BTC : 84615 ₺ ETH : 2851 ₺ XRP : 2.073 ₺ LTC : 398.9 ₺ USDT : 7.27 ₺ XLM : 0.7381 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Geliyor gelmekte olan! İngiltere’den Dijital Pound hamlesi

Geliyor gelmekte olan! İngiltere’den Dijital Pound hamlesi

Geliyor gelmekte olan! İngiltere’den Dijital Pound hamlesi
0
huobi_koinmedya

İngiltere’den Dijital Pound hamlesi. Bank of England, yeni bir ödeme hizmeti ağı kuruyor. Bu ağ öyle tasarlanıyor ki muhtemel bir merkez bankası dijital parasını (central bank digital currency – CBDC) da destekliyor olacak.


İngiltere’den Dijital Pound hamlesi

Bank of England, gerçek zamanlı brüt ödeme servisini (RTGS) yeniden tasarlıyor. Burası, İngiltere’deki finansal kuruluşların kullandığı ödeme ağı. Yeniden yapılanma sonrası bu sistem artık bir CBDC ile uyumlu olacak şekilde çalışabilecek. Diğer bir değişle Dijital Pound işlemleri gerçekleştirilebilir olacak.

Yeni ödeme sistemi, bankanın bir CBDC’yi desteklemeye karar vermesi durumunda dijital para birimi işlemleri için bir tesisi üzerine kurabileceği şekilde tasarlanıyor.

Dijital Pound dışında diğer gelecek özellikler için de bu yeni ödeme sistemine modüller ekleniyor.

koinmedya_brave

RTGS, İngiltere’nin finansal altyapısında önemli bir bileşen. Kurumlar sterlin hesaplarını burada tutarlar. Ayrıca Bank of England de ekonomiye likidite enjekte etmesi için ana kanal olarak burayı kullanıyor. RTGS her bir iş günü ortalama olarak 685 milyar pound (900 milyar dolar) değerinde işlem gerçekleştiriyor.

İlgili – Dijital banka Revolut gözünü Stellar’a dikti!

Bank of England ise Perşembe günü yaptığı açıklamada, ödeme sisteminin yeniden tasarlanması için İrlanda teknoloji danışmanlığı şirketi Accenture’i seçtiğini bildirmişti. İki kurum arasında bu iş için 150 milyon pound (195 milyon dolar) değerinde bir sözleşme de yapıldı.

Accenture ise yaptığı açıklamada, yeni RTGS sisteminin daha fazla firmaya erişim, daha fazla birlikte çalışabilirlik ve işlevsellik sağlayacağını bildirdi. Ayrıca değişen finansal sisteme uyum sağlayacağı da belirtiliyor.

koinmedya_brave

Yeni RTGS sisteminin ise 2022 yılında çalışmaya başlaması bekleniyor.

İlgili – Kripto trenine bir vagon da Filipinler’den

Bank of England Başkanı Andrew Bailey, bu ayın başında yaptığı açıklamada, 400 yıllık merkez bankasının ciddi bir şekilde CBDC çıkarıp çıkarmama konusunu ele aldığını bildirmişti.

Yetkililer daha önce Bank of England’ın bankanın tasarım ve politika ilkelerine bağlı kalmaları koşuluyla, dijital pound çıkarma konusunda özel şirketlerle çalışma fikrine açık olduğunu söylemişti.

Kaynak

Etiketler: