BTC : 82173 ₺ ETH : 1.845 ₺ XRP : 45.79 ₺ LTC : 7.671 ₺ USDT : 352.3 ₺ XLM : 0.2406 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IMF’den Bitcoin için iyi, bankacılık için kötü haber

IMF’den Bitcoin için iyi, bankacılık için kötü haber

IMF’den Bitcoin için iyi, bankacılık için kötü haber
0

IMF’den Bitcoin için iyi bir haber var. Çünkü son IMF raporuna göre dünya genelinde etkili olan finansal kriz bankacılık için kötü gidişat getirdi.


IMF’den Bitcoin için iyi, bankacılık için kötü haber

Covid-19 salgınının tetiklediği finansal kriz, dünya genelinde ekonomilerin durumunu daha da kötüleştirdi. IMF’nin yeni raporu, finansal krizi daha da derinleştirebilecek üç potansiyel zayıf noktaya dikkat çekiyor. Bunlar küresel kredi piyasalarında, gelişmekte olan piyasalarda ve bankalarda riskli alanlar.

Bu durum nakit talebi ve satış baskısını artırdı ve yatırım fonlarından büyük çıkışlara yol açtı. Mesela, salgının başlamasından bu yana gelişmekte olan piyasalarda 100 milyar doların üzerinde para çıkışı oldu. Ayrıca bankalar düşük faiz oranlarından etkileniyor ki bu da onların kârlılığına baskı yapıyor.

İlgili – Ultra zenginlerin yüzde 10’u Bitcoin almak istese BTC fiyatı kaç dolar olur?

koinmedya_brave

Bankalar dinamik ekonomide kilit bir rol oynadığı için bu tür zorluklar finansal istikrarı etkiliyor. Bankalar kâr elde edemediğinde, kredi ve finansal hizmet sunma zorluğu ile karşı karşıya kalıyorlar. Sonuçta ekonominin can damarı olan kredileri vermede aksaklıklar yaşanıyor.

Kârlılık durumlarını düzeltmek isteyen bankalar ise daha yüksek ücretler ile gelirlerini artırmaya çalışabilirler. Kâr düşüşünü telafi etmek için aşırı risk alan bankaların gelecekte daha büyük zararları olabilir. Bankaların attığı adımlar ne olursa olsun, tüm sektörlerin salgın dolayısıyla etkilendiği açık. Yaklaşan kayıpları azaltmak için ise yeni bir strateji oluşturma ihtiyacı açık.

Bitcoin yükseliyor

IMF'den Bitcoin için iyi bir haber var. Çünkü son IMF raporuna göre dünya genelinde etkili olan finansal kriz bankacılık için kötü gidişat getirdi.

Finansal kuruluşlar ve bankaların yaşadığı bu zorluklara rağmen Bitcoin yukarı yönlü bir yörünge izliyor. Sonuçta BTC performans olarak bankacılık hisse senetlerini geçti. Bunun önümüzdeki haftalarda da devam etmesi bekleniyor.

Yakın zamanda dünyadaki ekonomik kargaşasının BTC’nin fiyatı veya popülaritesi üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olmadığı söylenebilir. Bunun için son iki ayın Bitcoin fiyatına bakmak yeterli.

İlgili – Güncel Bitcoin Teknik Analizi: BTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

Bitcoin kısa süre önce halving yaşadı ve işler lider kripto para için iyi gidiyor. Bu olaylar sırasında yeni aktif adres sayısı ve işlem hacmi de arttı.

Ayrıca ekonomik kriz döneminde birçok yatırımcı güvenli liman arayışına başlar. BTC de bu tür seçenekler arasında yer alıyor. Daha fazla insan da bu yüzden Bitcoin’i yatırım aracı olarak kullanmaya başladı ve bankaları terk ediyor.

Kaynak

Etiketler: