BTC : 85775 ₺ ETH : 2854 ₺ XRP : 2.17 ₺ LTC : 420.1 ₺ USDT : 7.305 ₺ XLM : 0.7669 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İkinci 10 yılında Bitcoin 1 milyon dolar değerine çıkabilir

İkinci 10 yılında Bitcoin 1 milyon dolar değerine çıkabilir

İkinci 10 yılında Bitcoin 1 milyon dolar değerine çıkabilir
0
huobi_koinmedya

Bitcoin 1 milyon dolar değerine ulaşacak mı sorusu kripto piyasasının cevabını en çok merak 

ettiği sorulardan. Bitcoin ne zaman bu rakama ulaşabilir ve hangi şartlar bu değere ulaşmayı etkiler?


Bitcoin 1 milyon dolar olacak mı?

Bitcoin dünya sahnesinde yerini aldığı zamanlar, yaklaşık bundan 10 yıl önce, Bitcoin ile ilgilenen herkese Bitcoin ilerde nasıl bir değere ulaşır diye, sorsaydık  eminiz alacağımız cevapların çoğunluğu bir kaç bin dolar gibi bir rakamı ifade edecekti. Kimse o zamanlar çok küçük bir değere sahip Bitcoinin şu anki seviyeye geleceğine bile inanmazdı.

Aralık 2009 yılında, 10 yıl önce Bitcoinin bir değeri yoktu. O sıralarda resmi bir borsa da olmayınca ilk bu kripto para işini yapanlar her türlü fiyata takas gerçekleştiriyorlardı. Bitcoin cent’in yüzde birine bile müşteri buluyordu.

koinmedya_brave

Peki ya şimdi veya ya daha sonra Bitcoin nasıl bir değer oluyor ve olacak?

Şu anda geldiğimiz noktaya baktığımız zaman bir sonraki 10 yıl içinde Bitcoin nasıl bir değere ulaşır diye sorsak alacağımız cevapların çoğunluğu bir kaç bin dolar gibi bir rakamdan çok daha fazlası olacaktır. Nedeni ise insanların artık Bitcoine daha fazla inanıyor olması.

Bitcoin fazlasıyla değerli

Bitcoinin yaratıcısı Satoshi Nakamoto kripto paranın değerini çok iyi idrak edenlerden olduğu için 2009 Ocak ayında şu yazıyı yazmış:

“Eğer bundan 10 yıl sonra elektronik paraları kullanmıyor olursak fazlasıyla şaşıracağım. Bitcoinin ilerde popüler olacağını düşünerek bir miktar saklamak çok mantıklı olacaktır. Eğer yeterli sayıda kişi bunu yaparsa kendini doğrulayan bir kehanet haline gelecektir.”

koinmedya_brave

Aradan geçen 10 yıl Nakamoto’nun bir bakıma haklı olduğunu ortaya koydu. Bitcoin çok küçük bir azınlık tarafından sahiplenildi ve çok daha büyük bir grup tarafından spekülasyon aracı olarak kullanıldı. Bu durum da yüklü miktarda fiyat kazanımlarına yol açtı, Aralık 2017 de ulaşılan 20,000 fiyat gibi.

İkinci bir on yıla girdik Bitcoin tarihinde, Nakamoto’nun iyimserliği dünya çapında bitcoincilere ulaştı. Twitter’da yapılan bir ankete göre, 2,854 katılımcının yarısı Bitcocinin 2029 yılı sonunda 1 milyon olacağına inanıyor.

Anketi yapan Mati Greenspan, konu hakkında aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Greenspan sonuçlarla ilgili önyargılar olduğunu kabul etse de, %49 gibi bir rakamın beklenmedik bir rakam olduğunu belirtiyor.

Bitcoin 1 milyon!

Bitcoin piyasası ile iliglenmeyenler için fiyat çok uçuk gibi gelebilir, hatta gülünç bir fiyat diyenler de olacaktır. Ancak şu andaki 7,300 dolarlık fiyat bile on yıl öncesinin fiyatından % 13,600 fazla.

BeInCrypto adlı analistin bu ayın başında twitterda yaptığı paylaşımda söylediği gibi, Bitcoin geçtiğimiz on yılın en iyi performans gösteren parası.  2010 yılı başında Bitcoinin 0,01 dolardan başladığını düşünsek bile son 10 yılda % 73,000,000 artış göstermiş demek bu.

Bu kadar büyük oranda bir artış gösterdi Bitcoin on yıl içinde. Peki Bitcoin 1 milyon dolara ulaşır mı, ulaşsa ne olur?

Bitcoinin 1 milyon dolara ulaştığını düşünelim piyasa kapitülasyonu 15 trilyon dolardan 21 trilyon dolara kadar bir değerde olacak.  Marketwatch’un iddiasına göre 2017 yılında piyasada 36,4 trilyon dolarlık Bitcoin vardı. Bir milyon dolarlık Bitcoin dolaşımdaki paranın yarısı anlamına geliyor. Bitcoin 1 milyon olması için ne gibi etkenler söz konusu?

Bitcoinin aniden kitlelerce benimsenmesi bu işi gerçekleştirebilecek bir neden. Ancak bu çok olası değil şu an için. Bir başka neden ise dünyadaki ekonominin hiperneflasyon sorunu ile karşılaşması. Böyle bir durumda Bitcoin bir seçenek olarak çok daha olası.

Bitcoinin bu şekilde bir milyon doları bulacağına inananlar, gelecek 10 yıl içinde hayallerinin gerçekleştiğini görebilecekler mi? Bakalım ikinci 10 yıl Bitcoin açısından bize neler gösterecek?

Bİtcoin ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak

Etiketler: