BTC : 81884 ₺ ETH : 1.841 ₺ XRP : 45.3 ₺ LTC : 7.687 ₺ USDT : 352.2 ₺ XLM : 0.2387 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İlk Bitcoin ETP fonu BTCE Alman borsasında listeleniyor

İlk Bitcoin ETP fonu BTCE Alman borsasında listeleniyor

İlk Bitcoin ETP fonu BTCE Alman borsasında listeleniyor
0

İlk Bitcoin ETP fonu BTCE Alman borsasında listelenecek. Londra bazlı yatırım firması ETC grup, bu ayın sonlarına doğru Bitcoin destekli bir tahvili, Alman elektronik ticaret marketinde listelemeyi planlıyor.


Bitcoin ETP ‘si BTCE geliyor

Firma Salı günü, BTCE (Bitcoin Exchange Traded Crypto) olarak isimlendirilen Bitcoin ETP ’nin, dünyanın ‘central clearing’(merkezi takas) uygulanan ilk derivative kripto varlığı olduğunu bildirdi. Firma ayrıca varlığın Almanya’nın Frankfurt şehrindeki  Deutsche Borse’s Xetra marketinde listeleneceğini duyurdu.

Bakınız:Yorum-analiz: DeFi piyasası hormonel büyümesini sürdürüyor

Central clearing/merkezi takas, Avrupa derivative marketinde kullanılan ve bir finansal kuruluşun, karşı tarafın kredi riskini üstlenmesini sağlayarak,  stabiliteyi arttırma amacı güden bir araç. Bitcoin destekli bu kripto tahvil ile hisse sahibi olan kişi, hisse başına belirli bir miktar kriptonun hak sahibi de oluyor. Şirketin söylediğine göre fiziksel Bitcoin, soğuk bir kasada saklanacak. Bunun da anlamı, internete bağlı olmayan, California Palo Alto yerleşimli saklama şirketi BitGo tarafından korunacak olması.

koinmedya_brave

ETC grubun CEO’su Bradley Duke yaptığı bir yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Yatırımcılar Bitcoin’i paraya çevirme seçeneklerinin yanısıra, regüle  bir tahvil vasıtasıyla BTC sahibi olmanın ve ticaretini yapmanın avantajlarından yararlanacaklar.”

“Bu gerçekten bir ETF’nin sahip olduğu özelliklere sahip hibrid ETP. Çünkü bu tek bir varlık olduğundan Avrupa fon sistemine göre ETF olarak tanımlanmıyor.”

Yeni tahvil aynı zamanda geleneksel ETF’lerden bir miktar daha pahalıya mal olacak. Çoğu ETF’ler %0.5-0.7 arasında ücretlendirilirken bu oran BTCE ‘de %2 olacak.

ETC’ye göre;

“Bu tür bir varlığı regüle marketlere getirmek, kolay bir iş değil ve bu prime yansıtılır.”

Bu yeni tahvilin ortaya çıkması, Alman finans otoritesi BanFin’in geçen Mart ayında, ‘ kripto paraların finansal araçlar olduklarını resmi olarak tanıyacakları’ nı duyurmasının ardından gerçekleşti. Tahvil, bir bulut-bilişim ETF’si ve medikal esrar ETF’sinin de dahil olduğu diğer ürünlerle beraber HANetf platformunda sergilenecek.

Bitcoin ETP ‘si Almanya’da mevcut olacak ve İngiltere, İtalya, Avusturya gibi ülkelere de geçiş izni verildi. Yani bunun anlamı, bahsedilen ülkelerden de kişilerin BTCE tutması ve ticaretini yapması mümkün olabilecek.

Kaynak