BTC : 83251 ₺ ETH : 2903 ₺ XRP : 1.904 ₺ LTC : 365.3 ₺ USDT : 7.605 ₺ XLM : 0.5928 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. IMF kripto para ile ilgili pozisyon alıyor

IMF kripto para ile ilgili pozisyon alıyor

IMF kripto para ile ilgili pozisyon alıyor
0

IMF kripto para ile ilgili pozisyon alıyor gibi görünüyor. International Monetary Fund ya da bilindik ismiyle IMF’den üst düzey bir yetkili, bir merkez bankası tarafından desteklenen dijital paranın, perakende ödemelerde daha büyük yenilikler için kapı aralayacağını düşünüyor.


IMF’nin Monetary and Capital Markets Department  (para ve sermaye piyasaları departmanı) bölüm başkan yardımcısı Tommaso Mancini-Griffoli,  önemli açıklamalarda bulundu. Mancini-Griffoli, merkez bankası yükümlülükleri kapsamında desteklenen fakat özel bir kurumun yardımı ile yayınlanan dijital paralar olan sentetik CBDC’ler (Central Bank Digital Currency/Merkez Bankası Dijital Parası) için hayli olumlu düşünüyor. Başkan yardımcısı, bu şekilde özel sektörün bazı kilit rekabet avantajlarını eş zamanlı olarak kullanan güvenilir ödeme araçları sağlanabileceğini düşünüyor.

Mancini-Griffoli tarafından sınırları kabaca çizilen bir sentetik CBDC, hemen hemen bir kamu özel ortaklığı. Fikre göre, bir lisanslı ePara sağlayıcısının, müşteri fonlarını merkez bankasında depolaması, karşılığında paketleyebileceği bir merkez bankası yükümlülüğü alması söz konusu.  Ancak başkan yardımcısı, bunun merkez bankası rezervleri tarafından tamamen desteklenen kamuya açık bir stabil coine uyduğunu düşünüyor.

IMF kripto para konusunda daha önce de çıkış yapmıştı

IMF kripto para konusundaki düşüncelerini daha önce de dillendirmişti. Mayıs 2019 IMF-Swiss National Bank konferansında  IMF para ve sermaye piyasaları departmanı direktörü ve Mancini-Griffoli’nin patronu Tobias Adrian da konuyla ilgili düşüncelerini açıklamıştı. Adrian, CBDC’lerin önemli avantajının, merkez bankalarının onların yalnızca somut değerlerine,  yani düzenleyici gözetim ve anlaşmalara izin vermesi olduğunu söylemişti.

koinmedya_brave

Bakınız:ABD’den Çin’li kripto para ve blockchain şirketlerini zorlayacak yeni kararlarlar geliyor

Adrian’a göre merkez bankaları toptan satış yükümlülüğü sunacak. Buna karşın, müşteri yönetimi, müşteri  taraması, hatta CBDC’nin kendisinin teknolojik dizaynı gibi geleneksel özel sektörün önde olduğu diğer tüm fonksiyonları etkin bir şekilde dış kaynaklardan temin edilebilecek.

Gerçekten de IMF’nin yorumuna göre aynı merkez bankası yükümlülüklerince desteklenecek, dijital para yayınlayan pek çok farklı özel şirket, biribirleriyle etkin bir şekilde rekabet edebilecek.

Yine de hala henüz cevaplanmamış sorular var. Bunların başında, kamu ve özel sektör arasındaki ilişkinin nihayetinde nasıl görüneceği geliyor. Mancini –Griffoli’nin vurguladığı gibi bir merkez bankası özel kurumların müşterileri üzerinde gereken özeni göstermesini sağlayabilecek mi? Ya da tokenin teknik dizaynının nasıl olacağı konusunda girdi sağlayacak mı?

Mancini-Griffoli, “kamu sektörünün ve özel sektörünün yapacakları işlerin belirlenmesi konusunun” ise şimdilik belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Kaynak