BTC : 82310 ₺ ETH : 2888 ₺ XRP : 1.896 ₺ LTC : 365.6 ₺ USDT : 7.583 ₺ XLM : 0.6031 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Tether ve Bitfinex’ten sonra bu iki borsaya da Bitcoin manipülasyonu suçlaması

Tether ve Bitfinex’ten sonra bu iki borsaya da Bitcoin manipülasyonu suçlaması

Tether ve Bitfinex’ten sonra bu iki borsaya da Bitcoin manipülasyonu suçlaması
0

Bitcoin borsaları Poloniex ve Bittrex’e Bitcoin manipülasyonu suçlaması yapıldı. Tether ve Bitfinex, 2017’nin sonlarında Bitcoin (BTC) piyasasını manipüle etmekle suçlanıyor ve bu suçlama hala yoğun tartışmalara neden oluyor.


Her ne kadar onu geçersiz kılma eğilimi gösteren bazı unsurlar olsa da, dava devam etmektedir. Poloniex ve Bittrex ticaret platformları da artık bitcoin’i manipüle etmekle suçlanan bu kervana katılmış durumda.

Tether’ın USDT’leri Bitcoin fiyatını şişirdi mi?

Tether ve Bitfinex, BTC fiyatını değiştirmekle suçlanıyor. USDT’nin yaratılmasının, Bitcoin’in 2017 sonlarında 20.000 dolara ulaştığını gören boğa koşusuna yol açtığı söyleniyor. Bu davanın ilk duruşması Ekim 2019’da yapıldı.

Özellikle dava iki şirket tarafından mağdur edildiklerini iddia eden yatırımcılar tarafından açıldı. Tether ve Bitfinex, rezervleri dolarlarından daha istikrarlı USDT koinleri çıkararak Bitcoin ve kripto piyasasının fiyatını yapay olarak şişirmekle suçlanıyor.Özellikle USDT’nin dolar karşısınsa 1:1 desteklenmesi gerekiyordu.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: Tether’in yükselişi BTC ve ETH için ne anlam ifade ediyor?

Davacıların iddiasına göre “Tether, ABD doları ile desteklemeden milyarlarca USDT yayınladı – sıfırdan USDT yarattı.”

Dün, bu davaya yeni bir belge eklendi. Bitcoin manipülasyonları üzerinde Poloniex ve Bittrex ticaret platformlarına karşı iki yeni iddianın eklenmesiyle bu dava daha da genişletiliyor.

Poloniex ve Bittrex’e Bitcoin manipülasyonu suçlaması

Her iki kripto borsası da kendi platformlarında USDT’yi hızla benimsemişti. Bu durum, davacıların Tether’ın Bitcoin fiyatları üzerindeki etkisinde önemli bir rol oynamış olabileceğini söylemelerine yol açıyor

Davacılar için, USDT’nin kitlesel olarak ihraç edilmesinin BTC’nin üstel yükselişinin ana nedeni olduğuna şüphe bulunmuyor. 2017 sonunda zirveye ulaşan bir artış söz konusu olmuş ve Bitcoin fiyatı 800 dolardan 25 kat artarak 20 bin dolara ulaşmıştı.

İlgili yazı için bakınız: Bitfinex Tether konusunda piyasayı fena halde kandırıyor

Beş davacı, FOMO olarak isimlendirilen bir satın alma çılgınlığının tam da ortasında en üst fiyattan satın alma hatasını yaptı. Suçlamaların gerçekte bir temeli var: Tether’in bazen USDT için kısmi rezerv uyguladığını biliyoruz. Ancak abartılı olmadıklarını da merak edebiliriz.

Bu dava için özellikle şunu ifade etmek gerekiyor. Kar ettiği zaman sevinçten havalara uçan yatırımcılar zarar ettikleri bu davayı açtılarsa yapılan hamle bir günah keçisi aramaktan başka bir şey değil.

Acaba 20 bin dolardan Bitcoin’e girenler fiyat 100 bin dolar olsa ve kar elde etselerdi bu davayı sizce açarlar mıydı?

Kaynak