BTC : 1.805 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 68.5 ₺ LTC : 0.0008323 ₺ USDT : 344.3 ₺ XLM : 528.5 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İnşaat sektöründe blockchain teknolojisi kullanılabilir mi?

İnşaat sektöründe blockchain teknolojisi kullanılabilir mi?

İnşaat sektöründe blockchain teknolojisi kullanılabilir mi?
0

Blockchain teknolojisi finanstan lojistiğe birçok alanda dönüşüme neden oluyor. Blockchain inşaat sektöründe de önemli dönüşümlere neden olabilir.


İnşaat sektöründe blockchain teknolojisi

İrlanda SaaS platformu CEO’su ve inşaat mühendisi Rob Fox, inşaat sektöründe teknolojik ve inovatif değişim üzerinde açıklamalarda bulundu.

Rob Fox’a göre SaaS platformu dijital bir pazarlama platformu olup inşaat sektöründeki şeffaflığı ve güveni arttırmaya çalışıyor. Fox ayrıca İrlandalı İnşaat Blockchain Konsorsiyumu başkanlığı görevini de yürütüyor.

Lütfen Bkz: Malta blockchain ve kripto para adası   

koinmedya_brave

Rob Fox’a göre blokzinciri teknolojisi inşaat sektöründe de kullanılabilir ve sektöre ciddi bir canlılık getirebilir. Fox, inşaat sektöründe evrak işlerinin ve bürokratik işlemlerin çok can sıkıcı hal alabildiğini ileri sürüyor. Bu açıdan blockchain teknolojisi, evrak işlerindeki zaman kaybını önleyebilir. Bu sayede mühendisler saha çalışmalarına daha iyi zaman ayırabilirler.

Blokzinciri teknolojisinin inşaat sektörüne diğer önemli katkısı ise inşaat girdilerinin takibi konusunda olacaktır. Girdilerin takibi sayesinde kaliteden ödün vermeksizin maliyetler aşağı çekilebilir. İnşaat ruhsatları için inşaat firmaları ve kamu otoriteleri arasındaki iletişim, blockchain ağı sayesinde daha hızlı ve güvenli biçimde gerçekleştirilebilir. Şehir planlamaları daha şeffaf biçimde özel sektörden aktörlerle paylaşılabilir.

Lütfen Bkz: Çin Sanayi Bakanlığına göre Tron en başarılı ikinci blockchain

Rob Fox, inşaat sektörü ile ilgili çalışmalarında İngiltere ile irtibat halinde. Bazı çalışmalarını İngiltere İnşaat Blockchain Konsorsiyumu ile eş güdüm içerisinde yürütüyor. Konsorsiyum bu yeni teknoloji hakkında şu açıklamada bulundu:

“İnşaat sektöründeki inatçı ve kalıcı problemlerden birisi de tasarım ve inşaat arasındaki kopukluktan kaynaklanıyor. Bu sorunun temelinde ise tedarik zinciri içerisinde yeterince şeffaf olamama ve güven eksikliği yatıyor. Blockchain teknolojisi ise potansiyel olarak şeffaflığı ve güveni arttırarak bu etkiyi tersine çevirme potansiyeline sahip.”

Kaynak