harfork’lar ve çeşitli update’ler ile blockchain dünyasında ARGE yarışı devam ediyor. Uzun süredir sessiz kalan IOTA ağı ise IOTA 1.5 adı verilen Chrysalis güncellemesi ile piyasada boy gösteriyor. Önümüzdeki hafta IOTA 1.5 sürümü faaliyetlerine başlayacak. İddiaya göre bu güncellemenin ardından 10 saniyeden az sürede IOTA token gönderimi ve alımı yapılabilecek.

koinmedya_brave

IOTA Kuruluşu yöneticilerinden Jakub Cech, IOTA 1.5 güncellemesinin ilk iki aşamasının gerçekleştiğini belirtti. Son aşama ise önümüzdeki hafta tamamlanmış olacak.

IOTA’nın hedeflediği asıl güncelleme ise IOTA 2.0. Bu aşama tamamlandığında IOTA ölçeklendirme sorununu tamamen çözmeyi planlıyor. IOTA 1.5’den sonra yazılımcılar tüm enerjisini 2.0 güncellemesi için harcayacak.

IOTA 1.5 güncellemesi ile ağdaki değişimleri şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Transferler 8 ila 10 saniye içerisinde tamamlanacak.
  • IOTA ağı 1 saniyede 1,000 işlemi yapabilir hale gelecek.
  • Düğüm yazılımlarının güvenilirliği ve performansı arttırılacak.
  • Düğüm kurulum süresi düşürülecek.

IOTA yazının kaleme alındığı saatte %15’lik değer artışı ile 40 cent’ten işlem görüyor. 1.120 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile IOTA, CoinMarketCap sıralamasında 20’inci sırada yer alıyor. Aşağıdaki grafikte IOTA fiyatlarında 2020 yılında yaşanan değişimi görüyoruz.

IOTA fiyatları IOTA’dan devrim gibi güncelleme sonrası IOTA fiyatları uçtu: Devamı gelir mi?Kaynak