BTC : 82929 ₺ ETH : 2827 ₺ XRP : 1.877 ₺ LTC : 357.3 ₺ USDT : 7.652 ₺ XLM : 0.5829 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İlk İsviçre blockchain halka arzı düzenleyicilerden onay aldı

İlk İsviçre blockchain halka arzı düzenleyicilerden onay aldı

İlk İsviçre blockchain halka arzı düzenleyicilerden onay aldı
0

İsviçre blockchain halka arzı için düzenleyicilerden onay geldi. Bunun ülkede blockchain üzerinden yapılan tam uyumlu ilk halka arz (initial public offering – IPO) olacağı belirtiliyor.


İlk İsviçre blockchain halka arzı düzenleyicilerden onay aldı

İsviçre blockchain şirketi Overfuture, bir halka arz düzenleyerek burada Ethereum blockchaininde yerel olarak A sınıfı hisse senetleri sunacak. Bunun için ise Zug merkezli EURO DAXX (European Digital Assets Exchange) tarafından sağlanan akıllı sözleşmeler kullanılacak. Bununla ilgili basın açıklaması 29 Ocak’ta yapıldı.

Tahvil arzına blockchain yaklaşımı

Overfuture ve onun finansal danışma firması olan Andriotto Financial Services, bu yeni girişimin diğer tahvil arzlarından farklı olduğunu kaydediyor ve şöyle diyor: “Şirket, hisselerin (tokenlerin) dijital doğasını ve hissedarların kayıt defterini tutmak için teknoloji olarak blockchain kullanımını öne çıkaran ilk İsviçre şirketi.[…] Şirket sahipliğinin devri ancak tokenlerin blockchaine aktarılmasıyla gerçekleştirilebilir ve sadece tokenin mülkiyeti hissedar statüsü verebilir. ”

Böylece ilk İsviçre blockchain halka arzı düzenleyicilerden onay almış oldu.

koinmedya_brave

İlgili – Kripto para piyasası ne durumda? – Kripto paraların güncel görünümü

Blockchain teknolojisinin bu yönde kullanımı sermaye piyasalarını geliştirebilir. Şirkete göre bu alanda blokchain kullanımı en başta zamandan tasarruf sağlar. Ayrıca aktörler arasındaki ara etkileşimlerle kaybedilen verimlilikler de giderilecek. Bunlar örnek olarak bankalar, broker-bayiler, merkezi para yatırma sistemleri, noterler ve diğer finansal aracılar sıralanabilir.

Tahvil arzına yönelik bu yeni blockchain üzerinden yapılan yaklaşım, ülkedeki başlıca yeni platformlar tarafından da kabul görecek. Mesela bunlardan birine örnek olarak İsviçre’nin başlıca SIX İsviçre Borsası’nın yakında çıkacak olan İsviçre Dijital Borsası gösterilebilir.

İsviçre’nin ötesinde, bazı endüstri yorumcuları geleneksel halka arz modelinin, ister yerel olarak blockchainde veya başka bir şekilde çıkarılmış olsun, 2020’de kripto para birimi ve blockchain alanında giderek yaygınlaşacağını düşünüyor.

İlgili – ICO nedir? Neden her iddialı girişimci ICO yapmayı düşünmeli?

Bu yıl Davos’ta düzenlenen ekonomi toplantılarında Ripple CEO’su Brad Garlinghouse bu yıl daha fazla kripto şirketinin halka arz (IPO) düzenleyeceğini öngörmüştü. Bununla Ripple’ın da bir halka arz düzenleme konusunda ilgili olduğunu ima etmişti.

Şimdiye kadar kripto sektörü daha çok ICO’lara (initial coin offerings) odaklanmıştı. ICO’lar ise hala genç, yenilikçi firmalar için geleneksel bir halka arzda yer alan hantal yasal ve düzenleyici süreçlerin çoğunu ayıran alternatif bir düzenleme modeli olarak gelişmişti.

Kaynak

Etiketler: